Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 4 do 17 marca 2024]
Reklama Zagłosuj na Mirosława Wędrychowicza - kandydata na Burmistrza Biecza
Reklama Bank SPÓŁDZIELCZY – życzenia WIELKANOC 2024
Reklama Rafał Kukla - kandydat na Burmistrza Gorlic
Reklama Beata Mikruta-Kawa - kandydatka na Burmistrza Gorlice
Reklama Jadwiga Wójtowicz - kandydat do Sejmiku, miejsce nr 2
Reklama Karol Górski - kandydat na Wójta Gminy Ropa
Reklama Tomasz Szczepanik - kandydat do Rady Miasta, lista nr 13 - okręg nr 4 Zawodzie - pozycja nr 1
Reklama Tomasz Płatek - kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego - lista PIS pozycja nr 4
Reklama Bronisław Dutka- kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego - lista PSL pozycja nr 4
Reklama Marzena Oleś - Kluska - Czarna Owca do Sejmiku - Trzecia Droga, miejsce nr 2
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę

Wymień odpady na sadzonki. W tle ekologiczna rewolucja

Podziel się
Oceń

Już jutro, w sobotę 4 czerwca, przy altanie na bieckim deptaku będzie można dokonać bardzo korzystnej wymiany. Wszystko w ramach akcji „Wymień odpad na sadzonkę”. Biorąc pod uwagę planowaną, kaucyjną rewolucję, być może to ostatnia tego typu akcja.
Wymień odpady na sadzonki. W tle ekologiczna rewolucja

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Burmistrz Biecza zaprasza na eko-akcję

Akcja pt. „Wymień odpad na sadzonkę”  będzie bardzo prosta. Wystarczy przynieść:

  • 10 aluminiowych puszek lub
  • 10 plastikowych butelek lub
  • 10 butelek.słoików ze szkła.

W zamian za nie otrzymamy sadzonkę.

Akcja będzie więc miała symboliczny charakter, promujący ideę recyclingu i selektywnej zbiórki odpadów.

W czasie spotkania, które będzie trwało od godz. 11 do 13 będzie też możliwość złożenia deklaracji CEEB. Dla najmłodszych przygotowane będą gry i zabawy, a starsi będą mogli poradzić się na temat warunków skorzystania z programu „Czyste powietrze”.

Eko-spotkanie w Bieczu może być świetną okazją, by troskę o środowisko naturalne zacząć traktować jako coś naturalnego.

 

Wielka rewolucja w tle – Powszechny System Kaucyjny

Spotkanie, które odbędzie się jutro będzie symboliczną akcją, którą może przyćmić rewolucyjna zmiana, która czeka nas być może już lada dzień. Chodzi o wprowadzenie Powszechnego Systemu Kaucyjnego.

Znamy już kluczowe założenia tego systemu, który ma być odpowiedzią na nieustanne problemy z selektywną zbiórką odpadów. To także znak, że wiele odpadów to tak naprawdę surowce, które powinny nieustannie wracać do systemu i być wykorzystywanymi wielokrotnie.

System kaucyjny ma obejmować:

  • puszki o pojemności do 1 litra
  • butelki szklane o pojemności do 1,5 litra (jednorazowe i wielorazowego użytku)
  • butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów.

 

Jak wyjaśniał Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska:

Włączenie do systemu kaucyjnego szklanych butelek jednorazowego użytku o pojemności do 1,5l ma pomóc rozwiązać problem zanieczyszczania środowiska tzw. małpkami. W przypadku nieobjęcia ich systemem kaucyjnym istniałoby też ryzyko przechodzenia producentów z butelek wielokrotnego użytku na jednorazowe, czego chcemy uniknąć

 

Całość systemu kaucyjnego ma pozwolić na zwiększenie ilości odpadów, które będą ponownie wykorzystywane, a dodatkowo oczyścić środowisko i dać bardzo konkretną, finansową motywację do selektywnego oddawania odpadów.
 

Kluczowe pytanie: gdzie i za ile?

Butelki i puszki będzie można oddawać do sklepów, gdzie powinniśmy otrzymać za nie kaucję określonej kaucji. Ważne jest zastrzeżenie, że butelki i puszki będzie można oddawać we wszystkich punktach biorących udział w projekcie. Nie będziemy musieli przedstawić paragonu potwierdzającego to, że właśnie w danym miejscu kupiliśmy wcześniej te właśnie produkty.

Obiekty, które mają powierzchnię nie większą niż 100 metrów kwadratowych, będą mogły brać udział w projekcie dobrowolnie. Większe obiekty będą musiały przyjmować wskazane wyżej produkty i wydawać za nie kaucję, jeśli tylko w sprzedawanym asortymencie posiadają produkty sprzedawane w takich właśnie opakowaniach. Nie powinniśmy mieć więc problemu z uzyskaniem kaucji w sklepach wielkopowierzchniowych, w których sprzedawane są choćby napoje gazowane w puszkach aluminiowych bądź napoje w plastikowych butelkach.

Kaucja za butelki (wliczona w cenę produktów) będzie zaś pobierana we wszystkich sklepach. Wiceminister zaręcza: klient nie zapłaci przez to więcej za produkt, ale wielu ekspertów nie ma wątpliwości: to kolejny powód, dla którego już niedługo klient zapłaci więcej (choć zwrot opakowania pozwoli nam po pewnym czasie odzyskać część należności).

 

Ile dostaniemy za butelki i puszki?

Kaucja ma zostać dopiero określona w rozporządzeniu. O konkretnych kwotach na razie się nie mówi, ale nie powinny przekraczać kilkudziesięciu groszy za sztukę.

Uchwała przewiduje też, że producenci wprowadzający do systemu produkty w opakowaniach wymienionych powyżej, będą zobowiązani do uzyskania określonych prawem poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów z opakowań. Docelowo producenci mają odbierać 90% opakowań ze szkła i tworzyw sztucznym, które wprowadzili na rynek. Jeśli to się im nie uda, zapłacą tzw. opłatę produktową.

Co ważne: przedsiębiorcy będą mogli korzystać z systemu odbierania opakowań i odpadów w sklepach, ale będą mogli też tworzyć własne systemy zbierania odpadów i wydawania kaucji. Przykładem będzie możliwość instalowania specjalnych automatów do odbioru butelek czy puszek. Jak wyjaśniał wiceminister klimatu i środowiska:

Projekt ustawy nie narzuca przedsiębiorcom tworzącym system wyboru sposobu zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych. Będą mogli więc oprzeć się wyłącznie na zbieraniu opakowań i odpadów przez sklepy, ale także instalować automaty do odbierania butelek w sklepach i poza nimi

 

Niestety, niektórzy podkreślają, że proponowany w Polsce system nie koncentruje się na lepszym i bardziej ekonomicznym obrocie surowcami, ale na pieniądzach, które mają zasilić budżet: z pieniędzy konsumentów i producentów, na których przerzucone zostaną kolejne obowiązki. Całość, chociaż może być opisywana w kategoriach troski o środowisko jest więc już teraz silnie krytykowana, w szczególności przez producentów wytykających wady proponowanych rozwiązań.

System na razie jest jeszcze uzgadniany, ale docelowo ma być wprowadzony już w 2023 roku. Nie wszystkie regulacje związane z systemem kaucyjnym będzie jednak obowiązywało od początku, dla niektórych przewidziano nawet 2-letni okres przejściowy.

 

Źródło info: UM w Bieczu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Business Insider, bankier.pl


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaMaria Gubała - kandydatka do Rady Powiatu Gorlickiego, Miejsce nr 1, Okręg nr 2
ReklamaJan Przybylski - kandydat na Wójta Gminy Gorlice
ReklamaMagdalena Majka - kandydatka do Sejmiku - pozycja 3, lista nr 5
ReklamaStanisław Pasoń - kandydat do Sejmiku
ReklamaZdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju,  serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz Wesołego Alleluja! Życzy Burmistrz Bobowej, Wacław Ligęza
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklamasprawdź ofertę dla kandydatów biorących udział w Wyborach Samorządowych, zadzwoń pod nr tel 733 99 51 51
ReklamaSOLARCOM.PL nowoczesne instalatorstwo - pompy ciepła, kolektory słoneczne, fotowoltaika, rekuperacje, klimatyzatory, instalacje c.o., wod.kan., gaz. - 33-331 Stróże 633
ReklamaDietetyk radzi – Dietetyk kliniczny - Klaudia Wszołek-Słota | Ciekawostki żywieniowe i fit przepisy, które warto znać!
Reklama
Reklama
ReklamaZagłosuj na Wojciecha Stępnia - kandydata do Rady Powiatu Gorlickiego w Wyborach Samorządowych
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486