Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ

Odkomarzanie skutecznym sposobem na komary w ogrodzie

Komary mogą odebrać całą przyjemność w wypoczynku w ogrodzie. Owady są aktywne głównie wieczorem, gdy temperatura powietrza nieco spada, a wilgotność rośnie. Atakują najczęściej dzieci, kobiety w ciąży i młodych mężczyzn, wabione wysoką temperaturą ciała i zapachem potu. Sposobów na komary jest wiele, jednak jednym z najskuteczniejszych jest profesjonalne odkomarzanie. Jak je przeprowadzić?
  • 09.07.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Odkomarzanie skutecznym sposobem na komary w ogrodzie

Odkomarzanie popularne w miejscowościach wypoczynkowych

W Polsce występują dwa szczególnie dokuczliwe gatunki komarów. Culex, czyli komar brzęczący, oraz Aedas, czyli komar leśny, rzadko przenoszą groźne choroby, lecz ich ugryzienia silnie swędzą. U osób uczulonych na jad owadów mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznych o różnym stopniu nasilenia. Do tej pory w Polsce nie pojawiły się gatunki komarów mogących przenosić malarię, dengę, żółtą febrę lub gorączkę zachodniego Nilu, lecz przypadki występowania komarów przenoszących niebezpieczne choroby odnotowano w Austrii i Czechach.

Komary bytujące w klimacie umiarkowanym są uciążliwe, dlatego wiele miast oraz miejscowości wypoczynkowych decyduje się na odkomarzanie. Substancje zwalczające komary są wlewane bezpośrednio do zbiorników wodnych, w których rozmnażają się owady. Możliwe jest również odkomarzanie za pomocą zamgławiaczy, dostępnych między innymi na https://tedan.pl/zamglawiacz-mini-mist-fogger-kb-100.html. Odkomarzanie jest uznawane za jedną z metod walki z komarami, którą można stosować bez szkodzenia pożytecznym owadom. Ze względu na pewne ryzyko wyrządzenia szkód wśród rojów pszczół, firmy DDD rozpylają substancje zwalczające komary wieczorem, gdy aktywność pszczół jest znikoma.

Odkomarzanie jest zamawianie głównie przez miasta i gminy, lecz równie dobrze może być przeprowadzane na prywatnych posesjach. Poleca się jego przeprowadzenie w ogrodach z oczkami wodnymi oraz na działkach w pobliżu lasów, łąk i zbiorników wodnych. Najlepsze efekty daje odkomarzanie przeprowadzane wspólnie z sąsiadami. Więcej na ten temat dowiesz się na https://tedan.pl/.

Walka z komarami - jakich środków można używać?

Całkowicie skuteczna metoda walki z komarami nie istnieje. Niemożliwe jest zwalczanie wszystkich uciążliwych owadów bez szkody dla środowiska naturalnego, dlatego w celu ochrony przed ukąszeniami powinno się stosować kilka metod jednocześnie. Odkomarzanie z użyciem środków dostępnych na https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/oprysk-komary-zwalczanie-komarow/ daje znakomite efekty, gdy dodatkowo korzysta się z repelentów do rozpylania na skórze oraz moskitier na okna i drzwi. Odkomarzanie nie zabija wszystkich komarów, gdyż w jego trakcie stosowane są łagodniejsze środki niż dawniej. Używanie substancji DDT zostało zabronione ze względu na wysoką szkodliwość dla innych zwierząt i ludzi. Znacznie bezpieczniejszym i równie skutecznym środkiem jest DEET, który odstrasza komary i jednocześnie cechuje się niską toksycznością. Powinno się jednak pamiętać, że DEET stosowany nieprawidłowo może powodować podrażnienia skóry i problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego.

W profesjonalnych firmach DDD stosuje się często środki zawierające ikarydynę - są one dostępne na https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/. Ikarydyna czasem podrażnia skórę, dlatego używają jej wyłącznie profesjonaliści. Substancja oddziałuje na zmysł węchu komarów, przez co uniemożliwia im odróżnianie zapachu potu człowieka. Dzięki temu komary stają się mniej dokuczliwe, a repelent wykazuje się niewielką toksycznością dla środowiska naturalnego.

Część preparatów chroniących przed komarami zawiera naturalne olejki eteryczne. Wysoką skutecznością cechują się środki, w których składzie znajduje się cytronela. Komary odstraszają też olejki anyżowy, kamforowy, goździkowy, waniliowy oraz z bergamotki. Ich działanie jest dość krótkie, dlatego olejki co jakiś czas powinno się rozprowadzać na skórze. Dodatkowo można spryskiwać nimi moskitiery stosowane w oknach i drzwiach wejściowych do domu.

--- Artykuł sponsorowany ---