Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

XIII Małopolski Konkurs Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych Pogórzańskie Gody – Łużna | zapowiedzi imprez – halogorlice.info

XIII Małopolski Konkurs Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych Pogórzańskie Gody – Łużna | zapowiedzi imprez – halogorlice.info

 



Serdecznie zapraszamy na XIII Małopolski Konkurs Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY.




Wczesną wiosną, począwszy od 2009 roku, w Łużnej w powiecie gorlickim odbywa się Małopolski Konkurs Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY. Jego organizatorami są: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej. To przegląd o zasięgu wojewódzkim, w którym mogą uczestniczyć dorosłe zespoły folklorystyczne i grupy regionalne z terenu całej Małopolski, które w sposób najbardziej autentyczny, zgodnie z tradycją własnego regionu oraz dawną wiejską obyczajowością prezentują różnorodne widowiska oparte na elementach tradycyjnej kultury ludowej: obrzędach, zwyczajach, obyczajach, muzyce, śpiewie i gwarze. Co roku scena Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej gości kilkanaście najlepszych zespołów wyłonionych w drodze wcześniejszych kwalifikacji.

GOGY to nietypowy konkurs o wyjątkowych zasadach. Cała uwaga skupia się na obrazach z życia dawnej wsi, a sceną rządzą rytuały, symbole, atrybuty oraz wartości i normy przyjęte w społeczności wiejskiej. Przywoływane są między innymi fragmenty wesela ludowego, zwyczaje związane z narodzinami czy pogrzebem, dożynki, zwyczaje bożonarodzeniowe, prace gospodarskie takie jak: darcie pierza, kiszenie kapusty, miodobranie czy wiele innych. Tutaj stroje i ubiory ludowe z pieczołowitością dostosowywane są do tematu widowiska, a ich zróżnicowanie zgodne jest z wiekiem występujących i prezentowanym zwyczajem, skład instrumentów towarzyszących „aktorom” jest wyłącznie tradycyjny. Taka daleko cofnięta w czasie forma dotyczy również prezentowanego śpiewu i tańca – chociaż jest go tutaj najmniej.

Podczas konkursu zespoły ubiegają się o główne trofea w postaci Złotej, Srebrnej i Brązowej Różdżki a także o rekomendację do udziału w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej




Konkurs ma na celu ochronę najcenniejszych wartości kultury ludowej wyrażonych w obrzędach, zwyczajach, muzyce, śpiewie, tańcu i gwarze. W wydarzeniu wezmą udział zespoły i grupy regionalne województwa małopolskiego, prezentujące folklor własnego regionu etnograficznego/etnicznego w tradycyjnej formie.



Komisja Artystyczna dokona oceny programów zakwalifikowanych do konkursu w dwóch kategoriach:




  • zespołów regionalnych,

  • grup regionalnych i KGW



Najlepsze zespoły pod względem teatralnym Komisja Artystyczna rekomenduje na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej (lipiec 2022)



Program:




Sobota, 23 kwietnia 



12 – Zespół Regionalny KIYRPECKI z Łącka (powiat nowosądecki) z programem WYKOPEK.



13 – Zespół Regionalny STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi (powiat limanowski) z programem PO CHRZCINACH.



14 – Zespół Regionalny NIEDZIYCKIE ZAZRAKI z Niedzicy (powiat nowotarski) z programem CHOROŚĆ CY POROBISKO.



15 – 16 – PRZERWA.



16 – Zespół Regionalny PODEGRODZIE z Podegrodzia (powiat nowosądecki) z programem DOZYNKI NA ŁOJCOWIŹNIE.



17 – Zespół Regionalny KOWALNIA ze Stróż (powiat nowosądecki) z programem ZMÓWINY.



 



Niedziela, 24 kwietnia 



12 – Zespół Regionalny OwCoK z Jabłonki (powiat nowotarski) z programem PRZENOSINY I CEPOWINY ORAWSKIE.



13 – Zespół Regionalny CIEŚLICA z Zawoi (powiat suski) z programem NAMÓWINY U KLIMKA Z BORÓW.



14 – Zespół Góralski HOP CUP z Zakopanego (powiat tatrzański) z programem LEN NA UBOCY.



15 – 16 – PRZERWA.



16 – Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki (powiat limanowski) z programem WYZWOLINY NA KOWOLA.



17 – Zespół Regionalny GÓRALSKO BRAĆ z Łopusznej (powiat nowotarski) z programem WE WILIJOM ŚW. ANDRZEJA.



17.45 – Gość Przeglądu, Zespół Teatralny Towarzystwa Teatru Orkiestry i Chóru Włościańskiego w Łużnej: komedia PAN JOWIALSKI Aleksandra Fredry, Zespół Regionalny SPOD PUSTEK z Łużnej i Ropy.



19.30 – Odczytanie protokołu, wręczenie nagród.




Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Rozpoczęcie: 22.04.2022 08:00
Zakończenie: 25.04.2022 07:00
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.