Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach

To miejsce jak ze złego snu, które każdy powinien znać

Podziel się
Oceń

Czy wiecie, gdzie znajduje się to miejsce? Pod długą płytą pochowano szczątki około 700 osób. Wszystkie zostały zamordowane przez nazistów w czasie II wojny światowej.
To miejsce jak ze złego snu, które każdy powinien znać

Autor: halogorlice.info©

 

Miejsce pamięci jest ukryte przed wzrokiem postronnych, chociaż znajduje się bardzo blisko ruchliwej drogi wojewódzkiej nr 977.

Aby do niego dotrzeć musimy najpierw wejść na teren cmentarza wojennego nr 97 w Stróżówce. Pisaliśmy o nim niedawno w tekście >>>Ten cmentarz zmieni się nie do poznania [FOTO]

 

W lesie, w którym znajduje się cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej znajdujemy wydeptaną ścieżkę. Prowadzi nas ona przez cały cmentarz z I wojny światowej. Kiedy z niego wychodzimy musimy ostrożnie stawiać każdy kolejny krok. Dookoła nie brakuje powalonych drzew, gałęzi. Ścieżka prowadząca do miejsca rozstrzelania gorlickich i bobowskich żydów jest jednak dobrze widoczna. Prowadzi nas w lewo (patrząc od strony cmentarza wojennego), łagodnie w dół. Tu i ówdzie zaczepi nas gałąź, musimy też uważać na ostrężyny i pokrzywy które czekają na nieosłonięte nogi. Mur otaczający miejsce rzezi jest jednak dobrze widoczny w lasku.

Wygląda na mocno zaniedbany, ale w środku znajdujemy nadal czytelne napisy na tablicy i flagi, których intensywne barwy sugerują, że zostały pozostawione tu niedawno: deszcz, wiatr i słońce nie zdążył ich zniszczyć.

Napis na pionowej płycie głosi:

W tym grobie masowym spoczywają szczątki około 700 Żydów z Gorlic i Bobowej, ofiar rzezi hitlerowskiej, zamordowanych bestialsko w dniu 14 sierpnia 1942 roku. 

Wystawienie tego grobu i opieka nad tym świętym miejscem jest główną zasługą ob. ob. Nuchyma Ormianera i Jakuba Pellera, przewodniczącego Powiatowego Komitetu Żydowskiego.

 

Dziś miejsce wygląda na mocno zaniedbane. By wejść w pobliże długiej płyty przechodzimy przez mocno zardzewiałą już bramę, której fragmenty kruszą się i spadają dookoła. Betonowe elementy ogrodzenia i wnętrza miejsca pamięci porastają od dawna mchem, a kolejne większe rośliny znajdują w szczelinach dogodne miejsce do rozwoju. Mimo to nie brakuje śladów obecności ludzi, którzy regularnie tu przychodzą oddać część zmarłym i przypomnieć sobie o straszliwej zbrodni, której dokonano w lesie, na Garbaczu latem 1942 roku.

Cmentarz żydowski jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. 

Jeśli chcecie odwiedzić to miejsce, zalecamy pośpiech: już niedługo na pobliskim cmentarzu wojennym rozpoczną się prace remontowe, a to może znacząco utrudnić wejście na ten obszar. Zachowajcie też szczególną ostrożność, a na wycieczkę wybierzcie się pieszo bądź rowerem. W bezpośredniej okolicy nie ma miejsca, w którym moglibyście bezpiecznie zatrzymać się samochodem.

 

Źródło info: materiały własne, WUOZ Małopolska

 


Napisz komentarz
Komentarze
Dbajmy o prawdę 15.07.2022 13:24
Nazistów??!! Nieee ! to byli NIEMCY !

Bolo 15.07.2022 12:54
Fakt. Klimat jest... Ponury. Ale to również ma swój urok. ;)

adam1 15.07.2022 12:44
Jedną sprawę należy sprostować: zbrodnia ta została dokonana przez Niemców. Od wielu lat postępuje proces zdejmowania odpowiedzialności za wywołanie II wojny z państwa niemieckiego na jakichś nieznanych "nazistów", w przyszłości może okazać się , że to byli Polacy. Podobnie wygląda sprawa z tzw. "polskimi obozami". W tych kwestiach powinniśmy być bardzo czujni i używać prawidłowych określeń

Lubhis 15.07.2022 12:07
Witam.Tylko o jedno proszę -nazywać oprawców po imieniu .To byli Niemcy! a nie jacyś mityczni naziści!!Czy autor artykułu zapomniał?Proszę nie optymalizować historii.

15.07.2022 13:37
Tak samo jak Polacy mordujący Żydów w Jedwabnem czy też w Kielcach!

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaDzień Dziecka w Minizoo Zdynia - 2 czerwca 2024r.
Reklama
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.