Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach

Pół godziny opowieści, która mrozi krew w żyłach i daje nadzieję

Podziel się
Oceń

Na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej możecie wysłuchać kolejnego nagrania z cyklu Żywa historia Gorlic. Tym razem na stronie opublikowano wywiad z panem Zbigniewem Papużyńskim.
Pół godziny opowieści, która mrozi krew w żyłach i daje nadzieję

Autor: MBP w Gorlicach/halogorlice.info ©

 

Biblioteka zaprasza do kolejnego wywiadu z cyklu Żywa historia Gorlic. Opowieść jest tym razem snuta przez Zbigniewa Papużyńskiego, nieżyjącego już mężczyzny od zawsze związanego z Gorlicami.

To niezwykle barwna, a często tragiczna opowieść o tym, jak młody chłopak (uroczony w 1925 roku) dojrzewał w warunkach wojny. To opowieść o grabieżach, o ucieczce na wschód, o ludziach, których spotykał w swoim życiu. Kto był u przychylny, a kto nie?
 

„Duch w narodzie był. Ludzie chcieli się bić”

Opowieści słucha się wspaniale. Opowiadający, Zbigniew Papużyński, poświęca wiele uwagi wydarzeniom, które utkwiły w pamięci nastolatka będącego świadkiem II wojny światowej. Wspomina ludzi, którym zawdzięcza pomoc i życie. Opowiada o wrażeniach z nalotu: o tym, jak silne emocje towarzyszyły takim sytuacjom. Doskonale pamięta nawet szyk samolotów, które bombardowały okolice, w której przebywał. 

Posłuchacie także o życiu w gorlickim Gliniku. Jego pracy w roli tokarza w Fabryce Maszyn Wiertniczych i Górniczych w Gorlicach. Jego historia dotyczy także pracy w Zakładach Metalowych w Tarnowie i Libuszy. Po powrocie do pracy w FMWiG pełnił funkcję mistrza na hartowni. 

Zbigniew Papużyński zmarł w 2021 roku. Jego opowieść, którą zarejestrowano przez MBP, pozostaje świadectwem niezwykłych zdarzeń stanowiących część naszej wspólnej tożsamości.

Więcej opowieści znajdziecie >>>na stronie internetowej naszej Biblioteki

 Źródło info: MBP w Gorlicach

 


Napisz komentarz
Komentarze
elza74 14.09.2022 11:45
Wspaniała opowieść starszego Pana, wspaniała ! Rodzaj języka, rodzaj opowieści , barwa głosu - bezcenne. Serdecznie dziekuję!!!!

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaDzień Dziecka w Minizoo Zdynia - 2 czerwca 2024r.
Reklama
Reklama
Reklama