Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Zobaczcie co nagrało się na fotopułapce [FOTO]

Podziel się
Oceń

Wracamy do tematu sprzed kilku dni, czyli do zgłoszenia od naszego Czytelnika, który zadzwonił do nas, zaniepokojony tym, co zobaczył.
Zobaczcie co nagrało się na fotopułapce [FOTO]

Autor: Dziki Projekt/mianitura: szakal złocisty/FLPA/Malcolm Schuyl/East News

 

Pisaliśmy o tym w artykule >>>Kobylanka. Czy to szakal złocisty? Przekonamy się wkrótce

 

Tak jak obiecaliśmy, śpieszymy z pełną odpowiedzią. Dzięki współpracy z Dzikim Projektem mieliśmy szansę sprawdzić to zgłoszenie – profesjonalnie!

We wtorek (1 listopada) w miejscu, które wskazał nasz Czytelnik, została zamontowana fotopułapka. Wcześniej oczywiście, przygotowano odpowiednią „kolację” dla mniemanego zwierza – czyli specjalne przygotowany płyn (to ważne: nie wabi się pokarmem – ma to na celu uniknięcie sytuacji, w której zwierze mogłoby zacząć kojarzyć zapach człowieka z pokarmem). Pozostało jedynie poczekać... i sprawdzić nagrania. 

 

Kilka godzin oczekiwania i... 

Pojawił się on. Lis rudy, jego nietypowy wygląd może świadczyć o tym, że jest chory. Dodatkową informacją, która potwierdza, że na zdjęciu widzimy lisa, są... jego uszy! Uszy lisa są duże, szpiczasto zakończone, czarne od zewnątrz i jasne od wewnętrznej strony. Natomiast uszy szakala złocistego byłyby: mniejsze, tępo zakończone i rude od zewnątrz. 

Podobnie sprawa ma się z umaszczeniem łap – u lisa są ciemne, czarne od zewnątrz, a u szakala są rude – i w obydwu przypadkach jasne od wewnętrznej strony.

 

zdjęcie z fotopułapki / Dziki Projekt

 

 

Może kilka słów o lisach? Jak bardzo wygląd lisa rudego, może odbiegać od przyjętego „klasycznego wizerunku”?

Po pierwsze mamy różnice wynikające z szaty letniej i zimowej lisa. Zdarzają się też inne warianty umaszczenia np. nieco bardziej szare. Lisy są też rezerwuarem świerzbowca skórnego – chory lis będzie miał zwykle krótszą, mniej gęstą sierść, o matowym szarym wyglądzie. 

W zaawansowanym przebiegu choroby z licznymi wyłysieniami. Lis ze zdjęcia ma zmiany na pysku które najprawdopodobniej są pochodną zakażenia świerzbowcem skórnym – powiedział w rozmowie z nami lek.wet. Wojtek Wójcik.

 

W ciągu ostatnich kilku dni otrzymaliśmy jeszcze kilka zgłoszeń od Czytelników, którzy twierdzili, że także widzieli szakala złocistego. Jedno ze zdjęć jakie otrzymaliśmy, zostało zrobione w pobliżu cmentarza parafialnego w Gorlicach. Na nim także znajdował się lis. 

 

Co ma wspólnego lis z szakalem złocistym? 

Całkiem sporo. Oba wymienione psowate są względem siebie rywalami w walce o pożywienie, ich nisza pokarmowa pokrywa się w 70%. Lisy jednak unikają obecności szakali i nie bytują na obrzeżach ich terytoriów. Warto też wspomnieć, że szakal złocisty „dopasowuje” swoją dietę, w zależności od miejsca w jakim przebywa i dostępności pokarmu. W głównej mierze żywi się: roślinami, ptakami, zającami, małymi ssakami, bezdomnymi psami i kotami, ale też padliną.
 

Wracając do szakala złocistego... Tym razem to nie on, ale prawdopodobieństwo spotkania go w naszym regionie istnieje. Może następnym razem, przy odrobinie szczęścia go spotkacie. To niewykluczone!

 

Czy jest możliwy konflikt z człowiekiem? Czy szakal złocisty może atakować?

  • mogą atakować niestrzeżone zwierzęta gospodarskie (jednak zdarza się to bardzo rzadko),
  • częściej niż atakują psy domowe, same padają ich ofiarą,
  • nie mają preferencji w kierunku zwierzyny grubej (w 85 % przypadków zjadają tylko ich padlinę), czasami polują na młode, zwierzyna drobna stanowi raptem kilka % ich diety (a to mniej niż w przypadku lisa),
  • rezerwuar pasożytów i wirusów jest taki sam jak w przypadku innych przedstawicieli dzikich psowatych,
  • mogą być problematyczne jeśli nie ma naturalnej konkurencji – wilków,
  • nigdy nie atakuje ludzi.

 

Dziki Projekt – zajrzyjcie koniecznie na ich profil i zaobserwujcie!

 

Artykuł został przygotowany we współpracy z Dziki Projekt

Napisz komentarz
Komentarze
walzag 03.11.2022 22:05
To nie ten co widziałem - zdecydowanie. Zbyt gęsta sierść, nogi jakieś krótsze. Szkoda, że na zdjęciu nie widać ogona. Tego co ja widziałem na terenie byłej gorzelni w Kobylance bardziej przypominał te ze Świdnika i Ustki - można sobie wygooglować, aby zobaczyć. Zabawy ciąg dalszy......

MrRed 03.11.2022 19:54
macie rozmach XD

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.