Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Sarny albinoski. Gdzie można zobaczyć osobniki o takiej maści?

Podziel się
Oceń

W magicznym świecie przyrody, gdzie każde stworzenie ma swoją unikalną rolę i urodę, sarny albinoski wydają się być wyjęte z baśni. Te niezwykle rzadkie i fascynujące zwierzęta, z ich śnieżnobiałą sierścią i często różowymi lub czerwonymi oczami, stanowią jeden z najbardziej tajemniczych darów natury.
Sarna albinoska w powiecie dębickim
Sarna albinoska w powiecie dębickim

Autor: Marcin Kuźniarowicz

 

To urocze zwierzątko pojawiło się w pobliskim powiecie. Zostało zauważone przez pana Marcina Kuźniarowicza, w powiecie dębickim, niedaleko Strzegocic.
 

Wczoraj, około godziny 11, podczas spaceru w rejonie zalewu, od strony miejscowości Jaworze Dolne, dostrzegłem stado saren, wśród których jedna wyróżniała się jako albinoska – relacjonuje Marcin Kuźniarowicz. 

Miałem niezwykłe szczęście, ponieważ w Polsce żyje tylko około 200 takich osobników, co czyni je niezwykle rzadkimi. Udało mi się nawet uwiecznić tę wyjątkową sarenkę na filmie.


Albinizm u saren jest zjawiskiem genetycznym, powodowanym przez brak melaniny – pigmentu, który nadaje kolor skórze, sierści i oczom. Ta genetyczna odmienność sprawia, że sarny albinoski są niezwykle rzadkie; są one jak białe duchy lasu, nietypowe i łatwo zauważalne wśród zielonego otoczenia.

Choć ich wygląd jest zapierający dech w piersiach, życie saren albinoskich nie jest łatwe. Brak naturalnego kamuflażu czyni je bardziej widocznymi dla drapieżników. Co więcej, albinizm często wiąże się z problemami zdrowotnymi, w tym z wadami wzroku, co dodatkowo zwiększa ich podatność na zagrożenia i skraca życie. 


Zapytaliśmy przyrodniczkę Agatę Lisiewicz z Animedu o szczegóły.
 

Chociaż albinizm wśród danieli występuje dość często, to w przypadku innych gatunków z rodziny jeleniowatych jest to zjawisko bardzo rzadkie – mówi Agata Lisiewicz, technik weterynarii z lecznicy Animed w Gorlicach.

Niestety, albinizm sprawia, że osobniki te są bardziej podatne na choroby skóry i oczu. Biała skóra, będąca bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, może łatwo ulec poparzeniu.


Po obejrzeniu zamieszczonego poniżej wideo, pani Agata wyjaśnia.
 

Prawdopodobnie mamy tu do czynienia z sarną albinoską, bądź leucystyczną, co oznacza, że nie produkuje ona wystarczającej ilości pigmentu, ale nie jest to klasyczny przypadek albinizmu, ponieważ kolor oczu w takim przypadku się nie zmienia – kontynuuje przyrodniczka

Albinotyczne osobniki są pozbawione pigmentu także w oczach, co sprawia, że są one czerwone. Osobniki leucystyczne mają więcej szczęścia niż albinosy, ponieważ są mniej podatne na choroby. 

 

Obserwacja saren albinoskich w ich naturalnym środowisku jest niezwykłym doświadczeniem. Te delikatne stworzenia, choć występują rzadko, przyciągają uwagę przyrodników i fotografów z całego świata. Są symbolem nieskazitelności i kruchości przyrody, przypominając nam o potrzebie ochrony i szacunku dla wszystkich jej mieszkańców.

Podsumowując, sarny albinoski, choć rzadko spotykane, są fascynującym przykładem naturalnej różnorodności i piękna. Ich obecność w naszych lasach to powód do wyjątkowego szczęścia, że można je zaobserwować.


Napisz komentarz
Komentarze
Żaneta 24.01.2024 22:06
Bardzo ciekawe

Żaneta 24.01.2024 22:04
Bardzo to ciekawe

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486