Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Koniec „kopciuchów” w Małopolsce – nowe regulacje już obowiązują

Podziel się
Oceń

Od 22 kwietnia 2024 roku zaczęły obowiązywać zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Co to oznacza dla posiadaczy takich pozaklasowych urządzeń?
piec wiszący na ścianie w szafce
Koniec „kopciuchów” w Małopolsce – nowe regulacje od maja

Autor: halogorlice.info

 

Jak długo można palić węglem w Małopolsce? 


Od 1 maja 2024 roku w życie weszła Małopolska Uchwała Antysmogowa, znana już od 23 stycznia 2017 roku, która wprowadza zakaz użytkowania tzw. „kopciuchów”. Od 1 maja 2024 roku nie można użytkować bezklasowych kotłów na węgiel i drewno, czyli tzw. kopciuchów. Można je wymienić na kocioł gazowy, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, pompę ciepła, kocioł olejowy lub kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu.

Informowaliśmy o zmianie przepisów w poprzednich artykułach.
 

 

Zgodnie z tą uchwałą, wszystkie urządzenia grzewcze niespełniające co najmniej klasy 3 emisyjności (min. 80% sprawności dla ogrzewaczy i kominków) powinny być wycofane z użytku. Początkowy termin, wyznaczony na koniec 2022 roku, został przesunięty przez Sejmik Województwa Małopolskiego do końca kwietnia 2024 roku. 

Obecnie w Gorlicach zarejestrowanych jest około 1 200 źródeł ciepła na paliwo stałe, w tym około 500 kotłów, które nie spełniają wymogów uchwały.
 

Jakie konsekwencje poniosą użytkownicy „kopciuchów”?


Użytkowanie niezgodnych z normami kotłów może skutkować nałożeniem grzywny do 5 000 zł. Jednocześnie, od września 2018 roku, mieszkańcy mogą korzystać z dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”, który umożliwia wymianę źródeł ciepła bez dużego obciążenia finansowego. 

Wysokość dotacji zależy od dochodów gospodarstwa domowego i może pokrywać od 40 proc. do 100 proc. netto wartości inwestycji, przy dochodach nieprzekraczających 135 000 zł.
 

Na jaki piec można wymienić „kopciucha”?


Wśród rozwiązań, które są najbardziej popularne, można wymienić:

  • kocioł na pelety,
  • kocioł kondensacyjny na gaz ziemny,
  • kocioł kondensacyjny na gaz płynny,
  • pompa ciepła,
  • ogrzewanie elektryczne.
     

Warto podkreślić, że istnieją liczne mity na temat programu „Czyste Powietrze”, które mogą wprowadzać w błąd i zniechęcać do skorzystania z dostępnej pomocy finansowej. 

Nie musisz wymieniać „kopciucha” na gaz, docieplać budynku ani przeprowadzać audytu energetycznego (jeśli nie chcesz tego robić). Dla uzyskania rzetelnych informacji zaleca się odwiedzenie >>>oficjalnej strony programu lub skontaktowanie się z ekodoradcami w Urzędzie Miejskim w Gorlicach, Rynek 2, pok. 7 w budynku B (dawnej szkoły nr 2), tel. 18 355 12 33, e-mail: [email protected]

Pomimo możliwości montażu nowego urządzenia grzewczego, od 1 maja 2024 roku obowiązuje zakaz użytkowania kotłów poniżej klasy 3 emisyjności.
 

Źródło info: Własne/UM w Gorlicach

 


Napisz komentarz
Komentarze
🇵🇱 09.05.2024 20:01
Kopcą dalej i nie widać ,żeby się przejmowali takim prawem. Teraz każdy ma swoje prawo , swoich ekspertów, swoich profesorów, swoje autorytety itp. itd

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaDzień Dziecka w Minizoo Zdynia - 2 czerwca 2024r.
Reklama
Reklama
Reklama