Czym charakteryzuje się technika jazdy freeride?

  • 12.12.2018, 19:24 (aktualizacja 12.12.2018 19:26)
  • Tomasz Stasiowski
Podziel się:
Oceń:
Czym charakteryzuje się technika jazdy freeride?
Freeride to dziedzina narciarstwa, która opiera się na jeździe poza trasą. Dyscyplina ta należy do najbardziej wymagających, a jednocześnie dających bardzo dużą swobodę. Aby możliwe było poruszanie się po trudnych i nierzadko mocno nieprzewidywalnych obszarach, konieczne jest bardzo dobre opanowanie techniki. Nie bez znaczenia pozostaje także profesjonalny sprzęt, który powinien być dobrze dobrany.

Narciarstwo freeride

Freeride to dyscyplina, którą powinni uprawiać wyłącznie doświadczeni, dysponujący dobrą techniką jazdy narciarze. Poruszanie się poza trasą wymaga przede wszystkim sporych umiejętności, doskonałej kondycji oraz szerokiego spektrum opanowanych technik skrętu. Umiejętność jazdy na typowej trasie w praktyce na niewiele zdaje się podczas zmagań poza trasą. Kluczową różnicą jest poczucie balansu w przód i tył, które w głębokim śniegu wymaga mocnego manewrowania biodrami oraz odpowiedniego odciążenia przodów. Ta technika stosowana jest poza trasą bardzo często, ponieważ niezbędne okazuje się utrzymanie czubów nart nad śniegiem.

Opanowanie techniki freeride

W opanowaniu jazdy poza trasą znacząco pomagają narty freeride. Wyposażane są w pogięcie przedniego odcinka ku górze, a w przypadku modeli z obustronnym rockerem także do tyłu. Narty freeride są lżejsze od tradycyjnych, dzięki czemu można dużo łatwiej nimi kierować. Ze względu na brak wcięcia, na twardym śniegu nie sposób wyczuć typowego dla modeli taliowanych wejścia w skręt. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia jazdy w puchu - narty freeride są nieco dłuższe, w związku z czym wykonywanie zakrętów okazuje się trudniejsze.

Narty do freeride

Aby z satysfakcją poruszać się po obszarach poza głównymi trasami stoków, niezbędne jest zainwestowanie w odpowiedni sprzęt. Narty przeznaczone do freeride muszą przede wszystkim zapewniać wymaganą wyporność, dzięki czemu narciarz będzie w stanie utrzymać się na śniegu. Tego rodzaju narty wyróżniają się także odpowiednią konstrukcją, a mianowicie szerokością większą niż w przypadku standardowych modeli trasowych.

Narty freeride- majestyskis.pl

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe