×
Andrzej GUT-MOSTOWY - Kandydat na Posła RP
Andrzej GUT-MOSTOWY - Kandydat na Posła RP
Andrzej GUT-MOSTOWY - Kandydat na Posła RP

Dwie uczennice z Budowlanki w finale prestiżowego konkursu kulinarnego [ZDJĘCIA]

  • 12.12.2018, 13:39 (aktualizacja 12.12.2018, 14:00)
  • Barbara Ćmiech - Pruchniewicz
Podziel się:
Oceń:
Dwie uczennice z Budowlanki w finale prestiżowego konkursu kulinarnego [ZDJĘCIA]
W ostatni weekend (7-9 grudnia) w Rzeszowie odbył się Europejski Konkurs Kulinarny EKOGALA 2018, do którego zakwalifikowało się osiem drużyn z Polski i Słowacji, w tym jedna z Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, głównym partnerem  firma Prymat, a osobami wspierającymi szefowie kuchni z rzeszowskich hoteli i restauracji.Głównym celem konkursu było poszerzanie zainteresowania europejską sztuką kulinarną oraz upowszechnianie naturalnych surowców i tradycyjnych metod produkcji, a także konfrontacja możliwości uczniów szkół gastronomicznych z kraju i zagranicy.

W konkursie finałowym uczestniczyło osiem dwuosobowych drużyn uczniowskich z następujących szkół gastronomicznych: Rzeszów, Słowacja – dwie szkoły, Gorlice, Jarosław, Sandomierz, Iwonicz oraz Nowosielce.

Zadaniem uczestników, którzy pracowali w dwuosobowych zespołach, było wykonanie ośmiu porcji dania zasadniczego, opartego na wykorzystaniu polędwiczki wieprzowej oraz obowiązkowo: szpinaku, pietruszki i orzeszków ziemnych oraz ośmiu porcji deseru talerzowego z wykorzystaniem mleka lub śmietanki, czekolady oraz owoców jagodowych.

Skomponowane potrawy miały zachować jak najwyższą wartość odżywczą, a czas ich wykonania nie mógł przekroczyć 90 minut, gdyż skutkowało to uzyskaniem punktów ujemnych.

Zespół Szkół Zawodowych w Gorlicach reprezentowała Alicja Wojtanowska oraz Joanna Wojtarowicz, które zostały przygotowane przez nauczycielki: Lucynę Prorok oraz Ewę Myszkowską.

Nasza drużyna zakwalifikowała się do ścisłego finału, podczas którego uczennice przygotowały: polędwiczkę wieprzową nadziewaną szpinakiem, suszonymi pomidorami oraz orzeszkami ziemnymi podaną z carpaccio z buraków z kozim serem i truskawkami oraz komosą ryżową i ananasem, a także fondant czekoladowy z sosem malinowym, owocami lasu i śmietanką cynamonową.

Zmagania konkursowe oceniało jury profesjonalne oraz jury techniczne, z których każde z osobna przydzielało punkty uczestnikom.

W ocenie przewodniczącego jury poziom konkursu był bardzo wyrównany i o zajęciu poszczególnych miejsc zadecydowały minimalne różnice punktowe.

W zmaganiach finałowych drużyna reprezentująca ZSZ Gorlice, otrzymała wyróżnienie za: właściwą organizację i profesjonalizm pracy oraz wydanie ośmiu porcji potrawy dania zasadniczego, a także deseru w czasie określonym regulaminem.Barbara Ćmiech - Pruchniewicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe