Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama BRICOMARCHE- JUŻ OTWARTE! - Gorlice, ul. Chopina 20
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Potęga bieckich organów

Podziel się
Oceń

Wyjątkowe organy z bieckiej kolegiaty nagrodzono w niezwykły sposób. Dzięki nim, w Bieczu zorganizowano koncert z cyklu 51. Dni Muzyki Organowej.
Potęga bieckich organów


Po raz pierwszy Biecz dzięki współpracy z Fundacją Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, został włączony w program koncertów w ramach 51 Dni Muzyki Organowej. Nie przez przypadek, właśnie Biecz znalazł się w programie festiwalu, gdyż organy w bieckiej Kolegiacie zarówno pod względem konstrukcji jak i brzmienia są wyjątkowe i stanowią niezwykle cenny zabytek miasta.
W dniu 20 września w Punkcie Informacji Turystycznej odbyła się okolicznościowa konferencja, przybliżająca słuchaczom zagadnienia związane z organami i muzyką organową. O. dr Mieczysław Śmierciak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawił tematykę związaną z brzmieniem organów oraz wpływem akustyki wnętrz na ostateczny efekt brzmieniowy instrumentu. Dr hab. Tomasz Orlow wygłosił prelekcję związaną z rekonstrukcją i konserwacją organów piszczałkowych. Nie zabrakło także akcentu związanego z Bieczem, dr Arkadiusz Bialic przedstawił konstrukcję i potencjał organów, które znajdują się w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Bieczu. Organy zostały wykonane przez Jana Śliwińskiego – jednego z najwybitniejszych polskich organmistrzów doby romantyzmu.

W toku konferencji wytworzyła się dyskusja dotycząca konieczności renowacji tego instrumentu, który specjaliści stawiają obok najważniejszych zabytków muzycznych tego typu w Polsce. Wymagają one jednak konserwacji pozwalającej je ocalić. Bieczanie nie mają świadomości jak dużej wartości organy znajdują się w bieckiej świątyni.




O godzinie 19.00 w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Bieczu miał miejsce koncert wieńczący 51. Dni Muzyki Organowej, który poprzedził wykład na temat sztuki improwizacji, obecnie mającej swoje zastosowanie w muzyce jazowej – jak się okazuje – wcale nieobcej muzykom doby baroku w czasach Jana Sebastiana Bacha.
Podczas koncertu na zakończenie IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Sztuka budownictwa organowego” oraz finalizującym tegoroczne Dni Muzyki Organowej wystąpili Arkadiusz Bialic oraz Tomasz Orlow, przybliżając melomanom improwizacje organowe Jana Sebastiana Bacha i Dietricha Buxtehude’a. Improwizacje w czasach obydwu muzyków były formą spontanicznego tworzenia muzyki, którą do perfekcji opanował szczególnie Bach, tworząc na poczekaniu organowe przygrywki pomiędzy poszczególnymi częściami mszy. Warto podkreślić, iż koncert pomyślany był jako zestawienie improwizacji, których ponownie nie da się powtórzyć.
Dni Muzyki Organowej są cykliczną imprezą, która ma na celu rozpowszechnianie muzyki organowej, cieszy się ogromnym zainteresowaniem melomanów i w tym roku także promuje Biecz. Liczymy, że festiwal na stałe zagości w naszym mieście i pozwoli rozsławić cenny organowy zabytek.




źródło: UM Biecz

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego