Gorliczanie zatrzymani za przewóz chemikaliów

  • 11.04.2019, 10:35 (aktualizacja 12.04.2019, 21:19)
  • Barbara Ćmiech
Podziel się:
Oceń:
Gorliczanie zatrzymani za przewóz chemikaliów
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali kolejne osoby zamieszane w głośną sprawę składowania odpadów w Zabrzu. Tym razem w ręce śledczych wpadli dwaj mieszkańcy powiatu gorlickiego w wieku 65 i 60 lat.

Policjanci KWP w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali kolejne osoby w głośniej sprawie składowania odpadów w Zabrzu. Niebezpieczne substancje zagrażające życiu i zdrowiu były zakopywane, rozlewane i pozostawiane na gruntach dzierżawionych od zabrzańskiego magistratu. W sumie policjanci zatrzymali cztery osoby zajmujące się tym przestępczym procederem, które porzuciły odpady przemysłowe oraz kilkaset opakowań 1000-litrowych pojemników typu mauzer. Straty z tytułu planowanej utylizacji odpadów wstępnie oszacowane zostały na kwotę nie mniejszą niż 200 tys. złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zatrzymani mieszkańcy Gorlickiego to właściciel firmy transportowej oraz kierowca. Mężczyźni są podejrzani o przewożenie i składowanie substancji niebezpiecznych bez wymaganych zezwoleń oraz porzucanie tych odpadów na terenach należących do zabrzańskiego magistratu. Wcześniej w grudniu 2018 roku i styczniu bieżącego roku policjanci zatrzymali ich wspólników i zarazem inicjatorów przestępczego procederu. 52-letni mieszkaniec Gliwic oraz 68-letni mieszkaniec Katowic byli właścicielami firmy, która wydzierżawiła grunty od Urzędu Miasta Zabrze pod pozorem legalnej działalności, jaką miał być handel węglem. Jak się okazało, na tym terenie składowali oni nielegalne odpady, powodując poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska. Przestępstwo wyszło na jaw po zgłoszeniu jednego z mieszkańców Zabrza, który zauważył dym wydobywający się z ziemi i zaparkowaną na tym terenie koparko-ładowarkę, co wzbudziło czujność zabrzanina.

Kiedy w grudniu policjanci z Zabrza wraz z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz strażakami wkroczyli na teren nielegalnego składowiska, sprawcy wpadli na gorącym uczynku, gdy wylewali niebezpieczne substancje do gleby. Mężczyźni usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Wczoraj zarzuty usłyszeli również ich zatrzymani w poniedziałek wspólnicy. 60-latek i 65-latek zostali objęci policyjnym dozorem i zastosowano wobec nich poręczenia majkowe. Wszystkim grozi wieloletni pobyt w więzieniu. W trakcie swojej przestępczej działalności grupa nielegalnie porzuciła odpady przemysłowe w formie stałej oraz kilkaset opakowań 1000-litrowych pojemników typu mauzer, zawierających szereg związków chemicznych, w tym kwasów zagrażających życiu i zdrowiu ludzi oraz powodujących degradację środowiska. Przestępstwo to cechuje bardzo duża społeczna szkodliwość. Ilość substancji, ich rodzaj i sposób przechowywania, powodowały realne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Straty z tytułu planowanej utylizacji odpadów oszacowano wstępnie na kwotę nie mniejszą niż 200 tys. złotych. Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli mienie na kwotę 358 tys. złotych, w tym także trzy naczepy cysterny wartości około 200 tys. złotych.

Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Sprawa ma charakter rozwojowy i śledczy planują kolejne zatrzymania.

 

Źródło info i foto: zabrze.slaska.policja.gov.pl

Barbara Ćmiech

Zdjęcia (19)

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

z Gorlic
z Gorlic 12.04.2019, 10:58
Idol ale tej firmy ISAD jako tako już nie ma bo nie ma zarządu i prezesa
który się zwie Strózik Wiesław obecnie zarządza rafinerią STOWARZYSZENIE GŁOS POSZKODOWANYCH gdzie vice prezesem jest ten sam Strózik Wiesław.
Idol
Idol 11.04.2019, 13:57
I tych baranów z firmy która wpuszczala ich na teren Rafinerii którzy dobrze wiedzieli co mają w malzerach za *** dziadów przekretow
j
j 11.04.2019, 11:12
zamknac dziadow w celi wyłozonej tymi chemikaliami

Pozostałe