Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Gorlice. Place zabaw niby „odmrożone”, ale zamknięte na głucho.

Podziel się
Oceń

Zewnętrze siłownie i place zabaw należące do gorlickich spółdzielni mieszkaniowych nadal są zamknięte. Dlaczego?
Gorlice. Place zabaw niby „odmrożone”, ale zamknięte na głucho.

Dostajemy od Was wiadomości i telefony z prośbą o interwencję w sprawie zamkniętych palców zabaw, które rząd „odmroził” prawie dwa tygodnie temu. Pytacie, dlaczego więc dzieci, które nie chodzą do szkół i przedszkoli i zwyczajnie nudzą się w domu, nie mogą skorzystać z placów zabaw.

O sprawę zapytaliśmy w największych gorlickich spółdzielniach mieszkaniowych. Prezesi jednym głosem mówią, że wytyczne dotyczące korzystania z miejsc zabaw na świeżym powietrzu zostały opublikowane przez Główny Inspektorat Sanitarny dopiero w ostatni wtorek (16 czerwca).

Dostaliśmy również deklarację, że do końca czerwca place zabaw będą czynne. Ten czas potrzebny jest zarządcom na stworzenie nowych regulaminów w oparciu o wytyczne GIS i zorganizowanie między innymi zamykanych na noc piaskownic. Konieczne będzie również dezynfekowanie urządzeń i kontrolowanie porządku oraz liczby osób przebywających na placu zabaw.

To są w gruncie rzeczy kwestie, które spółdzielnie mogą dość sprawnie zorganizować. Pamiętajmy jednak, że to wszystko będzie kosztowało, a zarządcy będą musieli zapłacić za wdrożenie obostrzeń z pieniędzy spółdzielni, czyli mieszkańców.

Jeżeli właściciel placu zabaw nie jest w stanie spełnić wytycznych, to może go nie otwierać, z różnych względów, na przykład finansowych – powiedziała w rozmowie z nami Jadwiga Wójtowicz, dyrektor gorlickiego sanepidu.

 

GIS: Zasady organizacji i funkcjonowania placów zabaw w dobie COVID-19.

  • Uczestnikiem placu zabaw może być dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (dotyczy to również opiekunów).
  • Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący co najmniej 2 m (dotyczy to osób, które wspólnie nie zamieszkują lub nie gospodarują).
  • W sytuacji, gdy na placu zabaw nie można zachować dystansu społecznego wynoszącego 2 m z uwagi na dużą liczbę przebywających osób, zaleca się rezygnację z rekreacji lub jej kontynuację w późniejszym czasie.
  • Zaleca się, aby opiekunowie wyposażeni byli w środki pozwalające na utrzymanie higieny dziecka np. chusteczki do umycia rąk oraz czuwali, nad przestrzeganiem podstawowych zasad higieny (np. unikanie bliskiego kontaktu twarzą w twarz z innymi uczestnikami podczas zabawy, kasłanie/kichanie w chusteczkę lub zgięcie łokciowe – nie w kierunku innych).
  • Należy bezwzględnie pamiętać o higienie rąk dziecka oraz opiekuna każdorazowo po zakończonej zabawie na placu zabaw.
  • Nie zaleca się angażowania w opiekę nad dzieckiem (lub dziećmi) korzystającym z placu zabaw osób powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
  • Nie jest wskazane spożywanie posiłków oraz napoi w trakcie zabawy.
  • W przypadku gdy dziecko manifestuje bądź przejawia niepokojące objawy choroby, należy niezwłocznie przerwać pobyt na placu zabaw.
  • W przypadku gdy dziecko podczas zabawy korzysta z własnych zabawek, opiekunowie powinni na bieżąco pilnować, aby nie były one udostępniane innym dzieciom, a po powrocie do domu zostały przynajmniej umyte z użyciem detergentu lub wyprane.
  • Dezynfekcję zabawek używanych na placu zabaw przeprowadza się zgodnie z przeznaczeniem danego produktu biobójczego.
  • Informacji dotyczącej bezpieczeństwa stosowania produktu biobójczego, jak również niezbędnych czasów w zakresie samej dezynfekcji, czy konieczności przewietrzenia pomieszczenia po zastosowaniu produktu, w tym również konieczności odłożenia danego przedmiotu (zabawki) przed kolejnym użyciem należy szukać na oznakowaniu opakowania danego produktu biobójczego.
  • Właściciel lub zarządca placu zabaw utrzymuje i użytkuje go zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności dotyczy to zachowania należytego stanu sanitarno-technicznego i estetycznego poprzez nie dopuszczanie do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej.
  • W przypadku korzystania z placów zabaw przez grupy zorganizowane (np. grupy żłobkowe/przedszkolne/wczesnoszkolne nieposiadające własnego terenu do rekreacji) zaleca się, aby właściciel lub zarządca placu zabaw w regulaminie obiektu wskazał godziny użytkowania dedykowane tym grupom, wywieszając go w widocznym miejscu na tablicy ogłoszeń. Zaleca się korzystanie z placu zabaw przez dzieci z jednej grupy, środowiska.
  • Właściciel lub zarządca placu zabaw zapewnia właściwy stan sanitarno-higieniczny obiektu poprzez zlokalizowanie odpowiedniej liczby pojemników na odpady komunalne, zależnie od wielkości obiektu i liczby przebywających osób.
  • Właściciel lub zarządca placu zabaw monitoruje codziennie prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem regularnego czyszczenia sprzętu i wyposażenia placu zabaw z użyciem detergentu i/lub dezynfekowania powierzchni dotykowych. Dezynfekcja przestrzeni placu zabaw powinna odbywać się w czasie, gdy nie będzie na jego terenie innych osób.
  • W przypadku gdy na placu zabaw zlokalizowana jest piaskownica, właściciel lub zarządca zobowiązany jest do zapewnienia spełnienia wymagań higienicznych poprzez:

- ogradzanie terenów placów zabaw,
- zasłanianie piaskownic na noc i w innych okresach, gdy nie jest użytkowana,
- wymienianie piasku w piaskownicy co najmniej przed oraz w trakcie sezonu letniego,
- wymienianie piasku w piaskownicy każdorazowo po stwierdzeniu w nim obecności widocznych zanieczyszczeń (odpadów, odchodów zwierzęcych i innych).

  • Zaleca się (w miarę możliwości) wywieszanie na tablicy ogłoszeń przy placu zabaw ogólnych zasad zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego oraz numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej właściwej ze względu na lokalizację placu zabaw, w tym również do służb medycznych.
  • Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

Napisz komentarz
Komentarze
Strażnik 20.06.2020 13:13
Teraz mówią że tyle spokoju jak są zamknięte to można zlikwidować, a jak otwierali place zabaw to się cieszyli i widać że ludziom nigdy nie dogodzi. Sam widzę ile ludzi jest nad rzekami i sami się proszą o Koronawirusa.

Gorliczanin 20.06.2020 12:24
Bardzo dobrze że w Gorlicach są pozamykane. Estetyka i higiena mają być. I tyle w temacie. Trzeba czekać na lepsze czasy.

Gorliczanin 19.06.2020 17:03
I bardzo dobrze że są pozamykane.Tyle spokoju jest.

Pijany stary 19.06.2020 15:29
U nas place zabaw są zamknięte, bo zarządzający nimi osoby nie mające dzieci, albo je po prostu nie lubią.

Miolita 19.06.2020 22:55
Bylam w Krakowie u meza to place zabaw otworzyli 6 czerwca jak poszlam z corka Na plac zabaw jak zobaczylam ile dzieci to nawet nie wchodzilam wiecej dzieci niz na wakacjach tam wszystkie place zabaw otwarte dlatego sie zdziwilam ze w Gorlicach sa zamkniete przeciesz te place Zabaw trzeba dezynfekowac i dla tego w wielkich miastach jest najwiecej skupisk to powinninie otwierać

Ks. 20.06.2020 16:47
To tam wracaj gdzie ci lepiej, bo Gorlice bywają niebezpieczne pod każdym względem.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486