Boom narodzin w Moszczenicy? Zainwestują w przedszkole i rozbudowę USC

  • 15.05.2021, 10:45
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Boom narodzin w Moszczenicy? Zainwestują w przedszkole i rozbudowę USC Fot. haloGorlice
Pieniądze są już zagwarantowane, a to powoduje, że w najbliższym czasie nastąpi rozbudowa przedszkola samorządowego i Urzędu Stanu Cywilnego w Gminie Moszczenica. Ma to pozwolić na poprawę jakości obsługi mieszkańców i zachęcić do osiedlania się w gminie kolejnych młodych rodzin.

 

O dofinansowaniach, które trafiły do naszych gmin trafiły za pośrednictwem jednej z Tarczy Antykryzysowych pisaliśmy już wielokrotnie. Teraz Wójt Gminy Moszczenica opowiedział nam o tym, na co dokładnie zostaną przeznaczone te środki i jaki ma to związek z demograficznym rozwojem gminy:

Środki w kwocie 1 200 000 zł, które zostały nam przyznane pozwolą zrealizować projekt, o którym myśleliśmy już od dawna. Chodzi w pierwszej kolejności o rozbudowę przedszkola samorządowego: pojawią się w nim wyczekiwane już od dawna miejsca żłobkowe. Dodatkowo zostanie rozbudowana część administracyjna naszego budynku, gdzie będzie nowa siedziba naszego Urzędu Stanu Cywilnego.

Uzyskane środki to niestety tylko połowa kosztów szacowanych łącznie na prawie 2,5 mln zł. To oznacza, że już teraz poszukujemy dodatkowych sposobów finansowania dla tego projektu. Ponieważ rozbudowa ma zwiększyć dostępność urzędu także dla osób niepełnosprawnych, to właśnie ze środków dedykowanych na takie wydatki, być może uda się pozyskać finansowanie.

Inwestycja związana z przedszkolem jest efektem rozmów z mieszkańcami, którzy wielokrotnie podnosili potrzebę stworzenia takiego zaplecza dla najmłodszych.

 

Niepełnosprawność to nie tylko problemy z przemieszczaniem się

Planowana jest budowa windy dla osób niepełnosprawnych fizycznie oraz wprowadzenie udogodnień dla osób niedowidzących. Przygotowane będą oznaczenia tyflograficzne, dzięki którym będą mogli się łatwo poruszać po całym budynku. Dla niedosłyszących planowany jest zaś zakup pętli indukcyjnych, dzięki którym dużo łatwiej będą mogli się komunikować z urzędnikami. Pozyskanie środków ma pozwolić na rozpisanie jeszcze w tym roku przetargu. Całość ma zostać zrealizowana w systemie „Zaprojektuj i Wybuduj”. Prace budowlane powinny zaś rozpocząć się w przyszłym roku.

Boom narodzin czy wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców?

Z USC gminy Moszczenica dostaliśmy informacje o tym, ile narodzin, zgonów i małżeństw zarejestrowano w tej gminie w ostatnich latach.

 

Dane Statystyczne - USC Moszczenica

 

2018

2019

2020

2021 (I-IV)

Urodzenia*

11

11

12

1

Małżeństwa

30

26

23

3

Zgony

22

15

27

12

Odpisy wydane

426

455

345

167

Zapewnienia

31

26

24

3

*Urodzenia w tym przypadku są to wyłącznie akty z transkrypcji zagranicznych aktów stanu cywilnego. Oznacza to, że fizycznie na terenie gminy nie urodziło się żadne dziecko, a zarejestrowane urodzenia miały miejsce za granicą. Zapytani o to, czy populacja gminy rośnie czy maleje, urzędnicy przyznają, że na terenie gminy można mówić o mówią o równowadze pomiędzy narodzinami i zgonami. Liczba mieszkańców pozostaje więc względnie stała.

Planowane inwestycje nie są więc wynikiem boomu narodzin, ale wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gminy. Sprzyjające otoczenie może jednak rzeczywiście powodować, że w kolejnych latach gmina ta będzie mogła być opisana jako przyjazna mieszkańcom, szczególnie zaś młodym rodzinom z małymi dziećmi.

 

Coś za coś?

Zaplanowana na ten rok modernizacja placu zabaw dla dzieci będzie musiała poczekać. Najmłodsi nie zostaną jednak pozbawieni przestrzeni do zabawy, a w nieodległych planach jest stworzenie dla nich dodatkowej przestrzeni rekreacyjnej. Całość projektu związanego z rozbudową placu zabaw powinna opóźnić się najwyżej o rok – wszystko po to, by mogły zostać zakończone większe inwestycje, w tym wspomniana już rozbudowa przedszkola.

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Katarzyna
Katarzyna 17.05.2021, 11:46
Drogi ok, wodociąg ok ale w Moszczenicy, a kiedy reszta gminy?
Jerzy Wałega
Jerzy Wałega 16.05.2021, 12:14
Robimy, robimy. Wystarczy popatrzec na wodociagi. W ubiegłym roku aż 34 km, a teraz już rozbudowa 4 km. Na wszystko zdobyte pieniądze zewnętrzne. Popatrzeć można na drogi gminne. Tyle co zrobione ulice Krakowska i Trudna w Moszczenicy oraz Podlesie w Staszkówce i to na całej dlugości.
Jak piszą o nas dobrze, to nie krytykuje. Parcia na szkło nie mamy. Może to jest po prostu dobra informacja jakiej nam brakuje, a nie tylko sensacje mniej lub bardziej tragiczne.
Prezes
Prezes 16.05.2021, 06:42
By utrzymać ludzi w Pracy to należy zwolnić 50% załogi.
Ver
Ver 15.05.2021, 15:48
Tutaj USC POtrzebny jak dromaderowi 2 garb.
Soltys
Soltys 15.05.2021, 12:38
Wiecej robic , a mniej gadac. Na chwalenie sie przyjdzie czas.
?.
?. 15.05.2021, 12:33
w tym roku jedno urodzenie i przedszkole pilne????

Pozostałe