Mury Bazyliki wypełnią się dzwiękami nieszporów

 • 05.09.2021, 13:36
 • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

Mury Bazyliki wypełnią się dzwiękami nieszporów Fot. UM w Gorlicach/Marcin Gugulski
W piątek (10 września) o godzinie 20 w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach chór KuNiebu wykona oratorium autorstwa Pawła Bębenka pt. „Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem”.

 

W sercach chórzystów KuNiebu zrodziło się pragnienie podkreślenia w tej formie uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przypadającej na dzień 8 września.

Inicjatorką powstania oratorium jest s. Ancilla Skwarczyńska, Mała Siostra Niepokalanego Serca Maryi z Marek pod Warszawą. Inspiracją do napisania libretta stały się pisma bł. Honorata Koźmińskiego i jego teologia dotycząca Niepokalanego Serca Maryi, bo, jak zapewnia s. Ancilla, jest to wciąż jeszcze nie odkryty skarb. Jej zdaniem o. Honorat „opracował niesamowitą teologię, która jest jednocześnie bardzo życiowa, bardzo praktyczna”. Serce Maryi według nauczania błogosławionego zakonnika – jak zapewniają siostry Honoratki – jest wzorem poszukiwania w sobie piękna i drogą dla naśladowania dla współczesnych kobiet poszukujących sensu w swojej pracy, zajęciach i codziennym życiu.

Oratorium zbudowane jest w oparciu o układ typowych nieszporów i składa się z następujących części:

 • Introit
 • Hymn
 • Psalm 110
 • Psalm 127
 • Psalm 147
 • Psalm 122
 • Tuus Totus
 • Lectio
 • Magnificat
 • Prośby

A całość dopełnią rozważania błogosławionego Honorata Koźmińskiego. „Nieszpory” zostaną wykonane przez chór KuNiebu z towarzyszeniem kameralnej okriestry, harfy i solistów pod batutą Marcina Fejklowicza.

Chodzi o to, by pomodlić się tą muzyką i kontemplować osobę Maryi. Święci jak Jan Paweł II, kard. Wyszyński, o. Honorat, pokazują nam jak Matka Boża jest ważna w polskiej historii – wyjaśnia z kolei kompozytor Paweł Bębenek.

 

Będzie to próba wyrażenia piękna duchowego – poprzez modlitwę muzyką i słowem. Niepokalane Serce Maryi jest dla nas wierzących wzorem piękna człowieka, stworzonego na Boży obraz i podobieństwo. Jest także zapowiedzią naszego celu ostatecznego: Piękna Człowieka Zbawionego, zjednoczonego w pełni z Bogiem w niebie.

Paweł Bębenek – polski śpiewak, kompozytor, dyrygent, związany ze środowiskiem muzycznym przy krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów.Z muzyką liturgiczną zetknął się w 1990, początkowo jako chórzysta. W 1993 rozpoczął pracę z zespołem muzyki dawnej „Bractwo Lutni” z Dworu na Wysokiej, z którym występował podczas wielu koncertów i festiwali w kraju i za granicą.

Zajmuje się muzyczną tradycją kościoła, jest autorem wielu kompozycji i aranżacji dawnych pieśni kościelnych. W maju 2004 Edycja Świętego Pawła wydała jego pierwszą autorską płytę Dzięki Ci Panie. Msza o Miłosierdziu.

 

 

Materiał nadesłany: Marcin Fejklowicz

Justyna Miarecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe