Siostry na medal. Wiedzy historycznej możemy im pozazdrościć

  • 23.05.2022, 08:12
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Amelia i Jessica Majcher – uczennice Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika… Fot. UM w Bieczu
Amelia i Jessica Majcher to uczennice Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Strzeszynie. Dziewczęta są wyjątkowe, a wyróżnia je ogromna wiedza. Obydwie zostały laureatkami konkursu historycznego organizowanego przez małopolskie kuratorium.

 

W piątek (13 maja) w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Krakowie wręczono nagrody dla najlepszych uczestników konkursu „A jeśli ktoś nasz polski dom zapali – 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce”. Było to zakończenie trzyetapowej rywalizacji uczniów z całego województwa. W gronie uczniów oczekujących wyniki znalazły się też dwie siostry z naszego powiatu: Amelia i Jessica.
 

Wiedza i umiejętność jej prezentacji

Konkurs został zorganizowany w formie wymagającej wiedzy i umiejętności jej zaprezentowania. Na etapie szkolnym uczniowie rozwiązywali test wiedzy na temat stanu wojennego. Na etapie rejonowym uczniowie mieli przygotować samodzielnie pracę pisemną na wskazany temat. Najlepsi na poziomie rejonowym zostali dopuszczeni do udziału w etapie wojewódzkim konkursu, gdzie ich zadaniem było udzielenie ustnej odpowiedzi na pytania komisji konkursowej.
 

Bezapelacyjne zwycięstwo

W czasie spotkania w krakowskim centrum IPN ogłoszone zostały oficjalne wyniki. Siostrom Majcher należy pogratulować wiedzy i okazać szacunek wobec czasu poświęconego na przygotowanie się do konkursu. Amelia Majcher zajęła I miejsce w konkursie otrzymując na wojewódzkim etapie konkursu 60 punktów na 60 możliwych, zwycięstwo było więc bezapelacyjne. Jej starsza siostra, Jessica, zdobyła niewiele mniej, bo 57 punktów. To pozwoliło jej zająć IV miejsce na poziomie wojewódzkim.

Nagrody i dyplomy odebrały w towarzystwie mamy, Wioletty.

Sukces dziewcząt poparty został poparciem działaczy gorlickiej „Solidarności” (Marka Bugno i Marka Machowskiego), którzy pomogli uczennicom przygotować się do konkursu udostępniając materiały źródłowe niezbędne w czasie przygotowania się do rywalizacji.

Najlepszym w konkursie pogratulowali osobiście:

  • Barbara Nowak (małopolska kurator oświaty,
  • dr Michał Wenklar - zastępca dyrektora krakowskiego oddziału IPN,
  • Dariusz Gawęda – zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego województwa małopolskiego i
  • prof. Tomasz Gąsowski z Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego.

 

Źródło info: UM w Bieczu

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

psiburek
psiburek 23.05.2022, 12:05
Pierwsze pytanie zapewne brzmiało- Kto był przywódcą Solidarności i dlaczego to był Kaczyński. Hehehe.
Ale gratulacje dla sióstr.
rudi
rudi 24.05.2022, 07:21
A kapelanem Solidarności był Rydzyk. To Każdy wie. ;)

Pozostałe