W rocznicę godziny „W” zawyły syreny. „Cześć i chwała Bohaterom”

  • 01.08.2020, 17:00
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

W rocznicę godziny „W” zawyły syreny. „Cześć i chwała Bohaterom”
76 lat temu, 1 sierpnia, dokładnie o godzinie 17.00 Warszawskie Dzieci poszły w bój. To właśnie wtedy w 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie.

 

Blisko 23 tysiące młodych ludzi, dowodzonych przez komendanta warszawskiego okręgu AK płka Antoniego Chruściela (pseudonim „Monter”), rozpoczęło walkę o wyzwolenie stolicy. 

 

 

Przez 63 dni trwała nadzieja na zwycięstwo. Przez 63 dni w ogniu walki wykuwał się mit podtrzymujący w latach powojennych to, co w nas najważniejsze, najpiękniejsze i najwznioślejsze.

W sumie w walkach udział wzięło ok. 50 tysięcy powstańców,  około 18 tys. spośród nich zginęło, a 25 tys. zostało rannych. Chociaż powstanie było skazane na niepowodzenie, to jego znaczenie było ogromne i stało się jednym z istotnych kroków ku wolności.

I jak co roku w całym kraju, również w Gorlicach zawyły syreny i na chwilę wszyscy zatrzymali się, by podziękować za wolność. Sercem akcji był Park Miejski, gdzie gorliczanie zebrali się, by odśpiewać hymn i wznieść flagi.

Kilka minut po godzinie 17 w Parku Miejskim rozpoczął się Bieg Pamięci Bohaterom Powstania Warszawskiego, organizowany przez Stowarzyszenie Maraton Gorlice, pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Gorlice.

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Tomasz Stasiowski

Zdjęcia (8)


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jakub
Jakub 02.08.2020, 08:39
Podziękowania "Halo Gorlice" za udostępnienie filmu! Uroczystośc piękna i cieszę się że mogłem w niej uczestniczyć!...Szkoda tylko że tak mało Gorliczan przyszło oddać hołd powstańcom...Z drugiej strony nie ma się co dziwić skoro w Ratuszu lewactwo, a przeciez to właśnie władze miasta powinny zatroszczyć się przede wszystkim o reklamę tego typu szczytnych uroczystości.
OK
OK 02.08.2020, 18:28
więcej ludzi, a wcześniej obowiązkowa msza w kościele. a jutro płacz ze wirus... ale prawactwo jest odporne, a kto się zarazi nie jest patriotą ale wrogiem Polski i komunista, żydem, lewakiem i co tam jeszcze dopiszecie
Co wy robicie
Co wy robicie 01.08.2020, 17:19
Cześć i chwała bohaterom na filmie bez maseczek!!!
Arti
Arti 03.08.2020, 12:08
A po co im maseczki ? Nie ma żadnego wirusa, wirusa wymyślili politycy żeby na tym zarobić i przy okazji nastraszyć i ogłupić społeczeństwo.
Tomi
Tomi 01.08.2020, 17:16
Nasi BOHATEROWIE. Na zawsze w pamięci.

Pozostałe