Na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym z języka polskiego zapytano młodzież „Czy warto bronić własnych przekonań?”
Czy to tylko zbieg okoliczności? Czy może zachęta do szerszej dyskusji na temat kondycji polskiego szkolnictwa i sensu odważnego sprzeciwu nauczycieli, którzy nie godzą się z tym, że nasze państwo przeznacza już od kilku dekad zdecydowanie zbyt mało środków na edukację, co prowadzi do ciągłego i znaczącego obniżania rangi naszego zawodu.
„Ojczyzna potrzebuje przyzwoitych obywateli […]” – te słowa księdza Stanisława Konarskiego grono pedagogiczne wybrało na hasło wychowawcze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorlicach w roku szkolnym 2018/2019. Któż - jak nie nauczyciel – może mieć większy wpływ na kształtowanie właściwej postawy młodzieży wobec Ojczyzny? Ale czy nauczyciel poniżony, upokorzony, nazwany publicznie „życiowym nieudacznikiem” i „nierobem” może być autorytetem dla swojego ucznia? Czyż nie jest więc zasadny nasz sprzeciw wobec tak szeroko zakrojonych działań społecznych mających na celu odebranie nam godności i obniżenie prestiżu zawodu nauczyciela? Jak mamy sprostać rosnącym wciąż oczekiwaniom - by edukacja w Polsce była na odpowiednio wysokim poziomie - przy obecnym niesprawiedliwym systemie finansowania oświaty i wynagradzania nauczycieli?
„Piecza o dobre wychowanie młodzieży należy nie tylko do chętnych jednostek, lecz i do króla, i do Rzeczypospolitej, i do ministrów.” – zauważył słusznie wiele lat temu ksiądz Konarski.
Dlaczego zatem gorliccy nauczyciele zostali pozostawieni sami sobie przez samorządowe organy prowadzące?
Dlaczego nikt z przedstawicieli władz miasta Gorlice nie stara się nawet, by udzielić nam wsparcia w tym słusznym – naszym zdaniem - proteście?
Czy my, gorliccy nauczyciele, nie wspieramy inicjatyw lokalnego samorządu naszą codzienną pracą, czy nie uczestniczymy wraz z młodzieżą - w naszym wolnym od pracy czasie – w lokalnych uroczystościach patriotycznych i kulturalnych, nie realizujemy miejskich projektów, nie pomagamy w przygotowywaniu i realizowaniu przedsięwzięć podejmowanych przez władze miasta?
Czy nasza praca nie stanowi żadnej wartości dla lokalnej społeczności?
Postawa naszego organu prowadzącego wskazuje niestety jednoznacznie na brak solidarności władz samorządowych ze środowiskiem gorlickich nauczycieli, na brak aprobaty i wsparcia dla naszych działań. Nie tego oczekiwaliśmy…
W tych trudnych dla polskich nauczycieli chwilach, czujemy się osamotnieni i opuszczeni. Jest nam szczególnie przykro, gdy widzimy, że w wielu polskich miastach władze samorządowe identyfikują się ze swoimi pedagogami, szukają prawnych możliwości wsparcia swoich nauczycieli walczących o lepszą przyszłość oświaty, wykazują daleko idącą empatię.
Wierzymy, że broniąc własnych przekonań, dajemy swoim przykładem naszej młodzieży prawdziwą, bo żywą, lekcję obywatelskiego wychowania.
I ciągle mamy nadzieję, że gorlickie władze zainteresują się naszą sytuacją i zajmą właściwe stanowisko.
Z wyrazami szacunkuprotestujący nauczyciele Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach
Do wiadomości: Urzędu Miasta Gorlice.
List otwarty nauczycieli gorlickiej „Jedynki” do władz Miasta Gorlice.
Na naszą redakcyjną skrzynkę przyszedł mail od nauczycieli Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach. Jest to list otwarty, który został złożony dziś w gorlickim Magistracie.
List prezentujemy w niezmienionej formie.
- Tomasz Stasiowski
- 17.04.2019 12:00
AKTUALNOŚCI
Przejdź do kategorii
Aktualności Archiwum Artykuł sponsorowany Belniak Pazurem Beskidzki Klimatyzator Biznes Bez barier Blogosfera Budżet Obywatelski Charytatywnie Co? Gdzie? Halo! Czytelnia Czaruj w ogrodzie z Moniką Czytelnicy pytają Danie Dnia - artykuły Dietetyk radzi Dni Gorlic 2023 Dni Gorlic 2024 Dni Gorlic 2025 Dziki Projekt Edukacja Ekologia Ekonomia Foto-zgrzyty Galerie zdjęć Gminy Gorliczanie za granicą Halo Eko Halo! Patronite.pl Halo po godzinach Halo Szkoła! Halo to fajne! Halo tu Gorlickie! Halo – tu się gotuje! Halo Tydzień! – wydarzenia i imprezy w regionie Halo Zwiastuny Historia Hobby Imprezy sportowe Koronawirus Komunikaty Kuchnia w czekoladzie Kultura Last Minute Laureaci Listy do redakcji Logo Ludzie Materiał zewnętrzny Miasto Rada Miasta Msze Święte NA ŻYWO Na drogach Gorlickiego Nekrologi Newsy Ogłoszenia drobne Oferta reklamowa Opieka stomatologiczna Patronat Partnerzy portalu PILNE Podsumowanie roku 2022 Poezja moją muzą Pogoda Pomoc dla Ukrainy Polityka Polityka Prywatności Po sąsiedzku Prawo Powiat Rada Powiatu Praca Prawo Premium Przekaż 1,5% Przekaż 1% Przyroda Redakcja Religia Reklama Repertuar kin Rozmaitości Serwis informacyjny Społeczeństwo Sport Sprawy Czytelników Statystyki Turystyka i Rekreacja Ważny temat Wiadomości z Polski Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Wielkie Mi halo! | PODCASTY WIESZ OD NAS Wizytówka kandydata w Wyborach Samorządowych 2024 Wybory Parlamentarne 2023 Wybory Samorządowe 2024 Wybory Prezydenckie 2020 Wybory Parlamentarne 2015 Wybory Samorządowe 2018 Wywiady na spontanie Video Zajawka Zapowiedzi imprez Zdarzenia Zdrowie Ze świata Zwiastuny ZWIASTUNY WYRÓŻNIONE Zwierzęta Z godziny na godzinę 2022 – Rok Łukasiewicza Halołamigłówka Podsumowanie 2024 roku Podsumowanie 2025 roku Quiz Dni Gorlic 2026
Reklama
POPULARNE
Przejdź do kategorii
Aktualności Archiwum Artykuł sponsorowany Belniak Pazurem Beskidzki Klimatyzator Biznes Bez barier Blogosfera Budżet Obywatelski Charytatywnie Co? Gdzie? Halo! Czytelnia Czaruj w ogrodzie z Moniką Czytelnicy pytają Danie Dnia - artykuły Dietetyk radzi Dni Gorlic 2023 Dni Gorlic 2024 Dni Gorlic 2025 Dziki Projekt Edukacja Ekologia Ekonomia Foto-zgrzyty Galerie zdjęć Gminy Gorliczanie za granicą Halo Eko Halo! Patronite.pl Halo po godzinach Halo Szkoła! Halo to fajne! Halo tu Gorlickie! Halo – tu się gotuje! Halo Tydzień! – wydarzenia i imprezy w regionie Halo Zwiastuny Historia Hobby Imprezy sportowe Koronawirus Komunikaty Kuchnia w czekoladzie Kultura Last Minute Laureaci Listy do redakcji Logo Ludzie Materiał zewnętrzny Miasto Rada Miasta Msze Święte NA ŻYWO Na drogach Gorlickiego Nekrologi Newsy Ogłoszenia drobne Oferta reklamowa Opieka stomatologiczna Patronat Partnerzy portalu PILNE Podsumowanie roku 2022 Poezja moją muzą Pogoda Pomoc dla Ukrainy Polityka Polityka Prywatności Po sąsiedzku Prawo Powiat Rada Powiatu Praca Prawo Premium Przekaż 1,5% Przekaż 1% Przyroda Redakcja Religia Reklama Repertuar kin Rozmaitości Serwis informacyjny Społeczeństwo Sport Sprawy Czytelników Statystyki Turystyka i Rekreacja Ważny temat Wiadomości z Polski Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Wielkie Mi halo! | PODCASTY WIESZ OD NAS Wizytówka kandydata w Wyborach Samorządowych 2024 Wybory Parlamentarne 2023 Wybory Samorządowe 2024 Wybory Prezydenckie 2020 Wybory Parlamentarne 2015 Wybory Samorządowe 2018 Wywiady na spontanie Video Zajawka Zapowiedzi imprez Zdarzenia Zdrowie Ze świata Zwiastuny ZWIASTUNY WYRÓŻNIONE Zwierzęta Z godziny na godzinę 2022 – Rok Łukasiewicza Halołamigłówka Podsumowanie 2024 roku Podsumowanie 2025 roku Quiz Dni Gorlic 2026
Reklama
Temperatura: 28°C Miasto: Gorlice
Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 7 km/h
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Polak
Treść komentarza: Ale co to znów za jakieś bzdury? Przejście? Zrobić sugerowane. Albo nie robić nic. Rozglądasz się w lewo, prawo, jeszcze raz w lewo i jak nic nie idzie to przechodzisz. Właśnie rzuciłem okiem na archiwalne dane i mały google. Jeźdcie do np. Szymbarku. W całej wsi są aż dwa przejścia dla pieszych. Ile potrąceń było w ostatnich latach? A no zero. Właśnie przez powyższa zasadę, a ruch na DK28 jest większy niż na ul. Dolnej.
Data dodania komentarza: 27.06.2026, 14:09
Źródło komentarza: Tu przejścia dla pieszych nie będzie, ale mieszkańcom przydałoby się z pewnością [FOTO]
Autor komentarza: Hmm
Treść komentarza: Czyli sankcje na Rosję działają.
Data dodania komentarza: 27.06.2026, 13:40
Źródło komentarza: Niepokój o miejsca pracy w Gorlicach. Radni w sprawie Famuru i Rheinmetall
Autor komentarza: 555
Treść komentarza: Promowanie wysoko przetworzonej żywności wśród dzieci jest głupotą i działaniem na szkodę kolejnych pokoleń.
Data dodania komentarza: 27.06.2026, 12:58
Źródło komentarza: Oficjele na otwarciu restauracji McDonald’s w Gorlicach [FOTO/VIDEO]
Autor komentarza: Infolinia
Treść komentarza: A teraz proszę przekonać ludzi, szegolnie młodych, ze warto troszczyć się o zdrowie żywienie na co dzień
Data dodania komentarza: 27.06.2026, 12:21
Źródło komentarza: Oficjele na otwarciu restauracji McDonald’s w Gorlicach [FOTO/VIDEO]




