Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Czy gminy Gorlickiego podejmują walkę z komarami?

Podziel się
Oceń

Proces odkomarzania w Małopolsce stał się faktem. Jednak nie wszystkie gminy rozpoczęły te działania na swoich terenach. A jak jest u nas?
Czy gminy Gorlickiego podejmują walkę z komarami?

Autor: fot. ilustracyjne/pixabay.com

Po intensywnych opadach i powodziach, w idealnych pogodowych warunkach, mnożą się i rozwijają owady, które są zmorą wakacyjnych, letnich wieczorów – komary. Po majowych podtopieniach wiele gmin w całej Polsce boryka się z uciążliwą plagą, szczególnie południowe województwa – małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie.

Jak można dowiedzieć się ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych, rząd wesprze samorządy ubiegające się o środki finansowe na odkomarzanie terenów. Jednak dofinansowanie pozyskają jedynie gminy, które otrzymają pozytywną opinię związaną z bezpieczeństwem sanitarnym i ochroną środowiska, czym zajmie się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

Walkę z plagą komarów podjęły już okoliczne miasta i wsie, używając przy tym oprysków zewnętrznych wokół placów zabaw, boisk sportowych, parków, czyli na terenach często odwiedzanych przez mieszkańców. Gmina Jasło, Dębica, Bochnia rozpoczęły już działania w tej sprawie, a Gorlice? Mieszkańcy coraz częściej alarmują o uciążliwym problemie i oczekują podjęcia odpowiednich kroków przez urzędy.

Witam serdecznie. Chciałam zapytać Państwa, czy Wy jako redakcja możecie zainterweniować w Urzędzie Miejskim odnośnie komarów w naszym parku? Przez cały dzień nie można tam wejść, zapewne jakiś oprysk byłby ratunkiem. Da się coś w tej kwestii zrobić lub co ja, jako mieszkanka Gorlic, mogę zrobić w tej sprawie?  – pisze jedna z naszych Czytelniczek.

Na temat odkomarzania wypowiedział się Urząd Miejski w Gorlicach:

Odnośnie  procesu odkomarzania na terenie Gorlic i gminy nie było u nas żadnej decyzji, nie rozpatrywaliśmy tej sprawy i to tyle, co mogę na dzisiaj powiedzieć. Do tej pory nie przeprowadzaliśmy nigdy takich działań, nie były one potrzebne, chociaż w tym roku faktycznie ilość komarów jest większa.

Decyzje dotyczące odkomarzania skomentowała dla nas także zastępczyni wójta gminy Gorlice – Magdalena Czech:

Nie przewidujemy użycia środków na odkomarzanie, bo nie są one w stu procentach bezpieczne dla ludzi i pszczół, a ilość komarów nie jest tak duża, żebyśmy podejmowali działania. Dosłownie jedna osoba dzwoniła do nas w tej sprawie.

W pobliskich gminach władze zajmują podobne stanowisko. O problemie wypowiedział się sekretarz gminy Biecz – Jan Szkaradek:

Problem z komarami gmina ma od 10 lat, ponieważ wtedy przeprowadzano odkomarzanie po powodzi w 2010 roku i do tej pory toczą się sprawy sądowe, które potencjalnie zagrażają finansom gminy. Wtedy zrobiliśmy co do nas należało – podpisaliśmy umowę z profesjonalną firmą do takich działań, niestety ta podała stężenie o wiele większe niż należy i przez to ucierpiały pszczoły. Po kilku procesach sądowych firma została oczyszczona, a odszkodowanie mieszkańcom miała wypłacić gmina, chociaż urzędnicy nie decydowali o tym ile i w jaki sposób ma być rozpylony środek. Zgłoszeń od mieszkańców obecnie nie ma wiele, myślę, że populacja komarów nie odbiega znacząco od tej, którą mamy co roku, więc nie mamy w planach takiej akcji.

A także koordynator inwestycji w gminie Bobowa:

Nie mam żadnych informacji na ten temat. We wcześniejszych latach także taki proces nie miał miejsca. Mieszkańcy bezpośrednio nie kierują do nas wiadomości w tej sprawie.

W takiej sytuacji, aby coś zmieniło się w Gorlicach i okolicznych gminach potrzebna jest interwencja mieszkańców, którym problem komarów nie jest obcy i doskwiera na co dzień. Może w ten sposób dałoby się pogodzić obie strony, używając natrysków miejscowo, na terenach gdzie przebywamy najczęściej, a tym samym nie narażać zwierząt i środowiska na niebezpieczeństwo.


Napisz komentarz
Komentarze
Nie jestem robotem 24.06.2019 19:50
Dwa razy w różne dni chciałem z córeczką iść do parku raz godzina 18 przeszliśmy przez most i od razu nas obsiadły, myślę sobie może już późna pora ale nie za drugim razem w weekend godzina 11 i to samo. Od tego czasu park omijamy a szkoda

ja 24.06.2019 17:52
A to miasto samo od siebie nie widzi problemu,liczy sie ilosc interwencji mieszkancow. Napewno jest problem.

daniel 24.06.2019 17:37
hahahah, jak zwykle, nie przewidujemy,nie robimy taaa, a wystarczy,że wyjdę na swoją posesję zaraz siada na mnie kilkanaście tych matołów komarów :/ Nie wiem, może samemu trzeba robić takie opryski czy co?! Jak to wreszcie jest. Żeby na posesje wyjść swoją to zaraz trzeba uciekać do domu, bo się WYTRZYMAĆ NIE DA!! A co z kleszczami? Tych ścierw jest też sporo,ale po co z tym robić porządek co nie? Niech kąszą ludzi ehhh

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12