Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Ogrody Angelika Zych – projektowanie ogrodów | ogrody | tereny zielone | rabaty | wizualizacje
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Czy gorliczanie chętnie czytają książki?

Oceń

Chyba nie trzeba uświadamiać, że czytanie rozwija w nas kreatywność, pomaga zdobyć wiedzę. Więc dlaczego tak rzadko sięgamy po wartościowe książki?
Czy gorliczanie chętnie czytają książki?
Autor: Foto: ilustracyjne/pixabay.com

Czy wiecie, że pierwsza, wydrukowana na świecie książka powstała w 868 roku? To data przełomowa pod względem wynalazków, ale także dla rozwoju intelektualnego ludzi. Jednak wtedy nie wszyscy mieli to szczęście, żeby posiadać umiejętność pisania czy płynnego czytania. A my je mamy, i czy coś z tym robimy?

Według badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Bibliotekę Narodową – niewiele. Wyniki prezentujące obraz czytelnictwa w Polsce nie są optymistyczne. W 2018 roku, w ciągu całego roku, tylko 37 procent respondentów zadeklarowało, że przeczytało jedną książkę. Natomiast wskaźnik, który określa uczestników sondażu, którzy nie sięgnęli po żadną lekturę w ciągu 365 dni, poszybował w górę do ponad 60 procent.

Źródło: Biblioteka Narodowa

Jednak w dobie rozwiniętych technologii, setki kanałów w telewizji, nieograniczonego dostępu do wiedzy z internetu i spędzaniu naszego czasu przed telefonem i komputerem, taki wyniki kogoś dziwi? Na tle państw europejskich nasz wynik nie jest najlepszy, ponieważ inne kraje mają poziom czytelnictwa około 50%. Wiele milionów polaków nie sięga nawet po żadne gazety, dłuższe teksty w magazynach.

Jakie są skutki nieczytania książek?

Jesteśmy bardziej zestresowani, mniej empatyczni. Nie rozumiemy się z innymi ludźmi i nie potrafimy spojrzeć rozsądnie na ich sytuacje i zdanie. Nasze słownictwo staje się ubogie i pozostaje na poziomie najczęściej powtarzanych wyrażeń. Nie wspominając tutaj o umiejętności pisania czy też stosowaniu zasad ortograficznych i interpunkcji. I chyba co oczywiste, ale najważniejsze – po prostu nie zdobywamy potrzebnej wiedzy do ciągłego rozwijania się.

A jak sytuacja wygląda w Gorlicach?

Zgodnie z przeprowadzonymi statystykami przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorlicach, na 100 mieszkańców naszego miasta przypada 26, którzy czytają książki z biblioteki. Jeżeli chodzi o liczbę wypożyczonych książek w skali 2018 roku, to na 100 mieszkańców jest to 365 pozycji.

Chyba nie trzeba uświadamiać, że czytanie rozwija w nas kreatywność, pomaga zdobyć wiedzę. Więc dlaczego tak mało sięgamy po wartościowe książki?


Napisz komentarz
Komentarze
Księgarz 28.11.2019 12:13
Chore E-pokolenie....obrazkowe łatwiej dziecku pokazać bajke dla świetego spokoju niż poczytac Książkę...(

GAB 27.09.2019 09:46
Szanowna Pani Autorko! Słowo "Polaków" piszemy z dużej litery - trochę samokontroli, skoro pisze Pani o wpływie czytelnictwa na poprawność ortograficzną.

ando87 26.08.2019 15:00
czytają.. ostatnio w autobusie widziałem jak młoda dziewczyna czytała książkę :"dieta, sex i joga", a i przypominam, że kobiety są wspólną własnością ludu pracującego..

~~~~ja 22.07.2019 12:29
Czy literatura techniczna się liczy do liczby przeczytanych książek? Może to dziwne pytanie ale w większości przypadków takich książek nie czyta się "od deski do deski" tylko czyta się interesujące w danej chwili tematy opisane w danych rozdziałach. Jeżeli się liczy to u mnie nie jest źle ale jak nie to szkoda mówić.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!