Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Już w najbliższy weekend startuje najbardziej rude wydarzenie w Polsce

Oceń

„Las w kuchni, kuchnia w lesie” pod takim hasłem odbędzie się 12 edycja Święta Rydza. Koniecznie sprawdźcie program imprezy!
Już w najbliższy weekend startuje najbardziej rude wydarzenie w Polsce
Autor: Foto: materiały prasowe

Niektórzy turyści odwiedzający nasz region, specjalnie tak planują wakacje, aby trafić na wysyp rydzów i napawać się ich widokiem oraz delektować smakiem. A rydze smakują wybornie! Genialne są takie po prostu usmażone na maśle z odrobiną soli, ale również te marynowane na słodko w occie, kiszone czy podawane jako makaron z sosem rydzowym i dużą ilością natki lub pierogi z nadzieniem rydzowym.

Beskid Niski nie bez powodu został okrzyknięty Stolicą Rydza w Polsce, bo w żadnym innym miejscu nie odbywa się kultowe już – Święto Rydza, na które przybywają miłośnicy grzybobrania z całej Polski.

A rudy rydz zdecydowanie sobie na to święto zasłużył. Pomysłodawczyniami tej imprezy są Katarzyna Miernik-Pietruszewska oraz jej mama Barbara Miernik. Obie prowadzą w Wysowej restaurację „Stary Dom Zdrojowy”.

Od zawsze spacery po lecie były dla mamy i córki formą relaksu i czasu spędzanego razem. Jednak odkąd obie zamieszkały w Wysowej, te wędrówki stały się zdecydowanie częstsze, a w okresie letnim i jesiennym połączone z grzybobraniem. Szybko doszły do wniosku, że rydzom należy się szczególne uhonorowanie, stąd pomysł na organizację Święta Rydza. Dziś jest to już naprawdę duża impreza, promująca nie tylko gminę, ale i cały region. W tym roku odbędzie się 12 edycja.

W ostatni weekend września cicha i spokojna Wysowa zamienia się w zdecydowanie bardziej gwarną. Oprócz kuracjuszy, którzy odwiedzają uzdrowisko przez cały rok, na ulicach i w parkowych alejkach pojawiają się grzybiarze.

Program imprezy co roku jest inny, ale są pewne punkty, które zadomowiły się już na dobre. „Polowanie na rydza”, czyli zbieranie rydzów na czas, to od lat atrakcja rozpoczynająca Święto Rydza.

Już w najbliższą sobotę (28 września) najzagorzalsi grzybiarze ruszają w las, a w alejkach Parku Zdrojowego rozpocznie się świętowanie.

I tak na przykład miłośnicy Stowarzyszenia Na Grzyby będą opowiadali o wszystkich grzybach, jakie możemy znaleźć w naszych lasach. O tych jadalnych, niejadalnych i śmiertelnie trujących też. Imprezie towarzyszy zawsze wspaniały kiermasz lokalnych rękodzielników, gdzie wśród stoisk można znaleźć prawdziwe perełki. Jest też szansa, aby wzbogacić swoją wiedzę o beskidzkich ziołach i produktach z nich wytwarzanych, skosztować regionalnych przysmaków, ale i nacieszyć ucho i oko występami, które odbywają się w parkowej muszli koncertowej. Każdego roku organizatorzy dbają, aby pojawiło się coś innego, coś nowego i coś zaskakującego. W tym roku nie będzie inaczej.

Tegoroczne Święto Rydza jest współorganizowane z Lasami Państwowymi i nosi tytuł „Las w kuchni, kuchnia w lesie”. Organizatorzy zapewnią mnóstwo leśnych atrakcji: leśne kulinaria, warsztaty, pogadanki i wystawy. Na potrzeby tegorocznego kiermaszu, aleje parkowe będą miały swoje indywidualne nazwy: „W atelier Rysia”, „W garderobie Bogatki”, „W spa wiewiórki Basi”, „W bistro – U głodnego wilka”. Na najmłodszych będą czekały natomiast warsztaty plastyczno-artystyczne „Patyk i spółka”.

Szczegółowy program imprezy dostępny jest TUTAJ

 


Napisz komentarz
Komentarze
Kola 24.09.2019 16:38
Uwielbiam rydze i zn miejscowki

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a