Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Kiedy zastosować okno uchylne i jak je wyregulować?

Oceń

Funkcyjność stolarki okiennej pozwala na efektywne wykorzystanie jej właściwości. Okno uchylne należy do rozwiązań, które pozwala na dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń bez konieczności otwierania całego skrzydła. To zdecydowanie jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w standardzie. Często spotyka się okno rozwierno-uchylne łączące możliwość pełnego otwarcia skrzydła, jak i skorzystania z funkcji uchyłu górą.
Kiedy zastosować okno uchylne i jak je wyregulować?

Kiedy zdecydować się na okno rozwierno-uchylne?

Jak sama nazwa wskazuje okno rowierno-uchylne posiada dwie funkcje. Spotyka się je w większości domów, niemniej nie zawsze skrzydło otwierane musi być wyposażone w uchył. W przypadku okien dzielonych na dwa i więcej skrzydeł tylko wybrane części występują w roli złożonej, natomiast przy oknach jednoskrzydłowych stosuje się pełne rozwiązanie.

Osobom, które zastanawiają się jak przerobić okno na uchylne spodoba się fakt, że w większości przypadków możliwe jest "dołożenie" uchyłu poprzez zmodyfikowanie okucia. Oczywiście ta zasada nie dotyczy okien stałych, czyli nieotwieranych, nawet jeśli stałoszklenie zostało wykonane w imitacji skrzydła.

Okno rozwierno-uchylne jest praktyczne wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości otwierania pełnego skrzydła, a jednocześnie zachodzi potrzeba zapewnienia większej i lepszej wentylacji. Takimi pomieszczeniami będą więc kuchnie, łazienki i sypialnie. Uchył spełnia się jako wywietrznik. Nowoczesna stolarka okienna pozwala na regulację odchylenia i tym samym na sterowanie kątem odchylenia skrzydła wedle własnych preferencji czy w zależności od pory roku. Warto podkreślić, że w Polsce stosuje się okna rozwierno-uchylne otwierane w górnej części - inaczej niż w krajach skandynawskich, gdzie uchył jest stosowany w dolnej części skrzydła.

Okna rozwierne - czy warto?

Na rynku można spotkać także okna uchylne, które z natury rzeczy nie posiadają okucia pozwalającego na pionowe otwarcie skrzydła. Tego rodzaju rozwiązanie stosuje się standardowo w oknach o małej powierzchni (okna piwniczne), a także w obiektach przemysłowych i szkołach. Uchylny wywietrznik w oknach pozwala na zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza, przy czym samo okno jest zdecydowanie bezpieczniejsze zwłaszcza w kontekście szkół czy zabezpieczenia piwnic. Z racji ułożenia zawiasów w dolnej części ramy nie ma możliwości zmodyfikowania okna z rozwiernego na rozwierno-uchylne. Niemniej okno uchylne można całkowicie otworzyć odhaczając górne ramię od skrzydła, jednak jest to zajęcie wymagające wprawy, stąd stosowane zazwyczaj tylko przy czyszczeniu okien. W przypadku okien uchylnych możliwe jest natomiast zastosowanie stopniowanego uchyłu regulowanego z pozycji klamki.

Okno uchylne a regulacja

Komfortowe użytkowanie okna w dużej mierze zależy od okuć, dlatego podczas zakupu stolarki warto postawić na renomowane rozwiązania. Okna uchylne pomimo tego, że nie należą do skomplikowanych mechanizmów, tak jak każde inne podlegają różnym działaniom zewnętrznym, co może powodować, że będą wymagały odpowiedniej regulacji.

Regulację należy przeprowadzić zawsze, gdy skrzydło zamyka się nierównomiernie, ociera o ramę, lub otwiera się z trudem. Prace wykonuje się przy uchylonym skrzydle, a regulacji dokonuje przy pomocy klucza imbusowego włożonego do miejsca regulacyjnego w zawiasie. Jedną z najczęstszych przyczyn z powodu których okno uchylne nie zamyka się są zanieczyszczenia elementów okuciowych. Jeśli czyszczenie nie przynosi oczekiwanych skutków i uchył nadal nie pozwala się zamknąć należy sprawdzić tzw. rozwórkę, a więc element, który w górnej części łączy skrzydło z ościeżnicą. Zazwyczaj, by odblokować ten element wystarczy docisnąć róg skrzydła do ramy i przekręcić klamką.

Okna uchylne są nieskomplikowane w swojej konstrukcji, ale jak każde inne wymagają odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Działania pielęgnacyjne pozwalają na zachowanie ich w pełnej sprawności przez lata.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a