Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Studiuj w Jaśle • TRWA REKRUTACJA 2022/23• Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi | Filia w Jaśle
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Protest przed gorlickim sądem. „Dziś sędziowie - jutro Ty”

Oceń

W Gorlicach podobnie, jak i w całym kraju, przed Sądem Rejonowym przy ul. Bieckiej, odbyła się dziś (18 grudnia) demonstracja w obronie wolnych sądów. Przed wejściem do gmachu zebrała się spora grupa osób.
Protest przed gorlickim sądem. „Dziś sędziowie - jutro Ty”
Autor: fot. Magdalena Miller

Był to protest przeciwko projektowi sejmowej ustawy o zmianie ustawy „Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw”.

Według obaw protestujących może ona m.in. radykalnie zaostrzyć represje wobec sędziów, co według nich może uniemożliwić lub utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

Manifestujący podkreślają, że jeżeli ustawa wejdzie w życie, to sądy nie będą mogły wykonywać wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a więc badać, czy sędziowie powołani z Krajowej Rady Sądownictwa orzekają w sądach zgodnie z unijnymi standardami niezależności.

Jak podkreślają manifestujący, nie będzie można też m.in. kwestionować powołań poszczególnych sędziów, ani nawet ich badać. O projekcie ustawy ostro wypowiedzieli się dziekani wydziałów prawa największych polskich uczelni.

Akcje odbyły się w największych miastach Małopolski, największą ilość osób skupiły Kraków, Tarnów i Nowy Sącz, oprócz tego zorganizowano je w Brzesku, Chrzanowie, Myślenicach, Nowym Targu oraz Zakopanem, Olkuszu, Oświęcimiu, Tarnowie, Wadowicach i Wieliczce.

W Gorlicach uczestniczyło w niej ponad 100 osób, wśród nich sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, członek Krajowej Rady Sądownictwa dwóch kadencji, Waldemar Żurek.


Napisz komentarz
Komentarze
kopik 20.12.2019 18:55
Nie wiecie czego bronicie...

Fan grzywki Rafała K. 19.12.2019 08:03
Dlaczego niema zdjęć z bliska? Byśmy zobaczyli co to za odważni obywatele broniący chorego układu komunistycznego.

Dejmon 19.12.2019 06:22
No pewnie ze 100 osób było ciekawe czy protest był zgłoszony czy nielegalnie blokował chodnik ;)

to jo 19.12.2019 00:46
Ano, no

bb 19.12.2019 00:05
Aa

Obywatel 18.12.2019 23:21
Dlaczego jest tak że większąść obywatel tego kraju jest odpowiedzialny za swoje czyny i decyzje i odpowiada za to przed trybunałem sprawiedliwości , a inni mogą się uchylać od swoich błędnych decyzji i nikt ich z tego nawet nie rozliczy. Ale co ja tam wiem przecież jestem szarym obywatel i nie mogę się w tym temacie wypowiadać. A tak apropos ile jest mieszkańców Gorlic i tylko 100 osób demonstrującyc.(czyżby tylko sama rodzina). Pozdrawiam większą część obywateli.

eM 18.12.2019 23:15
Jak to ponad 100 osób? Pseudo dziennikarz z konkurencyjnego portalu podaje liczbę blisko 200 osób. Chodzą słuchy, że z nadgorliwości wliczył nawet kierowców przejeżdżających samochodów. To się nazywa kreatywne dziennikarstwo :)

ula 18.12.2019 23:09
(...)Według obaw protestujących może ona m.in. radykalnie zaostrzyć represje wobec sędziów, co według nich może uniemożliwić lub utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Jakby teraz wymiar sprawiedliwości funkcjonował normalnie...

Yogi 19.12.2019 06:44
W tym państwie nic nie funkcjonuje normalnie, bo Polak Polakowi wrogiem!!!!

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023