…i chociaż ów alkomat znajduje się w holu gorlickiej komendy policji, to do sprawdzenia stanu trzeźwości nie potrzebujemy pomocy funkcjonariuszy.
Badanie trwa zaledwie kilka sekund i, co ważne, nikt o nic nie pyta. Alkomat jest samoobsługowy, a trzeźwość można sprawdzić całkowicie anonimowo.
Urządzenie jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, którzy uważali, że badanie alkomatem w komendzie jest uciążliwe, bo trwa zbyt długo ze względu na konieczność podawania swoich danych i legitymowania się dowodem osobistym. Dodatkowo do procesu sprawdzenia trzeźwości konieczna była obecność policjanta, który wykonywał badanie, na tym samym urządzeniu, którym sprawdzani są kierowcy zatrzymani za jazdę na podwójnym gazie.
Ale od początku…
Alkomat nie rzuca się w oczy, jednak dyżurny siedzący za ladą w holu komendy podpowie, gdzie ów się znajduje.
Obok alkomatu wisi krótka instrukcja obsługi:
Naciśnij górny zielony przycisk na panelu LCD – czytamy na początku.
Po wykonaniu tej czynności na panelu wyświetla się napis „Włóż słomkę”.
Słomki znajdują się tuż przy alkomacie, wyglądają tak samo, jak te do napojów.
Po włożeniu słomki do gniazda ustnika, na panelu wyświetla się komunikat „Dmuchaj” – należy wziąć głęboki wdech i mocno dmuchać przez 5 do 10 sekund, aż do zapełnienia się kolorem paska procentowego.
Zaraz po wykonaniu tej czynności na ekranie pojawia się informacja o analizie próbki, a po kilku sekundach wyświetla się ostateczny wynik pomiaru.
Z alkomatu można korzystać cały czas, jest on dostępny przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę – powiedział w rozmowie z nami aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.
Urządzenie jest systematycznie kalibrowane, co gwarantuje precyzję pomiaru i stabilność działania, a badanie jest zupełnie darmowe.
Alkomat został zakupiony na wniosek burmistrza Gorlic ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie alkoholizmowi i ramach prowadzonej od 10 lat akcji edukacyjnej „NO promil NO problem”. Do komendy policji przekazano go na podstawie umowy użyczenia.









![Architektura Europy na rysunkach. Nowa wystawa w Gorlicach [FOTO] zdjęcie przedstawia uśmiechniętego mężczyznę w okularach, w tle grafiki, obrazy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-architektura-europy-na-rysunkach-nowa-wystawa-w-gorlicach-foto-1776757252.jpg)
![Co? Gdzie? Halo! Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży, wernisaże oraz premiery kinowe [WTOREK, 21 kwietnia 2026] zdjęcie przedstawia zapowiedz co? Gdzie? Halo!](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-festiwalu-teatrow-dzieci-i-mlodziezy-wernisaze-oraz-premiery-kinowe-wtorek-21-kw-1776756756.jpg)


![Wybuch gazu w budynku przy stadionie w Maniowych. Na tym obiekcie rozgrywane są mecze 4. ligi [FOTO] zdjęcie przedstawia zniszczony budynek po wybuchu gazu](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-wybuch-gazu-w-budynku-przy-stadionie-w-maniowych-1776696690.jpg)
![Grudna Kępska. Zdarzenie drogowe, są poszkodowani [FOTO] zdjęcie przedstawia pojazd osobowy w zaroślach](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gleboka-zdarzenie-drogowe-sa-poszkodowani-foto-1776688012.jpg)


![16 lat po katastrofie. Obchody Dnia Pamięci Smoleńskiej w Gorlicach [FOTO] zdjęcie przedstawia kobietę w okularach mówiącą do mikrofonu](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-16-lat-po-katastrofie-obchody-dnia-pamieci-smolenskiej-w-gorlicach-foto-1776586954.jpg)
![Ekipa Polsatu w Uściu Gorlickim. Marcelina Zawadzka zachwycona Beskidem Niskim [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia grupę kobiet](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-ekipa-polsatu-w-usciu-gorlickim-marcelina-zawadzka-odwiedzila-z-kamera-grupe-teatralna-1775734767.jpg)

![Owacje na stojąco po premierze „Calineczki” w Gorlicach [FOTO] Owacje na stojąco po premierze „Calineczki” w Gorlicach [FOTO]](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-1ef457aa23675c70a9df26657e20a662.jpg)




![Gorlice. Potrącenie rowerzysty na ul. Stróżowskiej [FOTO] zdjęcie przedstawia samochody na drodze, przed nimi stoją ludzie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-gorlice-potracenie-rowerzysty-na-ul-strozowskiej-1776161214.jpg)
![Dni Gorlic 2026. Znamy pełen program miejskiego święta. Szykuje się muzyczne trzęsienie ziemi [PROGRAM] zdjęcie przedstawia dużą grupę ludzi](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-dni-gorlic-2026-znamy-pelen-program-miejskiego-swieta-szykuje-sie-muzyczne-trzesienie-ziemi-progr-1775819919.png)
![Sękowa. Pożar w domu mieszkalnym [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia wozy straży pożarnej przed domem z którego wydobywa się dym](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-sekowa-pozar-w-domu-mieszkalnym-foto-1776428954.jpg)
![Incydent na gorlickim Rynku. Dzieci skopały świąteczne makiety jajek [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia makiety jajek na rynku w Gorlicach](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-incydent-na-gorlickim-rynku-dzieci-skopaly-swiateczne-makiety-jajek-video-1776071392.jpg)
![Wilczyska. Straż pożarna i policja rozpoczynają poszukiwania mężczyzny [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia wozy straży pożarnej i strażaków na jezdni w nocy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-wilczyska-straz-pozarna-i-policja-rozpoczynaja-poszukiwania-mezczyzny-1775758037.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze