Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
Reklama
Reklama Znajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - rekrutacja od 8 czerwca - WYBIERZ DOBRY KIERUNEK STUDIUJ W NOWYM SĄCZU
Reklama Akademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - rekrutacja na studia w AHE w Jaśle trwa! Studia licencjackie i magisterskie (zaoczne), administracja, pedagogika - ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10%!

Latarnia Nieobecnych dziś zalewana betonem

Podziel się
Oceń

W bezpośredniej bliskości kirkutu przy ul. Stróżowskiej wznoszona jest budowla, która ma być wyrazem pamięci o nieżyjących już członkach społeczności żydowskiej w naszym regionie.

 

„Sidur” to w religii judaistycznej książka, która zawiera modlitwy odmawiane w dni powszednie i w zwykłe soboty, zarówno w domu jak i w synagodze. Przy ul. Stróżowskiej powstaje Latarnia Nieobecnych - Sidur Przechodniów, pomnik, który ma upamiętniać gorlickich Żydów.

Pomnik będzie miał kształt gwiazdy Dawida, a konstrukcja z pewnością będzie przykuwała uwagę: konstrukcja jest ogromna, a jej docelowy kształt zaczyna być widoczny.

Prace przy cmentarzu żydowskim przy ul. Stróżowskiej rozpoczęły się na początku października 2020r. „Sidur Przechodniów” ma pełnić funkcję pomnika, ale ma też spełniać ważną rolę jako docelowe miejsce dla macew, które zostały wydobyte przy ul. Strażackiej. Będą one integralnym elementem powstającego właśnie pomnika.

Dziś, tj. 30 października 2020r. prace koncentrowały się wokół betonowania kolejnych ścian Siduru.



Napisz komentarz

Komentarze

dd 31.10.2020 18:56
:D A w zimie trupy gorliczan będą trzymane na lodowisku bo pieniążków nie ma na prosektorium

Teodor 31.10.2020 17:00
Wspaniali Polacy blizniego by w łyżce wody utopili. Przed wojną co drugi Gorliczanin byl pochodzenia żydowskiego. Jako ludziom i obywatelą tego miasta nalezy im sie szacunek i pamięć i basta.

adam1 01.11.2020 20:13
Żydzi byli w naszym kraju ludnością napływową. Polska przyjęła ich wtedy gdy byli prześladowani w całej Europie. Tu mieli wolność, swobodę, mogli się rozwijać i bogacić. W czasie okupacji niemieckiej Polacy wielokrotnie ratowali ich przed śmiercią. Teraz zamiast wdzięczności za to wszystko wysuwają roszczenia majątkowe i oskarżają Polaków o zbrodnie wojenne

tojat 31.10.2020 11:29
nieobecni - i niech tak zostanie....

Gorliczanin 30.10.2020 23:23
Urząd Miasta klaszcze... zobaczcie na gorlice. Pl 1.wyklady dot. Ludności żydowskiej 2. Slady nieobecnych pojawiajace sie podczas deszczu 3. Wyklady o antysemityzmie 4. Nauka jezyka jidisz 5. Budowa pomnika 6...7... Można by wyliczać... Nie wiem kto za tym stoi w UM ale Polakirm nir powinien się nazywać

?? 30.10.2020 18:25
Nie lepiej było zakupić lodówke do prosektorium skoro jej potrzeba

adam1 30.10.2020 18:11
To jest właśnie realizacja słynnej ustawy 447. Część pieniędzy na zostać przeznaczona na "edukację" i upamiętnienie.

Baca 31.10.2020 07:12
Szczekasz 447 a przeczytałeś tą ustawe? Wiesz o co w niej chodzi ? Napewno nie !

adam1 01.11.2020 20:04
Baco, wiem dokładnie o co chodzi w tej ustawie. Organizacje żydowskie żądają od Polski spłaty tzw. "mienia bezspadkowego" w kwocie ponad 300 mld dolarów. Polska już wypłaca comiesięczne świadczenia "ocalałym z holokaustu" Oprócz nieruchomości w Polsce organizacje żydowskie domagają się finansowania różnych projektów propagandowych takich jak muzeum Polin, szkolenia , wystawy, pomniki itp. I tak właśnie a budowla jest realizacją ustawy 447

jatak 30.10.2020 16:33
taki ładny zakatek zeszpecą paskudną budowlą - wszystko q....zabetonujcie!

Dariusz 30.10.2020 15:12
Kto za to zapłaci? Pewnie pieniądze na ten pomnik pochodzą z budżetu państwa... Żydzi sami powinni finansować tego typu inwestycje!

eskimosi na biegun 30.10.2020 21:48
No przecież finansują. Urodziłeś się dopiero? :P Vateusz uczy swoje dzieci w takiej właśnie szkole, muzeum polin zarzadza krajem a w całym sejmie jest znacząca przewaga brunetów. Eh, lepiej pozno niz wcale.

janek 10.11.2020 12:35
i najlepiej u siebie

Waluś 30.10.2020 15:08
Komunistów pomniki rozbierają, a żydom budują, przecież to są jakieś jaja

aa 30.10.2020 16:27
Przecież Żydzi to w większości komuniści.

ReklamaPaństwowa Szkoła Medyczna z tradycjami, Gorlice, ul. Jagiełły 2 - kontakt: 18 352 04 59
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaStylowe Wnętrza - Ropa 1275, tel. 733 920 260 - Oferujemy: wizualizacje 3D, fachowe doradztwo. U nas kupisz: płytki, ceramikę, kabiny, wanny, armaturę łazienkową, meble i wyposażenie łazienkowe. SPRAWDŹ OFERTĘ
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
Reklama Gmina Sękowa zaprasza na IV Festiwal Wina i Sera w Sękowej, 3 lipca - 5 lipca 2026
Reklama

Temperatura: 23°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Szuwarek Treść komentarza: Urologię zamknąć mechaniczny zamknąć ciekawe kiedy zamkną ratusz to by była DOBRA WIADOMOŚĆ. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 14:02 Źródło komentarza: Na ten moment nie ma szans na uruchomienie poradni urologicznej. Brakuje lekarzy Autor komentarza: butelkka Treść komentarza: Zamiast normalnie pracować robią pokazówki .Po co to komu ? Zaraz pewnie kaweczka ,poczęstunek .Do roboty !!! Ciekawe ile pieniędzy idzie na takie spotkania otwarcie drogi ,mostu, w przedszkolu,dps,szkole itd ... Wszędzie korytko musi być a dla Tych co najbardziej potrzebują NIE MA . Ciekawe czy ludzie zgadną ile zarabiają Panie opiekunki np.w DPS (dom pomocy społecznej)przy przewijaniu ludzi chorych,cierpiących ? Bardzo cięzka praca .Podpowiem najniższą krajową .A taki co od imprezki do iprezki ,od spotkania do spotkania ile ? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 11:00 Źródło komentarza: Nowe rondo za blisko 4 mln zł. Ma powstać do listopada Autor komentarza: strona wuwuwu Treść komentarza: Patrząc na pogarszającą się sytuację gospodarczą na naszym gorlickim podwórku, zaciąganie tak dużego kredytu jest złym działaniem. Tym bardziej, że nikt z popierających ten pomysł nie pokazał jego pełnego kosztu. Mieszkańców ubywa, młodzieży w szkołach ubywa, podmiotów płacących podatki też ubywa. To kto to będzie spłacał za 10 lat? Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:54 Źródło komentarza: Jeden głos zdecydował. Tak głosowali radni nad wotum zaufania dla Zarządu Powiatu Gorlickiego Autor komentarza: Ja Treść komentarza: Stolik z wódką i rura dla pań impreza udana podatnik zaplaci Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:09 Źródło komentarza: Nowe rondo za blisko 4 mln zł. Ma powstać do listopada
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego