Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaZapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaKup swój wymarzony rower w IwoBike - Gorlice, ul. Michalusa 1
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki - skorzystaj z promocji między 27 października a 9 listopada 2025
ReklamaRestauracja Galicja już otwarta, Klęczany 213 - Przyjdź, poczuj smak i atmosferę!
ReklamaStylowe Wnętrza - Ropa 1275, 38-312 Ropa - u nas kupisz: ceramika, armatura, płytki, wanny, kabiny, meble łazienkowe - OFERUJEMY: wizualizację 3D, fachowe doradztwo - SPRAWDŹ OFERTĘ - tel. 733 920 260
ReklamaStudio Treningu Personalnego, ul. Ogrodowa 2, Gorlice, tel. 535 990 898

Domowe alkohole. Policja ucina spekulacje.

Podziel się
Oceń

Księżycówka, piwniczanka, bimber – jak pędzić, żeby się nie zapędzić? Ile to jest „na własny użytek” czy w ogóle możemy „produkować” alkohol w domowym zaciszu.


Wśród mieszkańców Gorlickiego, i nie tylko Gorlickiego, panuje przekonanie, że „na własny użytek” bimber pędzić można…



Prawda jest jednak nieco inna…

Produkcja bimbru nawet w niewielkich, niehandlowych ilościach, jest prawnie zabroniona – mówi z pełnym przekonaniem aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. I dodaje: W Polsce produkcja alkoholu etylowego jest dozwolona jedynie po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez ministerstwo rolnictwa. Ten wydawany jest przedsiębiorcom, którzy spełniają szereg skomplikowanych warunków dotyczących kontroli jakości, bezpieczeństwa i spraw związanych z akcyzą.

Fakty mówią jednak same za siebie. Bardzo rzadko do mundurowych docierają zgłoszenia dotyczące nielegalnej produkcji tego typu alkoholu. Najbrutalniej rzecz ujmując, sąsiad musiałby donieść na sąsiada, że ten używa aparatury do pędzenia bimbru, a nie tylko trzyma ją w domu.

Nasze prawo jest właśnie tak skonstruowane, że każdy z nas „sprzęt” to domowego wytwarzania bimbru może sobie trzymać nawet w salonie, ale już używanie go do wyżej wymienionego procederu jest nielegalne. Samochód też można mieć i nie posiadać prawa jazdy, byle nim nie jeździć.

Jeśli jednak macie w domu zapomniany gąsior to śmiało możecie go użyć do produkcji wina, która hobbystycznie nie jest zabroniona.

Podobnie rzecz wygląda z nalewkami. Można je wytwarzać, ale jedynie na bazie spirytusu lub wódki pochodzących z legalnych źródeł. Podobnie, jak wina również domowych nalewek nie można sprzedawać. Przestępstwem nie jest też domowa produkcja samej wódki, o ile wykorzystujemy do tego legalny spirytus i nie będziemy nią handlować.

 

Foto: ilustarcyjne





Napisz komentarz

Komentarze

eldorado24323 11.01.2018 17:40
I dlatego najlepiej się nie wp...ć innemu w życie.

Henio 11.01.2018 17:36
Bimberek jest pyszny i naturalny a wódka beee

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama
POPULARNE
Reklama15, 16 listopada 2025 - Ekspedycja Słodkości, Ekspedycja Orientalna, DARMOWE DMUCHAŃCE - Arena Gorlice
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
ReklamaMarmed i słyszę - ZAPISY NA BEZPŁĄTNE APARATY SŁUCHOWE - ul. Sienkiewicza 36, Gorlice, tel. 18 353 82 66, 501 700 244