Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
ReklamaFejklowicz, Gorlice, ul Chopina 38,  - Artykuły elektryczne - oświetlenie LED - kable i przewody - osprzęt elektroinstalacyjny - telewizja przemysłowa - systemy alarmowe - aparatura modułowa
ReklamaZnajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama Podaruj dzieciom dom! Zostań rodziną zastępczą - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Słoneczna 7, Gorlice, tel. 18 352 53 80

Jak efektownie zaaranżować przydomową przestrzeń? Zobaczcie te ogrodowe rarytasy!

Podziel się
Oceń

Derenie, perukowce, judaszowce i hortensje to niekwestionowani bohaterowie tego sezonu. Zachwycają kolorami, fakturą liści i kształtem kwiatów nawet najbardziej wymagających ogrodników.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Derenie kwieciste zyskują w Polsce coraz większą popularność przede wszystkim za sprawą ich sporych rozmiarów i zachwycających kwiatów.

Wśród różnych odmian jednym z najpiękniejszych jest dereń kousa, którego kwiaty składają się z czterech płatków kształtem przypominających łzę. Między płatkami znajduje się zaś małe „oczko”, które jest zazwyczaj zielone – wyjaśnia Monika Boczar z gorlickiej firmy Eko-Tech, gdzie bez problemu kupimy derenie.


Ich kwiaty przepięknie się prezentują – wyrastając na tle ciemnozielonych, jajowatych liści – są śnieżnobiałe, bardzo liczne i delikatne. Natomiast jesienią liście derenia przebarwiają się na intensywny odcień czerwieni.

Wśród oryginalnych roślin do ogrodu na uwagę zasługują również perukowce. Te z pozoru zwykłe krzewy  na początku lata okrywa się puszystym obłokiem przypominającym barokową perukę, którą tworzą tysiące drobnych, rozgałęzionych szypułek kwiatowych.
 

Perukowce najpiękniej prezentują się w kompozycjach z niewysokimi krzewami oraz między bylinami, ale równie efektownie wyglądają posadzone obok siebie po kilka lub kilkanaście sztuk. Puszyste owocostany można wykorzystywać do tworzenia kompozycji florystycznych zarówno ze świeżych, jak i z suszonych kwiatów – opowiada Joanna Boczar z Eko-Techu.


Kolejną rośliną ogrodową, obok której po prostu nie da się przejść obojętnie, jest judaszowiec. Legenda głosi, że na gałęzi judaszowca powiesił się Judasz Iskariota, po tym jak zdradził Jezusa. I o ile historia związana z nazwą tego drzewa jest tragiczna, to paradoksalnie, roślina ta uchodzi za jedną z najpiękniej kwitnących.
 

Drzewo to jest niezwykłe, dlatego że kwiaty obrastają je jeszcze przed pojawieniem się liści, zwieszając się z nich w gęstych skupiskach. Kiedy przekwitną, dopiero wtedy rodzą się kształtne liście, które przywodzą na myśl serce. Ich kolor jest równie atrakcyjny, wyraźnie zielony, jesienią zaś barwi się na iście królewski, złoty kolor – mówi Monika Boczar.


Ostatnią propozycją na ożywienie ogrodowej zieleni jest hortensja krzewiasta z niezwykle atrakcyjnymi, bardzo dużymi kwiatostanami – gałęzie aż zwisają pod ich ciężarem. Hortensje krzewiaste osiągają zazwyczaj do 2 metrów wysokości i posiadają ładny, zaokrąglony i rozłożysty pokrój. Przez cały sezon ich ozdobą są duże, zielone, szerokie, piłkowane na brzegach liście, a latem dodatkowo okazałe kwiatostany.

 

Wybierając hortensje warto również zwrócić uwagę na odmianę dębolistną, która dorasta do 1,5 metra wysokości. Charakteryzuje się wyjątkowym kształtem liści, które jako jedyne jesienią przebarwiają się na intensywny czerwonobrązowy lub czerwonofioletowy kolor. Stożkowate, białe kwiatostany pojawiają się latem i pozostają atrakcyjne nawet po zaschnięciu, przybierając brązowoczerwony kolor – zachęca Joanna Boczar.

 

 

Perukowce, derenie, hortensje - Eko-Tech

Napisz komentarz

Komentarze

Jolanta M. 31.07.2021 13:11
Drodzy Internauci- miłośnicy ogrodów. Mawiają, że zawsze znajdzie się kwiatek dla tego, kto chce go zobaczyć:). O istnieniu gorlickiej firmy Eko-Tech dowiedziałam się zaledwie wczoraj. Korzystając z podpowiedzi oraz podesłanego przez koleżankę linku do Informacyjnego Portalu Internetowego halogorlice.info, z przyjemnością i w skupieniu obejrzałam filmik o Eko-Tech i zachwyciłam się jego „urodą”. Dziś przejechałam 45 km tylko po to, aby sprawdzić, czy to, co obejrzałam i usłyszałam zastanę również w realu. I wiecie co Kochani? BYŁO WARTO! Wrażenia: - wygodny parking - asortyment oferowanych roślin ogromy - rośliny zdrowe, bardzo zadbane, widać efekt pracowitych dłoni, które nieustannie je pielęgnują - na wąskich ścieżynkach pomiędzy roślinkami, ani na roślinach nie ma zanieczyszczeń, zeschniętych listków i kwiatostanów, a z tym w ogrodniczych sklepach bardzo różnie bywa - wszystko idealnie wysegregowane - przemiła i wysoce profesjonalna obsługa klienta, nie było pytania, na które nie otrzymałabym pełnej fachowej odpowiedzi z doradztwem w sprawie uprawy na dalsze lata - wszystko co kupiłam zostało przez Panie starannie zabezpieczone przed podróżą. Odwiedziłam w swoim życiu mnóstwo różnego rodzaju sklepów, gdzie można zaopatrzyć się w rośliny do naszych ukochanych ogródków, ale firma Eko- Tech to wyjątkowe miejsce. Panie : Monika i Joanna Boczar stworzyły wyjątkowy klimat, umiejętnie dzieląc się z klientem swoją wiedzą, doświadczeniem, efektami swoich pracowitych rąk oraz sercem do świata roślin. SERDECZNIE POLECAM to miejsce na zakupy do Waszych ogrodów. Jolanta M.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej przy ul. Legionów w Gorlicach, Galeria Gorlicka - Twoje Miejsce na Zakupy
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama
POPULARNE
zdjęcie przedstawia chłopca Matematyczny talent z Biecza. Antek pokonał rywali z całego świata [FOTO] Kolejna edycja Międzynarodowej Olimpiady Online Arytmetyki Mentalnej już za nami, a wśród młodych talentów, które wyraźnie zaznaczyły swoją obecność, znalazł się Antoni Jonatowski. Prywatnie to uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu, a w rywalizacji pokazał klasę, która robi wrażenie nawet na tle międzynarodowej stawki.Data dodania artykułu: 17.02.2026 14:14Liczba komentarzy artykułu: 6Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 22zdjęcie przedstawia drogę i szyld przy drodze mcdonalds Komu potrzebny jest McDonalds w Gorlicach? W ostatnich dniach zapadł formalny krok, który w praktyce przesądza, że temat budowy restauracji McDonald’s przestaje być plotką, a zaczyna być inwestycją na konkretnym etapie procedur. Administracyjna decyzja wydana na poziomie powiatowym otworzyła drogę do realizacji obiektu gastronomii szybkiej obsługi. Od tej chwili dyskusja nie dotyczy już wyłącznie tego, czy sieć wejdzie do miasta, ale raczej jak mocno odczuje to rynek i gdzie dokładnie rozłożą się zyski oraz koszty społeczne.Data dodania artykułu: 07.02.2026 10:40Liczba komentarzy artykułu: 35Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 6zdjęcie przedstawia uczestników biorących udział w jubileuszu 75 lecia KGW w Bystrej Gmina Gorlice. Koło Gospodyń Wiejskich obchodzi 75-lecie istnienia [FOTO] Obecny rok jest wyjątkowym czasem dla Koła Gospodyń Wiejskich w Bystrej, które obchodzi jubileusz 75-lecia swojej działalności.Data dodania artykułu: 07.02.2026 19:55Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
ReklamaStand-up Grzegorz Dolniak - Kino Farys w Bieczu - 29 marca 2026
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: EkspertTreść komentarza: Prohibicja - wydany przez państwo zakaz prowadzenia działalności społecznie niepożądanej lub szkodliwej, zwłaszcza zakaz produkcji i sprzedaży alkoholu (Słownik języka polskiego PWN). Przypominam, bo ciągle pojawia się to błędne określenie do opisu proponowanego zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych. W pubie, czy restauracji będziesz mógł sobie kupić to piwo całą dobę. Tak jest np. w Tarnowie.Data dodania komentarza: 20.02.2026, 12:43Źródło komentarza: Czy Gorlice będą testować nocny zakaz sprzedaży alkoholu między godz. 22–6? Skołyszyn już to robiAutor komentarza: ehhTreść komentarza: Wszyscy pijani w domach leżąData dodania komentarza: 20.02.2026, 09:59Źródło komentarza: Czy Gorlice będą testować nocny zakaz sprzedaży alkoholu między godz. 22–6? Skołyszyn już to robiAutor komentarza: jaTreść komentarza: Taki deptak powinien powstać też na Ropie z miejscami trawiastymi lub piaszczystymi np. do plażowaniaData dodania komentarza: 20.02.2026, 09:18Źródło komentarza: Brzeg Sękówki wypięknieje. Co tam może powstać?Autor komentarza: MoloTreść komentarza: Gorlice są tak małym miastem że przejazd przez nie, nie zajmuje godzinę więc można jeździć wolniej. A testy burmistrza takim autem mają się nijak do tego jakimi jeździ większość mieszkańców . Kto tu mieszka wie jakie są tu prędkości kierowców już na prostej i na tej prostej były uszkodzenia ogrodzeń co oznacza ,że znowu ktoś wjechał na chodnik z dużą prędkością . Burmistrz zabłysnął , że to wina kierowców . Oczywiście że kierowców dlatego trzeba to skończyć . Była 50 tka to policja tu była co chwilę i nie było wypadków . Po zmianie prędkości co chwilę coś się tu dzieje . Włącznie z wypadkiem śmiertelnym .Data dodania komentarza: 20.02.2026, 07:53Źródło komentarza: Po Sikorskiego „siedemdziesiątką”, czy może jednak „pięćdziesiątką”?
Reklama