Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama KEBAB PARK – otwarcie wrzesień 2022 – Jesteśmy na Rydarowskiej 6
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Oszuści są niezmordowani. Tym razem spróbowali z nami

Oceń

Oszustwa „na pracownika banku” nie są niczym nowym. Złodzieje co rusz wymyślają kolejne sztuczki, byle dobrać się do naszych pieniędzy. Dzisiaj spróbowali z nami.
Oszuści są niezmordowani. Tym razem spróbowali z nami
Autor: Fot. ilustracyjne/pixabay

 

Dzwoni telefon, numer zwyczajny, nieopisany jako spam, odbieram. Po drugiej stronie kobieta, z wyraźnie ukraińskim akcentem, przedstawia się, jako pracownik banku. Mojego banku. Zna moje imię i nazwisko, pyta, czy w ciągu ostatnich dwudziestu minut robiłam przelew na większą sumę pieniędzy, a jednocześnie podaje dane odbiorcy rzekomego przelewu. Podkreśla, że przelew został zatrzymany, bo nigdy wcześniej na moim koncie nie odnotowano jednorazowo tak wysokiej transakcji na ten konkretny numer bankowy.

Kobieta wypytywała o to, czy ostatnio kupiłam coś przez internet lub może klikałam w linki, które z perspektywy czasu wydają mi się podejrzane. Za chwilę o to, z jakich aplikacji do płatności korzystam. A to znowu o to, czy ktoś mógł mieć dostęp do mojego konta lub czy zgubiłam kartę. Summa summarum na wszystkie pytania odpowiedziałam:
 

Nie.

 

Kiedy pani w słuchawce instruowała mnie, które filmiki w internecie powinnam obejrzeć, żeby ustrzec się przed internetowymi oszustwami, odpowiedziałam, że większość widziałam, bo jestem dziennikarzem i dość często zdarza mi się o internetowych oszustwach pisać. Po moim komunikacie usłyszałam, że sprawa zostanie zgłoszona na policję i że mam czekać na kontakt z mundurowymi.

Traf chciał, że akurat byłam w pobliżu swojego banku, więc opowiedziałam pani w okienku o rozmowie, którą przed chwilą odbyłam. Moje konto zostało sprawdzone, system nie odnotował żadnych podejrzanych transakcji. A pani z całym przekonaniem powiedziała, że najpewniej była to próba oszustwa.

Gdybym na któreś z pytań odpowiedziała twierdząco, kto wie, czy w efekcie nie otrzymałabym SMS-a z linkiem w celu potwierdzenia danych. A potem historia potoczyłaby się już według schematu.

Numer, z którego dzwonił oszust, ma zablokowaną możliwość odbierania połączeń przychodzących. Próba oddzwonienia jest z automatu odrzucana.

Uważajcie na takie telefony, nawet jeśli numer wydaje się Wam zwyczajny, niepodejrzany, a głos w słuchawce jest miły i przyjemny. Pani, z którą rozmawiałam, wmawiała mi, że chce pomóc ochronić moje pieniądze, ale nauczona zawodowym doświadczeniem zwróciłam uwagę na kilka szczegółów, które kolokwialnie mówiąc: nie spinały tej historii. Już po zakończeniu rozmowy i po wizycie w banku uświadomiłam sobie, że najpewniej kobieta, która do mnie zadzwoniła, szukała możliwości, żeby pociągnąć naszą rozmowę w kierunku oszustwa, ale sposób, w jaki jej odpowiadałam, ucinał wszystkie.

Uważajcie na siebie!


Napisz komentarz
Komentarze
Luty 04.03.2022 12:40
Skąd Pani wie że z ukraińskim akcentem ? A może to była Rosjanka lub Białorusinka ? Nie jest Pani tego w stanie to po akcencie odróżnić więc lepiej ( i uczciwiej ) stwierdzić że ze wschodnim akcentem.

Majki 28.07.2021 21:59
To może zamiast opisywać 150x to samo, lepiej zrobić dziennikarskie śledztwo i sprawdzić kto handluje numerami

~~~~ja 29.07.2021 09:55
Oj tam już handluje często naiwni ludzie SAMI JE PODAJĄ nawet nie wiedząc tak naprawdę komu np. na FB pojawiają się jakieś głupie gry, wróżby itd. wymagające podania nr. telefonu do tego dostęp do danych z FB w co się składa?

Łukasz 28.07.2021 15:50
Ten sposób oszustwa jest opisany na kanale YT Uwaga! Naukowy Bełkot (polecam wszystkim): https://www.youtube.com/watch?v=o_rxgLXPBMcNajfajniejszy jest koniec filmu, jak oszuści proszą... a nie będę spojlerował...

vv 28.07.2021 13:24
numeru"spam" ani takiego który sie wyswietla a którego nie znamy się nie odbiera tylko sprawdza się dany nr. w google a większość to nr negatywne albo ostatnio modna fotowoltaika A nie poleca pani zgłaszac takich spraw na policję??/

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!