Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Najmłodsi zaśpiewali hymn tak, że łza się zakręciła w oku

Oceń

Wczoraj o godzinie 17 na chwilę zamarła cała Polska. Wszystko po to, by oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego, który 77 lat temu podnieśli oręż, by sprzeciwić się niewoli.
Najmłodsi zaśpiewali hymn tak, że łza się zakręciła w oku
Autor: Fot. haloGorlice

 

Równo o godzinie 17 w całej Polsce zawyły syreny upamiętniające zbrojne wystąpienie, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie. Miało ogromne znaczenie moralne i polityczne, chociaż słabo uzbrojeni powstańcy prowadzili walkę skazaną na militarną przegraną. Skapitulowali po 63 dniach, ale pamięć o ich walce jest jedną z najważniejszych, choć tragicznych, kart naszej historii.

 

Cały hymn odśpiewany na kilkaset gardeł wyciskał łzy

Jednym z miejsc, w którym upamiętniono walczących w 1944 roku był Park Miejski. Organizatorzy Gorlickiego Biegu w hołdzie Powstańcom Warszawskim także upamiętnili cześć walczących. Tuż przed startem Biegu Malucha wszystkich uczestników spotkania zaproszono na skwer, tuż przed pomnikiem, gdzie równo o 17 pochylono flagi, a czerwone i czarne race rozświetliły instalację przygotowaną na tę chwilę. Powietrze przecinały tylko dźwięki syren alarmowych.

Gdy syreny umilkły rozbrzmiały pierwsze takty Mazurka Dąbrowskiego. Kilkaset osób zgromadzonych w parku odśpiewało pełne cztery zwrotki hymnu Polski zachowując powagę chwili.

Najmłodsi zasłużyli w tym miejscu na pochwałę: nie tylko stali na baczność, ale zachwycali znajomością tekstu i melodii hymnu.

Niektórym wzruszenie odbierało głos, ale każdy, kto był tam obecny z pewnością poczuł dumę.

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
Andrzej 02.08.2021 17:07
Bez przesady ...Co roczny quasi spektakl kibolski . Niech te '' narodowe gorlice '' raczej pozostaną przy sprzątaniu i plewieniu cmentarzy wojennych . No , ale jak widać wolą swoim pociechom wpajać happeningowy patriotyzm ...ps Czy była przy tym straż pożarna ?!..

Obecny 02.08.2021 18:41
Niedobrze sie robi jak sie to czyta? NG piekna inicjatywa ?

Gorlicki patriota 02.08.2021 09:21
Szacunek dla Narodowych Gorlic za coroczna pamiec o Bohaterach

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a