Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Święto Maziarzy dopięte na ostatni guzik. Koniecznie sprawdźcie program imprezy!

Oceń

W najbliższą niedzielę (8 sierpnia) w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu odbędzie się Święto Maziarzy Łosiańskich. W tym roku królować będzie drewno. Dla maziarzy było ono równie ważne jak same smary – bez niego nie mieliby wozów, beczek, domów – i oczywiście drogocennego dziegciu, na którym zarabiali przecież krocie.
Święto Maziarzy dopięte na ostatni guzik. Koniecznie sprawdźcie program imprezy!
Autor: Fot. haloGorlice/Święto Maziarzy 2019 rok

 

Warsztaty leśne z Nadleśnictwem Łosie, mykologiczne o grzybach nadrzewnych, naftowe z pokazem destylacji ropy, stolarskie z warsztatami łyżkarskimi i syncerskie, w czasie których będziemy mogli stworzyć własną rozetę karpacką. Do tego wypalanie dziegciu i wyplatanie wianków z ziół i kwiatów, warsztaty haftowania oraz pokazy drzew, które z powodzeniem można wykorzystywać w kuchni i w kosmetyce. Dla dzieciaków: budowanie miniaturowego wozu maziarskiego oraz drewnianych zabawek i instrumentów, a także nie lada gratka – składnie łemkowskiej chyży. Dla maluszków: łowienie drewnianych rybek i malowanie w terenie.

To chyba całkiem niezła opcja, jak na jedno tylko popołudnie? A to nie wszystko!
 

Będą warsztaty edukacyjne i takie zupełnie rozrywkowe. Nie zabraknie również tych ludowych, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Na scenie zobaczymy łemkowską Kapelę Drewutnia z Lublina. Do tego lokalna grupa Ruty Uwite z Julią Doszną na czele – zapowiada Klaudia Zbiegień, kierownik Zagrody Maziarskiej w Łosiu.

 

Sam pomysł na Święto Maziarzy zrodził się w 2010 roku w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, którego Zagroda Maziarska w Łosiu jest częścią. Chodziło przede wszystkim o stworzenie przestrzeni do spotkań z ostatnimi maziarzami z Łosia, wtedy było ich zaledwie kilku. Nie wykonywali już co prawda swojej profesji, ale chętnie opowiadali o swoich przygodach związanych z pracą. Były to niezapomniane, żywe lekcje lokalnej historii.

Warto również przypomnieć, że maziarstwo w Łosiu rozpoczęło się w czasie rozkwitu przemysłu naftowego na ziemi gorlickiej, pod koniec XIX wieku. Naftowy boom przyczynił się do zwiększenia zapotrzebowania na produkty ropopochodne i rozwój handlu międzynarodowego. Nasze tereny były w dużej mierze roponośne, pełne wież wiertniczych oraz naturalnie wypływającego ze skał czarnego złota. Wykorzystali to Łemkowie, którzy pozyskiwali ten cenny surowiec, a następnie przerabiali go w chałupniczy sposób na cenną w tamtych czasach maź i w rezultacie w bardzo dochodowy biznes. Każdego roku maziarze z Łosia wyruszali swoimi drewnianymi wozami na szlaki handlowe sięgające do Odessy na wschodzie, Brna na zachodzie, do Rygi na północy. Potrafili być w podróży nawet sześć miesięcy, a wracając do swoich domów przywozili z dalekich stron cenne surowce i materiały... a często również żony!

 

>>>Święto Maziarzy przyciągnęło do Łosia prawdziwe tłumy [2019]
 

 


Napisz komentarz
Komentarze
Agnieszka 08.08.2021 16:46
Fajnie tam jest! :)

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!