Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Apelowali, potem uprzedzali. Na śmieciarzy nie było jednak siły: posypały się mandaty

Oceń

Gmina Biecz zmaga się z ogromnym problemem zaśmiecania miejsc publicznych. Ponad 20 osób dostało mandaty: za co konkretnie?
Apelowali, potem uprzedzali. Na śmieciarzy nie było jednak siły: posypały się mandaty
Autor: Fot. ilustracyjne/UM Biecz

 

Jak informuje UM Biecz:

Pomimo apeli kierowanych do mieszkańców Gminy Biecz o nie zaśmiecanie miejsc publicznych, problem podrzucania dużych ilości odpadów w pobliżu „gniazd” z pojemnikami na odpady segregowane nadal istnieje. Ponad 20 osób ukaranych zostało mandatami.

 

Pojemniki ustawione w tzw. gniazdach miały pomóc mieszkańcom segregować śmieci bez konieczności transportowania ich na dalekie odległości. Są to dodatkowe pojemniki, które w założeniu miały pozwalać na wyrzucanie do nich pojedynczych odpadów segregowanych typu puszka, butelka itd.

 

„Wolnoć Tomku...”?

Niestety, mieszkańcy potraktowali gniazda jak regularne śmietniki i pozostawiali tam regularnie opony, odpady wielkogabarytowe czy pozostałości po remontach domów. Mimo zakazu, regularnie wokół gniazd pozostawiane były także worki z odpadami zmieszanymi.

Wywóz odpadów na terenie gminy Biecz odbywa się zgodnie z przyjętym harmonogramem. Gniazda miały być jedynie wsparciem tego działania, a nie sposobem na zastąpienie podstawowego rozwiązania. Gmina Biecz podkreśla:

Jeżeli zaistnieje konieczność skorzystania z dodatkowych pojemników, a w danym gnieździe są już przepełnione, należy poszukać innego punktu gdzie pojemniki są puste, jeżeli inne punkty również są przepełnione, odpady należy zabrać do domu i wystawić zgodnie z harmonogramem dla danej miejscowości. Ciągłe sprzątanie zaśmieconych „gniazd” pociąga za sobą wysokie koszty, które ponoszą wszyscy mieszkańcy.

 

Ostrzegali, uprzedzali, zastosowali fotopułapki

Ponieważ zaśmiecanie miejsc publicznych jest wykroczeniem i podlega karze grzywny. Zgodnie z zapowiedzią, w pobliżu gniazd w gminie Biecz pojawiły się fotopułapki. Ich działanie spowodowało, że ponad 20 osób, które nie dostosowały się do obowiązujących zasad, zostało mandatami karnymi w wysokości od 50 do 200 zł.

Kolejne postępowania są w toku.

 

Mandaty nie rozwiązują problemu. Nie pokrywają też kosztu wywozu podrzucanych do gniazd śmieci

UM Biecz traktuje tę sytuację bardzo poważnie. Mandaty nie rozwiązują problemu i dlatego zapowiedziano już, że jeśli proceder będzie nadal trwał, „gniazda” zostaną zlikwidowane, a jedynym sposobem zbiórki odpadów będzie ich odbiór podczas ustalonego dla danej miejscowości harmonogramu.

Jednocześnie gmina informuje, że mogą oni korzystać również z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Belna w Bieczu (teren byłego wysypiska odpadów). Tam we wtorki, czwartki i soboty w godzinach 8 – 15 bez ponoszenia dodatkowych opłat można oddawać odpady wielkogabarytowe, remontowe czy budowlane.

 


Napisz komentarz
Komentarze
Rozalia 02.09.2021 08:52
Obywatel z Kościuszki Stanisław Dyktator tam nie szpieguje i dlatego jest jak jest po prostu.

dwe 01.09.2021 19:11
Genialna metoda która doprowadzi do tego że ludzie będą woleli wywalić do lasu. Szacun

Winpis 01.09.2021 15:10
Może tak mandaty za zostawianie butelek po kubusiach plajach w lesie Grodzkim, za puszki po mocnym piwie, za kanistry po mieszankach do pił, za flaszki po wódce przy tych kanistrach? Aż przykro się na to patrzy. Chodzę od lat na grzyby i to co wnoszę, to zabieram do domu do kosza. Wstyd, rodziny z dziećmi chodzą i przyzwalają na to, żeby *** butelka po soku w las.

X 02.09.2021 09:14
... i jeszcze pozostałości po kuligach w regetowskim lesie (min. pochodnie)

y 02.09.2021 11:07
W REGETOWIE rządzi pis i nic nie zrobią

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023