Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Wybiła godzina grzybnasta! Czas na grzyby: jedno wiadro to za mało

Podziel się
Oceń

Wysyp grzybów jest niezaprzeczalnym faktem. Nawet z krótkiego spaceru trasą, którą przeszło już wielu grzybiarzy, możecie wrócić ze zdrowym kozaczkiem lub borowikiem. Pochwalicie się swoimi zbiorami z tego weekendu?
Wybiła godzina grzybnasta! Czas na grzyby: jedno wiadro to za mało

Autor: Fot. nadesłane przez Czytelniczkę

 

My wybraliśmy się do lasu chyba nieco zbyt późno. Niestety nie powtórzyliśmy sukcesu grzybiarzy, których mijaliśmy na trasie. Wracali z wiaderkami i koszami przepełnionymi prawdziwkami i nie tylko!

Sezon na grzyby w pełni. Zdarzają się robaczywe, ale zdecydowanie łatwiej było w ostatnich dniach znaleźć te najpiękniejsze.

 

O czym pamiętać w czasie grzybobrania?

Informacje o śmiertelnym skutkach zatrucia się grzybami zawsze przypominają nam o tym, że rodzinna rozrywka może zamienić się łatwo w tragedię. Dlatego też za Głównym Inspektoratem Sanitarnym przypominamy o kilku zasadach, których należy się trzymać w czasie grzybobrania.

1. Zbieramy grzyby, które znamy. W razie wątpliwości pamiętajmy: grzyby można przynieść do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Taki specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące.

2. Odpowiednio się ubierzmy: dostosujmy nasze ubranie do pogody, zabezpieczmy się przed ukąszeniami owadów czy żmij. Na stronie GIS pojawia się też zalecenie związane z używaniem środków odstraszających owady.

3. Zabierzmy koszyk, a nie foliowy worek: w folii grzyby są bardziej podatne na psucie.

4. Pamiętajmy o nożyku: dzięki temu możemy łatwo oczyścić grzyby w czasie zbiorów, a na miejsce, w którym znaleźliśmy cenne okazy będziemy mogli wrócić z nadzieją, że wkrótce znajdziemy ich tu więcej.

 

Zatrucia grzybami

Jak informuje na stronie rządowej GIS:

Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów.

Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia.

 

Najczęściej występującymi objawami zatrucia będą: nudności, wymioty, ból brzucha i głowy, podwyższona temperatura ciała. Objawy mogą bardzo przypominać niestrawność lub infekcję przewodu pokarmowego. Ze względu na różne toksyny, które pojawiają się w grzybach, objawy mogą być jednak zróżnicowane. Wiele zależy od samego organizmu, rodzaju i ilości przyjętych toksyn.

 

Z tego też powodu jedzenia grzybów w ogóle nie zaleca się

  • kobietom w ciąży i karmiącym,
  • dzieciom,
  • osobom starszym,
  • osobom z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego

 

Co w przypadku zatrucia?

 

Jak czytamy dalej na stronie GIS:

Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską, skontaktować się z numerem alarmowym 999 lub 112 albo przewieźć chorego do szpitala.

Czekając na pomoc medyczną można sprowokować wymioty.

Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.

 

Leczenie

Bardzo często pacjenci nie kojarzą swoich dolegliwości ze spożyciem grzybów i bagatelizują objawy.

Zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci.

Leczenie polega na płukaniu żołądka, podawaniu węgla aktywnego oraz uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Stosowane jest również leczenie objawowe.

Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są na skutek spożycia Muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi jak: Kania czubajka, Gąska zielona.

Hospitalizacja w przypadku zatruć trwa od kilku do kilkunastu tygodni, a badaniu i leczeniu powinny się poddać wszystkie osoby, które jadły potrawę z grzybami, a nie tylko te, które mają objawy zatrucia.

 

Źródło info: www.gov.pl

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

tadeusz krok 07.09.2021 08:10
W niedzielę byłem na grzybach w okolicy Bielanki i Leszczyn, spotkałem śniadych grzybiarzy. Przemysłowe zbieranie grzybów jest nielegalne panowie policjanci !

strona wuwuwu 06.09.2021 11:49
Znowu pojawili się w naszych lasach zagraniczni zbieracze grzybów na masową skalę.

Obleśnik 06.09.2021 15:18
Niestety to nie obrońcy puszczy ani inni aktywiści w związku z czym leśnicy ich nie spałują bo bandy młodocianych rumunów się po prostu boją. Mało tego, zbieranie nie odbywa się w okolicach Radocyny to nie ma komu wypisać mandatu. Generalnie to jest jedna wielka ŻENADA! Rok w rok to samo i NIEDASIE wiecznie żywe.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama