Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Startuje 7. Festiwal im. Zygmunta Haupta – przed nami pięć dni inspirujących spotkań

Oceń

Już dzisiaj (22 września) rozpoczyna się 7. Festiwal im. Zygmunta Haupta. Minione edycje Festiwalu pokazały, że gorlicka publiczność we wszystkich spotkaniach uczestniczy aktywnie, zadając pytania zaproszonym autorom i autorkom, a także przenosząc dyskusje w festiwalowe kuluary.
Startuje 7. Festiwal im. Zygmunta Haupta – przed nami pięć dni inspirujących spotkań
Autor: Fot. materiały prasowe

W 7. Festiwalu Im. Zygmunta Haupta wezmą udział:

  • Autorzy i autorki (proza, poezja, eseistyka, reportaż): Justyna Bargielska (Dziecko z darów, Wyd. Wolno 2019), Mikołaj Grynberg (Poufne, Wyd. Czarne 2020), Agnieszka Jelonek (Koniec świata, umyj okna, Wyd. Cyranka 2020), Izolda Kiec (Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt, Wyd. Marginesy 2020), Dorota Kotas (Cukry, Wyd. Cyranka 2020), Michał Milczarek (Donikąd. Podróże na skraj Rosji, Wyd. Czarne 2019), Piotr Paziński (Atrapy stworzenia, Wyd. Austeria 2020), Maciej Płaza (Golem, W.A.B. 2021), Marta Podgórnik (Przepowieść w ścinkach, Biuro Literackie 2020), Paweł Próchniak (Promieniowanie tła. Szkice o wierszach i czytaniu, Wyd. Czarne 2020), Anda Rottenberg (Proszę bardzo, Wyd. Marginesy 2021), Joanna Rudniańska (RuRu, Wyd. Nisza 2019), Martin M. Šimečka (Słowacja. Dzieje obojętności, Universitas 2019), Andrzej Stasiuk (Przewóz, Wyd. Czarne 2021), Ziemowit Szczerek (Cham z kulą w głowie, Wyd. Znak 2020), Julia Szychowiak (Dni powszednie i święta, Biuro Literackie 2018). 
  • Goście spotkań tematycznych: Piotr Paziński (Joseph Roth), Andrzej S. Jagodziński (Josef Škvorecký), Wojciech Bonowicz, Paweł Próchniak (W.G. Sebald), Marek Wilczyński (Zygmunt Haupt. Galicja i galicyjskość w twórczości pisarza), Iwona Boruszkowska, Katarzyna Kotyńska, Paweł Smoleński, Ziemowit Szczerek (Kozak schodzi z konia – Ukraina dzisiaj).
  • Badacze i badaczki, moderatorzy spotkań: Justyna Bargielska, Wojciech Bonowicz, Darek Foks, Andrzej S. Jagodziński, Zofia Król, Paulina Małochleb, Andrzej Niewiadomski, Paweł Panas, Justyna Sobolewska, Andrzej Stasiuk, Michał Wirchniański.
  • Gościem Festiwalu będzie Kamil Targosz – spotkanie z artystą oraz wystawa jego prac (malarstwo, grafika, rysunek, ilustracja).
  • Prozę Zygmunta Haupta usłyszymy w tym roku w interpretacji Marka Kondrata.

W piątek, 24 września o godz. 14, odbędzie się spotkanie, które wyjątkowo nie będzie dotyczyło literatury, choć jego bohater, Kamil Targosz, pozostaje w literaturę uwikłany. Artysta malarz, grafik, rysownik – wypowiada się na płótnie, papierze, ścianie i w książce. To on właśnie jest odpowiedzialny za wizualną rozpoznawalność Wydawnictwa Czarne. Jest także autorem ilustracji i projektów wielu okładek książek, które w 25-letniej historii wydawnictwa ukazały się jego nakładem, m.in. do Kucając Andrzeja Stasiuka (Nagroda Pióro Fredry dla najpiękniejszej książki roku) czy ostatniej powieści Stasiuka Przewóz. Rozmowę z Kamilem Targoszem poprowadzi pisarz i dyrektor artystyczny Festiwalu im. Zygmunta Haupta.

Podczas Festiwalu zapraszamy także do oglądania wystawy Kamila Targosza – Opowieści Zilustrowane, prezentowanej w sali kameralnej Gorlickiego Centrum Kultury. Andrzej Stasiuk tak wspomina swoją pierwszą współpracę z artystą:
 

Zawsze go podziwiałem jego energię. Jego witalność. Trochę mu tych rzeczy zazdrościłem. I to jest w jego obrazach i grafikach. Zwłaszcza tych, którymi wspaniałomyślnie obdarzał moje teksty i książki. Zaczęło się od czarnych grafik do moich tekstów w Tygodniku Powszechnym. Olśniewający pomysł w swojej prostocie i funkcjonalności, bo gazeta była wtedy kompletnie czarno-biała. Druk i papier. I raptem ta szalona kreska wykrawająca z najciemniejszej nocy kształty i anegdoty. Bo Kamil potrafi być cudownie anegdotyczny i dowcipny w tych pozbawionych poczucia humoru czasach, gdy sztuka brnie w ponurą nicość konceptu. Za to go kocham, za tą chłopacką bezczelność: a namaluję wam, tak żeby było widać!


Ważnym momentem Festiwalu są czytania opowiadań Zygmunta Haupta. Gorlicka publiczność miała dotychczas okazję posłuchać ich w interpretacjach Andrzeja Grabowskiego, Sławomira Grzymkowskiego, Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, Tomasza Schimscheinera, Jerzego Treli i Roberta Więckiewicza. Gościem tegorocznej edycji będzie Marek Konrat, jeden z najpopularniejszych aktorów współczesnego polskiego kina. Uwagę krytyków i publiczności zdobył główną rolą w Zaklętych rewirach (1975), za którą otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Laureat nagród aktorskich na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – za role w filmach Pułkownik Kwiatkowski i Dzień świra.
 

Bardzo sobie cenimy te spotkania z Hauptem, w których możemy co roku brać udział dzięki talentom i indywidualnemu spojrzeniu aktorów na jego pisarstwo. Na ostatnie wydarzenie Festiwalu zapraszamy w niedzielę, 26 września o godz. 20. Marek Kondrat przeczyta opowiadania: Meine liebe Mutter, sei stolz, Ich trage die Fahne, Z kroniki o latającym domu, Gołębie z placu Teodora.


7. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbywa się w terminie 22-26 września 2021 roku. Spotkania odbędą się w Gorlickim Centrum Kultury (ul. Michalusa 4). Osobom, które nie będą mogły przyjechać do Gorlic, polecamy transmisje live – będą one dostępne na festiwalowym Facebooku i YouTubie. Program wydarzeń dostępny TUTAJ.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.

 


Napisz komentarz
Komentarze
pIEl. kRzYsZ 22.09.2021 21:11
Zawsze świetny festiwal w magicznym miejscu i ze wspaniałą atmosferą. Super spotkania i każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Brawa dla organizatorów!!! CZARNE, MBP, GCK, ALMA Art, GORLICE MIASTO ŚWIATŁA, oraz patronat i sponsorzy GÓRĄ!!! CZEKAMY NA 8.2022

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a