Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Jak pokonać ślimaki, zwabić pszczoły, odstraszyć mszyce? – EKO-TECH Gorlice, ul. 11 Listopada 27
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Remont czy podświetlana fontanna: co wybiorą gorliczanie? Projekty ogólnomiejskie

Oceń

Jakie zadania zakwalifikowano do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego miasta Gorlice na przyszły rok? Już wiemy! Oto cztery zadania ogólnomiejskie: to, które uzyska największą liczbę głosów będzie mogło zostać zrealizowane.
Remont czy podświetlana fontanna: co wybiorą gorliczanie? Projekty ogólnomiejskie
Autor: Fot. ilustracyjne/pexels

 

1. Remont nawierzchni jezdni ul. Pod Lodownią

Przedmiotem tego zadania jest remont i modernizacja nawierzchni asfaltowej w zaznaczonym fragmencie na ul. Pod Lodownią  o długości około 300 m.

Zakres prac, które miałyby zostać zrealizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego obejmować będzie:

 • frezowanie istniejącej warstwy asfaltowej,
 • regulacja studni i krat ulicznych,
 • miejscowa wymiana krawężników,  

Wniosek uzasadniono tym, że aktualnie droga jest w bardzo złym stanie. Ze względu na jej stan (ubytki, koleiny, wystające pokrywy studzienek kanalizacyjnych) jest ona zagrożeniem tak dla pieszych jak i kierowców. Tymczasem jest to ważna trasa tych, którzy chcą ominąć ul. Kościuszki. Dodatkowo wnioskujący podkreślają, że w przypadku remontu DK28 to właśnie tu będzie mógł powstać objazd na czas trwania takiego remontu.

 

2. Remont ulicy Konopnickiej od bloku nr 17 do 25

W tym zakresie zrealizowane miałyby zostać wszystkie roboty związane z wykonaniem nowej nakładki asfaltowej na ulicy Konopnickiej począwszy od miejsca zakończenia ostatniego remontu na wysokości budynku ulicy Konopnickiej 17 do budynku Konopnickiej 25. Łącznie jest to ok. 340 metrów bieżących z ok. 430mb całego odcinka ulicy Konopnickiej na jakim należałoby przeprowadzić remont nawierzchni.
Szczegółowo, w zakresie zadania zrealizowane miałoby zostać:

 • frezowanie istniejącej nawierzchni,
 • regulacja istniejących studzienek kanalizacyjnych, krat ściekowych,
 • wykonanie nowej nakładki asfaltowej,
 • odtworzenie wraz z ewentualnym uzupełnieniem oznakowania poziomego.

Wnioskodawcy wskazują, że dostępność tej ulicy jest w interesie nie tylko mieszkańców, ale wielu osób, które korzystają regularnie z pobliskiego Jarmarku Pogórzańskiego. To powoduje, że wskazana do remontu trasa jest szczególnie obciążona ruchem kołowym i pieszym. Jest tam również zlokalizowany Dom Rehabilitacyjno – Opiekuńczy Caritas i ciąg około 150 garaży, z których korzystają nie tylko mieszkańcy Osiedla.

Projekt w tej sprawie mieszkańcy składają już kolejny raz, z nadzieją, że doczekają się realizacji długo oczekiwanej inwestycji.

 

3. Modernizacja chodnika i infrastruktury drogowej wraz z rozbudową miejsc parkingowych w obrębie cmentarza komunalnego
 

W ramach tego zadania miałaby zostać wykonana nakładka asfaltowa na ul. Cmentarnej oraz modernizacja chodnika znajdujący się wzdłuż tej drogi. Wydzielenie miejsc parkingowych przy modernizacji istniejących poboczy miałoby przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa oraz komfortu mieszkańców miasta.

Zakres prac do wykonania powinien w tym przypadku objąć:

 • wykonanie nakładki asfaltowej na już istniejącej drodze,
 • modernizację chodnika wzdłuż drogi,
 • wydzielenie miejsc parkingowych przy modernizacji istniejących poboczy.

 

4. Fontanna multimedialna na gorlickim Rynku

To jedyne zadanie, którego przedmiotem nie jest remont, ale inwestycja wykraczająca poza ramy tego, co konieczne.

Wnioskodawcy proponują rozbudowę i modernizację istniejących na Rynku miejskim w Gorlicach wodotrysków o dodatkowe dysze oraz połączenie ich z fontanną główną tak, aby stanowiły spójny i atrakcyjny kompleks fontanny multimedialnej. Rozbudowa miałaby zostać zrealizowana z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury, służącej do obsługi funkcjonujących już fontann.

Wodotryski miałyby zostać podświetlone podwodnymi reflektorami, które byłyby zaprogramowane tak, by wykorzystać je do przeprowadzenia zsynchronizowanego z muzyką spektaklu świetlnego. Spektakle odbywałyby się w okresie letnim, po zapadnięciu zmroku, stając się widowiskowym produktem turystycznym.
Realizacja zadania z pewnością przyczyni się do podniesienia atrakcyjności turystycznej miasta. Ponadto, projekt nawiązuje do hasła promocyjnego „Gorlice Miasto Światła”. Zgłaszający wyraża zgodę na ewentualne etapowanie inwestycji. W pierwszym roku zakłada się przygotowanie wizualizacji i projektu oraz – jeżeli ze względu na koszty, wymagane byłoby rozłożenie prac budowlanych na lata – rozpoczęcie pierwszego etapu prac.

 

Realizacja każdego z przedstawionych zadań powinna zamknąć się w kwocie 300 tysięcy złotych, co było jednym z warunków dopuszczenia ich pod głosowanie. Tego warunku nie spełniał projekt Rewitalizacja terenu przy ul. Kopernika 8. Jak pisze UM Gorlice:

Wskazany w uzupełnieniu wniosku zakres zadania, po kalkulacji przeprowadzonej przez Wydział Inwestycje i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Gorlicach, znacznie przekroczy kwotę 300 000 zł. Zgodnie z § 2.7 Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Gorlice, koszt zgłoszonego do realizacji zadania ogólnomiejskiego nie może przekroczyć kwoty 300 000 zł

 

W czasie sesji Rady Miasta Gorlice usłyszeliśmy, że wprowadzenie zmian i dopasowanie projektu do wymagań finansowych mogłoby spowodować, że w przyszłym roku udałoby się dopuścić projekt do głosowania, ponieważ stanowi ciekawą propozycję zmiany przestrzeni miejskiej.

 

Źródło info: Budżet Obywatelski Miasta Gorlice


Napisz komentarz
Komentarze
Gapa22 28.10.2021 10:07
Poleciłbym decydentom miasta remont dworca autobusowego i jego zadszenie.Pierwsze wrazenie jest odpychające, wysiadać czy jechać dalej.Polecam zajrzeć do Sanoka,tam dworzec wyglada po europejsku.

Nastolatka 15.10.2021 20:56
W Gorlicach brakuje zerwatyw i należy jezdzić do Tarnowa i gdzie mają się te dzieci robić skoro nie pęknie balonik tak jak u Kubusia Puchatka?!

Wyborca 15.10.2021 20:52
Nie ważne kto będzie i jak głosował Miasto i tak zrobi według uznania większości a Władzę wybieramy co 4 lata.

mozg 15.10.2021 20:06
Ci, co płacą podatki w tym mieście= zagłosujcie mądrze.

MrRed 15.10.2021 20:06
jak mieliście lepsze pomysły, to trzeba było przygotować projekt i go złożyć. a w tym przypadku uwazam, ze właśnie fontanna jest jedynym sensownym rozwiązaniem. bo to budżet obywatelski, czyli jedyne, co ekstra mozna zrobic. właśnie na zasadzie pewnej rozrzutności. takie rzeczy jak remonty i naprawy w ogóle nie powinny być dopuszczane do budżetu, bo to jest obowiazek miasta, a nie fanaberia mieszkańców, że piszą od lat, że droga jest rozwalona. a wywóz odpadów, za który bedziemy latami płacić powinien kosztować: w takich sytuacjach po prostu właściciel terenu powinien odpowiadać utratą tego gruntu i amen.

mozg 15.10.2021 20:02
Fontanna z podswietleniem bedzie służyć tylko małej grupie ludzi i to w określonym czasie (po okresie zachwytu będą koszty dla miasta, a z czasem zostanie to wyłączone ),a inne projekty posłużą większości na codzień.Trochę rozsądku i realizmu dla wszystkich głosują. Życzę fontanny z podświetleniem dla każdego mózgu.

Stary 15.10.2021 15:30
Fontanna POtrzebna jak dromaderowi 2 garb.

qwe 15.10.2021 13:54
Myślałem, że dorzucą do wywozu trucizny z byłej rafinerii.

klupa 15.10.2021 13:07
przecież obecne wodotryski na rynku mają poświetlenie ,czy na prawdę nie ma na co wydać 300tyś????????????????????????????

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!