Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Toalety publiczne ważnym problemem społecznym: czy potrzebujemy nowych?

Oceń

W czasie minionej sesji Rady Miasta ponownie podniesiono problem toalet istniejących w przestrzeni miejskiej. Być może sprawa budzi u niektórych uśmiech, ale nie ukrywajmy: dotyczy każdego z nas i zapewnienie infrastruktury z tego zakresu powinno być oceniane jako jedno z podstawowych zadań miejskich.
Toalety publiczne ważnym problemem społecznym: czy potrzebujemy nowych?
Autor: Fot. haloGorlice

 

Jaki problem podniesiono w czasie sesji?

Zabierając głos w czasie omawiania spraw różnych radna Joanna Bubak mówiła tak:

Panie przewodniczący, panie burmistrzu, szanowni Państwo. (...) Dostałam taką prośbę, żeby zapytać jaka jest możliwość wydłużenia czasu pracy ubikacji na dworcu autobusowym. (...) Uzasadnienie jest słuszne: tam jest do 17, a ludzie wracają autobusami trochę później też i jest to problem dla tych, którzy nie wskakują w samochód od razu (...)

 

Odpowiadał zastępca burmistrza, Łukasz Bałajewicz:

(...) to jest toaleta, która pozostaje w zarządzie dworca, czyli prywatnej spółki. My oczywiście wystąpimy do nich z prośbą o informacje. Przez długi czas ta toaleta w ogóle nie funkcjonowała. To się jedna zmieniło z uwagi na to, że to jest budynek użyteczności publicznej (...)

 

Wizyta w rejonie dworca pozwoliła nam potwierdzić informację: kartka na drzwiach istniejącej tam toalety wskazuje, że jest ona dostępna od poniedziałku do piątku przez dziesięć godzin na dobę (6-16). W soboty i niedziele przybytek ten jest całkowicie niedostępny. Kwota wskazana na automacie, jako opłata za skorzystanie z toalety wynosi 2 złote.

 

Toaleta publiczna, nie znaczy toaleta miejska

Problem jest poważny, ponieważ dostępność toalet w przestrzeni publicznej jest bardzo ważna. Toaleta, która istnieje na dworcu nie jest toaletą zarządzaną przez miasto, ale przez podmiot prywatny. Takich miejsc jest więcej (np. toalety, które pojawiają się przy galeriach handlowych). Miasto może wnioskować o pewne zmiany, ale nie może wymusić niczego na prywatnym przedsiębiorcy.
Czy rozwiązaniem idealnym byłoby ustawienie w okolicy dworca toalety publicznej, którą zarządzałoby miasto?

Być może właśnie taki projekt powinien być w przyszłym roku przedmiotem projektu w przyszłorocznym Budżecie Obywatelskim miasta Gorlice?

Gdzie powinny w Waszej opinii stanąć tego typu budynki i jaką kwotę bylibyście gotowi zaproponować jako cenę za skorzystanie z tego miejsca?

 

O problemie pisaliśmy niedawno w tekście >>>Zew natury czy zwykły brak kultury? Panowie, my TO widzimy

 


Napisz komentarz
Komentarze
Bubu 22.10.2021 08:03
W Bieczu toaleta publiczna (automat na monety) w rejonie rynku kosztuje 1 zł !!!! W Gorlicach nie ma toalety miejskiej, bo urzędnicy, w tym burmistrz maja toaletę w ratuszu a ludziska ich nie obchodzą.

Podróżnik 21.10.2021 10:22
A może by zapytać spółkę dlaczego w niedziel kiedy jest dość duży wyjazd ludzi poczekalnia dworca jest zamknięta i trzeba albo stać i MARZNĄĆ albo siedzieć i MARZNĄĆ a sala dworca zamknięta.

Szczera 21.10.2021 09:25
Toalet brakuje na Sienkiewicza koło skarpetniaka i na Kościuszki koło Totolotka.

mieszkam ale nie kojarzę... 21.10.2021 11:14
koło czego???

. 21.10.2021 09:21
szalety miejskie powinny być w centum miasta na rynku a nie gdzieś schowane za biblioteką

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a