Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Jest szansa na podświetlane wodotryski, które zatańczą do muzyki. Wszystko w Waszych rękach

Oceń

To nie jest artykuł sponsorowany, ale nasz głos w sprawie, która wydaje się nam ważna. Jeszcze do 2 listopada trwa głosowanie na Budżet Obywatelski miasta Gorlice. Dlaczego chcielibyśmy, by wygrał projekt fontanny?
Jest szansa na podświetlane wodotryski, które zatańczą do muzyki. Wszystko w Waszych rękach
Autor: Fot. haloGorlice

 

Zachęcamy do zagłosowania na Budżet Obywatelski Miasta Gorlice. Głosować możecie >>>TUTAJ
Tymczasem zachęcamy: jeśli wahacie się nad wyborem zadania ogólnomiejskiego, wybierzcie projekt fontanny multimedialnej.

 

Głos serca, czy głos rozumu?

Budżet Obywatelski został stworzony jako instytucja, która z założenia ma być przestrzenią, w której dzieją się rzeczy nietypowe i ciekawe. To budżet, w którym podstawową zasadą jest wydawanie pieniędzy zgodnie z sercem Obywateli, zgodnie z ich wolą.To jedyna pula budżetu, która musi zostać wydana w sposób zgodny z prawem, ale cel konkretnej inwestycji może wykraczać poza ramy tradycyjnego myślenia o priorytetach wydatków w mieście. To „kieszonkowe” dane nam wszystkim: możemy je wydać w niemal dowolny sposób.
Głos serca i rozumu w tym przypadku może przeważać na korzyść tego pierwszego i wcale nie będzie to problemem!

 

Czy ktoś powiedział, że słuchanie serca jest złe?

Oczywiście, nie! Skoro procedura wymaga, by projekt jednocześnie służył mieszkańcom, dlaczego nie zrobić czegoś wyjątkowego? Przykładem takiej właśnie inwestycji, która była możliwa tylko dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego miasta Gorlice był pumptrack i będzie już niebawem singletrack. Mieliśmy zaszczyt poprzeć obydwie inicjatywy, z dumą patrzyliśmy na postępy realizacji.
To niesamowite inwestycje, na które prawdopodobnie nie znalazłyby się pieniądze z regularnego budżetu miasta: w końcu jest tyle ważniejszych i bardziej pilnych wydatków. Zawsze można wskazać takie problemy.
Krytycy mogą powiedzieć: zarówno pumptrack jak i singletrack to inwestycje dedykowane bardzo szczególnej, wąskiej grupie odbiorców. Nie każdy z tego skorzysta! Co w tym ogólnomiejskiego?! To prawda, ale musimy rozszerzyć nasze postrzeganie tych inwestycji. Widząc, jak dużym zainteresowaniem cieszy się już teraz pumptrack i jak ogromny potencjał ma singletrack wiemy, że warto było!

To realizacje nakierowane na młodych. To haczyk, na który z pewnością uda się złapać wielu przyjezdnych. To też budowanie wizerunku miasta jako przyjaznego najmłodszym. To nowoczesna promocja regionu w czystej postaci i sposób budowania zdrowego, pięknego, młodego społeczeństwa.

Więcej o tych inicjatywach przeczytacie m.in. w tych tekstach >>>Gorlicki pumptrack otwarty. To był strzał w dziesiątkę! | >>>Pumptrack wymiata! Teraz głosujmy na singletracka – wyciągnijmy Gorlice z rowerowego zaścianka!

 

Wyremontujcie nam drogę!

Sprawy remontowe i budowlane to niekończąca się lista żądań, życzeń i marzeń mieszkańców. Tego typu zadania – mimo iż pierwotnie w ogóle miały nie być przyjmowane w ramach zgłoszeń do Budżetu Obywatelskiego, ostatecznie są akceptowane.
Mieszkańcy się cieszą, a my zastanawiamy: czy tak powinno rzeczywiście być?
Na poziomie zadań osiedlowych jesteśmy w stanie zaakceptować takie podejście. Przyspieszenie budowy chodnika czy wymiana nawierzchni podjazdu przy blokach to drobna sprawa, która w nieskończoność może być odciągana. Jeśli dla mieszkańców konkretnych osiedli i bloków jest to priorytetem, w pełni rozumiemy i popieramy.

W przypadku zadań ogólnomiejskich wydaje nam się jednak, że należy przyjąć nieco inną perspektywę. W tegorocznej edycji BO aż trzy zadania z czterech ogólnomiejskich to propozycje rozmaitych remontów.
Solidnie przygotowane, uzasadnione, obiektywnie rzecz ujmując: ważne i potrzebne. Wydaje nam się, że każda z tych inwestycji zasługuje na uwagę, ale jednocześnie jesteśmy przekonani, że to nie Budżet Obywatelski powinien stanowić pulę środków na realizację tych konkretnych zadań.
Nie tak powinna wyglądać ta instytucja, a jeśli taką formę przyjmuje, dlaczego nie głosować nad wszystkimi remontami? Czy już w przyszłym roku będziemy głosować wyłącznie za remontami?


Fanaberie? Tak, ale ważne i potrzebne

Budżet Obywatelski miał pełnić funkcję portfela, z którego wyciągane są pieniądze na rzeczy, na które nigdy nie pozwolimy sobie na normalnej ścieżce inwestycyjnej.

Niektórzy powiedzą wprost: to fanaberie! A my się z tym stwierdzeniem w pełni zgodzimy.
Powiemy jednak więcej: na te fanaberie warto znajdować pieniądze!

Te fanaberie mają ogromne znaczenie, ponieważ wyrywają nas na chwilę z kanonu tematów związanych z zadaniami obowiązkowymi: bezpieczeństwo, odpady komunalne, remonty... Te zadania miasto i tak musi realizować. To, co wpisujemy w Budżet Obywatelski, czasem ma prawo stać się tylko i wyłącznie za jego pośrednictwem.
To właśnie przestrzeń na myślenie nowoczesne, niekonwencjonalne, innowacyjne. Takie jak podświetlenie mostu prowadzącego do parku.

Tak: możemy funkcjonować bez takiej inwestycji.
Tak: powinniśmy inwestować w takie nietypowe rozwiązania


Sprowadzenie BO do mechanizmu przyspieszania remontów może zaś powodować, że tak naprawdę stracimy pieniądze, dzięki którym można zrobić coś, co wychodzi poza ukuty schemat.

Przykład?

Seria mini-murali poświęconych ks. Bronisławowi Świeykowskiemu. Projekt wykracza poza to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Nie mamy wątpliwości, że to może być rozwiązanie, które będzie świetnym produktem turystycznym.

 

Fontanna multimedialna: pomysł naprawdę warty uwagi!

Jeśli chcemy się pozbyć jednego grobowca tuż przed Dniem Wszystkich Świętych, to właśnie teraz jest właściwy moment, by to zrobić!

Grobowiec, o którym mowa to oczywiście fontanna usytuowana na gorlickim Rynku. Określanie jej jako grobowca było wyrazem wielu negatywnych ocen rewitalizacji rynku. Proponowany teraz projekt nie ma na celu jej wyburzenia, ale dostosowanie i urozmaicenie. Ma to być wykorzystanie istniejącego obiektu w sposób, który zaskarbi sobie uznanie nie tylko mieszkańców naszego regionu.

Pomysł ten prezentuje się jako dość unikatowa propozycja w tegorocznym Budżecie Obywatelskim to gotowy pomysł: podniesienie atrakcyjności tego miejsca, wykorzystanie istniejących instalacji, podświetlenie ich i umożliwienie włączania melodii, w których rytm woda tańczyłaby ku uciesze przyjeżdżających tu ludzi.

Jak czytamy w opisie projektu:

Zadanie obejmuje rozbudowę i modernizację istniejących na Rynku miejskim w Gorlicach wodotrysków o dodatkowe dysze oraz połączenie ich z fontanną główną tak, aby stanowiły spójny i atrakcyjny kompleks fontanny multimedialnej.
Rozbudowa będzie zrealizowana z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury, służącej do obsługi funkcjonujących już fontann. Wodotryski dodatkowo podświetlone zostaną za pomocą reflektorów podwodnych, które zostaną odpowiednio zaprogramowane tak, by wykorzystać je do przeprowadzenia zsynchronizowanego z muzyką spektaklu świetlnego. Spektakle odbywałyby się w okresie letnim, po zapadnięciu zmroku, stając się widowiskowym produktem turystycznym.

Realizacja zadania z pewnością przyczyni się do podniesienia atrakcyjności turystycznej miasta. Ponadto, projekt nawiązuje do hasła promocyjnego “Gorlice Miasto Światła”. Zgłaszający wyraża zgodę na ewentualne etapowanie inwestycji. W pierwszym roku zakłada się przygotowanie wizualizacji i projektu oraz – jeżeli ze względu na koszty, wymagane byłoby rozłożenie prac budowlanych na lata – rozpoczęcie pierwszego etapu prac.

 

Przestrzeń na relaks, robienie zdjęć, kolejna wizytówka Gorlic

Nie ukrywajmy, że to świetny produkt turystyczny dedykowany osobom, które chociaż jedno popołudnie zdecydują się spędzić w naszym mieście. Taki efekt uzyskiwany jest w wielu miastach przy wykorzystaniu banalnych, zdawałoby się fontann.

Mając w pamięci fakt, że miasto czeka właśnie na oferty związane z zadłużeniem się, po to, by możliwe było realizowanie w przyszłości innych inwestycji: tych z kategorii koniecznych i pilnych, ufamy, że każda z dróg zgłoszonych do remontu w ramach zadania ogólnomiejskiego znajdzie się w końcu w harmonogramie prac.

Fontanna nie pojawi się tam nigdy. To fanaberia.

 

Ale fanaberia, która ma znaczenie.

 

O zasadach i możliwościach głosowania możecie przeczytać w naszym tekście >>>Rozpoczęło się głosowanie na Budżet Obywatelski Miasta Gorlice!
Zadania wybrane do głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego możecie poznać w tekście >>>Znamy projekty w kolejnej edycji głosowania na Budżet Obywatelski Gorlic!

 


Napisz komentarz
Komentarze
blask 02.11.2021 08:45
''Miasto Swiatła'' ,żeby go było więcej w głowach. Gorlice, to nie Barcelona.Miasto po zmroku to już śpi,ruch zamiera , a gdzie tu turystów szukać. Megalomania pomysłodawców.

Radny prawie 01.11.2021 19:15
Parodia to ten cały BO zadania osiedlowe jako ogólnomiejskie..nie zaglosuje ale popieram fontanne z tego cyrku!!

Poroner 31.10.2021 20:28
Ława w parku POdświetlona, teraz czas na wodotryski.

filary stworzenia 31.10.2021 19:19
Ok, jestem za wykorzystaniem fontanny i światła po zmroku, ale bez żenującej muzyki śpiewanej żabim głosem Zenka, czy innego "artysty" tegoż pokroju. Mało jest muzyki oddziałującej na słuch i wyobraznię np. Zimmera, Szopena, Michała Lorenca? Dobrą pozycją może być też Madis z muzyki elektronicznej. Gdyby jeszcze czasem znalazła się tam " Kantyczka..." Ehhh, chyba mnie poniosło.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!