Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki promocje 6-22 czerwca 2025
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami rozpoczęcie Wakacji 2025
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Ropa, trzeci pas pod górę. A gdzie „zawrotki”?

Podziel się
Oceń

Trwa cykl spotkań informacyjnych dla inwestycji realizowanej na zlecenie krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad a dotyczą one Rozbudowy drogi krajowej nr 28 na odcinku Nowy Sącz - Ropa.
Ropa, trzeci pas pod górę. A gdzie „zawrotki”?

Autor: Fot. Google Earth


Po Kamionce Wielkiej i Grybowie przyszedł czas na Ropę. We środę (15 grudnia) w tamtejszym Urzędzie Gminy zorganizowano spotkanie informacyjne.


Jakie są plany?

W ramach modernizacji drogi krajowej nr 28 na wysokości skrzyżowania dróg i stacji benzynowej są plany wybudowania ronda.

Ważnym punktem ma być rozbudowa podjazdu pod Ropską Górę, gdzie powstanie trzeci pas dla pojazdów wyprzedzających. Zapowiada się również zmiana nośności i geometrii jezdni, co ma w efekcie poprawić bezpieczeństwo na drodze.

Szczegóły tej inwestycji mówią o wybudowaniu drogi o szerokości 7 metrów z poboczami wysypanymi zmielonym asfaltem (destruktem). Perspektywa zakończenia tych prac to... 2027 rok.

Czego nie będzie w Ropie?

Na pierwszy plan nasuwa się brak rozwiązania dla pojazdów włączających się do ruchu z posesji przyległych do fragmentu drogi o trzech pasach. W omawianym rozwiązaniu założono dla nich nakaz skrętu w prawo. Pominięto w tym przypadku wybudowanie miejsc, gdzie mogliby bezpiecznie nawrócić.

Wzorem, gdzie zastosowano takie rozwiązanie, jest powiat tarnowski i miejscowość Zabłędza w ciągu drogi wojewódzkiej 977. W miejscu, gdzie wybudowano trzeci pas ruchu do wyprzedzania, zaplanowano też dwa miejsca dla pojazdów, które skręcając w prawo, bezpiecznie włączają się do ruchu, a na szczycie wzniesienia mają osobną jezdnię do zawrócenia

Niestety takiego rozwiązania w Ropie nie przewidziano, więc kierowcy, którzy będą włączać się do ruchu, będą mieć problem z bezpiecznym zawróceniem, w kierunku Gorlic.

Czy ten fakt pobudzi mieszkańców i władze do wywalczenia tego rozwiązania infrastruktury? Wydaje się, że z punktu widzenia bezpieczeństwa powinno tak się stać.


Bez przełomu

Patrząc na całą otoczkę, jaką tworzy się przy okazji tej modernizacji, trzeba wyraźnie powiedzieć, że inwestycja ta nie będzie kołem zamachowym dla rozwoju naszego regionu, a tym bardziej do zatrzymania wykluczenia komunikacyjnego powiatu gorlickiego.

Ma to być po prostu większy remont, który przypada na określony czas użytkowania jezdni. Dodatkowo warto sobie zdać sprawę, że nastąpi to dopiero za 5 lat, przez które tą drogą przejadą jeszcze tysiące osobówek i tirów. O wpływie tego ruchu na stan infrastruktury nie trzeba nikogo przekonywać. Jak będzie wyglądała ta droga za 5 lat? Przekonamy się na własnej skórze.

W galerii zdjęć znajdą Państwo kilka ujęć ze środowego spotkania i prezentacji slajdów w Ropie. Dziękujemy: >>>Zachodnia Obwodnica Gorlic



Napisz komentarz

Komentarze

John 18.12.2021 06:55
Kiedy południowa obwodnica Gorlic. pytam się kiedy?

Bar 18.12.2021 16:55
A kiedy zachodnia? Tak,zeby nie trz3ba bylo sie pchac przez ul.Legionow?

? 17.12.2021 14:30
"Patrząc na całą otoczkę, jaką tworzy się przy okazji tej modernizacji, trzeba wyraźnie powiedzieć, że inwestycja ta nie będzie kołem zamachowym dla rozwoju naszego regionu, a tym bardziej do zatrzymania wykluczenia komunikacyjnego powiatu gorlickiego." Przebudowa jednego skrzyżowania na DK28 ma być kołem zamachowym dla rozwoju regionu? Wykluczenie komunikacyjne postępuję bo akurat w Ropie jest miejsce wymagające przebudowy w celu poprawienia bezpieczeństwa. Nie wiem co autor miał na myśli i jakie oczekiwania wobec tego projektu, ale nie rozumiem o co ma żal.

adam1 17.12.2021 12:49
Tam trzeci pas ruchu dawno powinien być zrobiony. Tyle razy ta droga była remontowa i nic nie zrobiono. Rondo nie jest dobrym rozwiązaniem, spowalnia ruch i powoduje korki. Rondo jest dobre w cyrku, a nie na drodze krajowej.

qwet 17.12.2021 13:31
Coś tam musi być zrobione. Albo rondo albo światła a spowolnienie ruchu w tamtym miejscu wszystkim wyjdzie na zdrowie.

Cypisek 17.12.2021 16:40
Rondo tak, ale tam, gdzie jest naprawdę potrzebne. Chyba, że ktoś ma nadmiar pieniędzy do wydania, jak na rondo w Sękowej.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: bzikTreść komentarza: jeżeli na ograniczeniu 70 jedziesz 50, a nie ma ku temu powodów w postaci złych warunków pogodowych to jesteś zwykłą zawalidrogą i pierdołą. Zmuszasz innych kierowców do ryzykownych manewrów. Jedziesz tylko na trasie Lipinki Gorlice i dla ciebie te 50 to 2 minuty później w Gorlicach, ale jak masz do przejechania kilkaset kilometrów to każda taka niedojda na drodze to stracone czasem całe godziny.Data dodania komentarza: 19.06.2025, 15:36Źródło komentarza: Hulajnoga elektryczna - przyszłość, czy zagrożenie? [ANKIETA]Autor komentarza: PracodawcaTreść komentarza: Ja jak świętowałem 35 lecie firmy to burmistrza i telewizji u mnie nie było....., a też mam zgraną ekipę i nie małą. Pozdrawiam i życzę sukcesów.Data dodania komentarza: 19.06.2025, 15:32Źródło komentarza: Firma Weronica świętuje 30-lecie. Jubileusz z pompą w Arenie Gorlice [FOTO]Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Uważam, że każdy pojazd poruszający się po jezdni powinien posiadać tablice rejestracyjne, ważne ubezpieczenie OC, aktualny przegląd techniczny, a kierujący – odpowiednie uprawnienia potwierdzające znajomość przepisów ruchu drogowego. Niestety, w przypadku tej ostatniej kwestii wielu kierowców zdaje się cierpieć na swoistą amnezję – jakby cały kurs i egzamin zdawali w stanie tak głębokiego zamroczenia, że po uzyskaniu dokumentu nic z niego nie pamiętają.Data dodania komentarza: 19.06.2025, 11:22Źródło komentarza: Hulajnoga elektryczna - przyszłość, czy zagrożenie? [ANKIETA]Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Jeśli tam gdzie jest 80 dozwolone a ty jedziesz 50 to jesteś zawalidrogą, owszem w terenie zabudowanym jak najbardziej ale po za takim terenem można jechać szybciej za zbyt wolna jazdę też jest mandat , ale zgodzę się że czasem ktoś przesadzi i jedzie jakby nadal autostrada jechał, też podjeżdżanie zbyt blisko , poganianie drugiego dla mnie jest patologicznym zachowaniem na drodze bo można po prostu wyprzedzić ale tak jak pisze zbyt wolna jazda tez stwarza zagrożenieData dodania komentarza: 19.06.2025, 10:54Źródło komentarza: Hulajnoga elektryczna - przyszłość, czy zagrożenie? [ANKIETA]
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12