Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Plaga oszustów! Z rachunków bankowych mieszkańców powiatu znikają pieniądze

Oceń

Jeżeli kolejny nasz artykuł dotyczący internetowych oszustw, których modus opernadi jest za każdym razem dokładnie taki sam, uchroni chociaż jednego z naszych Czytelników przed wirtualnymi złodziejami, to nasz cel zostanie osiągnięty.
Plaga oszustów! Z rachunków bankowych mieszkańców powiatu znikają pieniądze
Autor: Fot. ilustracyjne/pixabay

 

Historia zazwyczaj ma podobny przebieg i najczęściej kończy się tak samo – pustym kontem, które internetowi oszuści potrafią opróżnić do zera.

Najpierw wirtualny złodziej odpowiada na ogłoszenie, które nieświadomy zagrożenia sprzedający zamieścił na jednym z popularnych portali z ogłoszeniami lokalnymi lub takim do sprzedaży używanych rzeczy. Oszust jest zazwyczaj żywo zainteresowany ofertą i chce szybko sfinalizować transakcję, dlatego proponuje wypełnienie formularza, który gwarantuje natychmiastowe przelanie pieniędzy na konto sprzedającego. I na to najczęściej dają się nabrać pokrzywdzeni.

 

Wypełnienie formularza – który pojawia się po kliknięciu linku przesłanego najczęściej komunikatorem – danymi z naszego rachunku i karty, to dla oszusta jak zaproszenie. Potem już wszystko odbywa się bardzo szybko, bo internetowi złodzieje uzyskują dostęp do naszego konta i kodami BLIK wypłacają nasze pieniądze w bankomacie.

 

Dokładnie taki przebieg relacjonowała policjantom mieszkanka Ropy, która nowy rok zaczęła od wizyty na komendzie i zgłoszenia oszustwa. Kobieta straciła dokładnie trzy tysiące złotych. Tysiąc złotych zniknęło z kolei z konta gorliczanki, która wystawiła do sprzedaży nienoszone już ubrania. Następne oszustwo zgłosiła mundurowym bobowianka, która chciała sprzedać sprzęt AGD a... straciła 1450 zł, które miała na koncie. W tym samym dniu do komisariatu w Bobowej zgłosiła się kolejna oszukana kobieta, która wystawiła do sprzedaży używane ubrania, a kupujący, który okazał się zwykłym złodziejem, przejął dostęp do konta bankowego pokrzywdzonej i przy użyciu trzech kodów BLIK wypłacił w bankomacie 4400 złotych z jej rachunku.

 

Z kolei mieszkaniec Moszczenicy, który wczoraj (10 stycznia) zgłosił w gorlickiej komendzie próbę oszustwa, mógł stracić zdecydowanie więcej, chociaż nie miał na koncie żadnych środków. Oszust był na tyle przebiegły, że mając dostęp do rachunku mężczyzny złożył wniosek do banku o 20 tys. złotych kredytu. Na szczęście mieszkaniec Moszczenicy zorientował się, że padł ofiarą złodzieja i w porę zablokował dostęp do swojej bankowości elektronicznej.

 

Policja ostrzega i apeluje, aby w żadnym wypadku nie klikać w podejrzane linki, wysyłane przez osoby zainteresowane kupnem produktów, które chcemy sprzedać w internecie. Najlepiej takie transakcje realizować przez system oferowany w serwisach sprzedażowych, które często posiadają swój program ochrony użytkowników.

 


Napisz komentarz
Komentarze
Aga 14.01.2022 10:18
blikiem.... ja mam limit wypłacania blikiem w bankomacie 1000 zł. czasami to utrudnia ale jakby co... jestem chroniona.

ja 11.01.2022 12:31
Do mnie też pisała pani, bo sprzedawałam meble na olx, że ona ma covid i czy może wysłać kuriera po meble. Napisałam, że może przyjechać kto chce jak płaci gotówką i rozmowa się natychmiast zakończyła. Zapewne też bym otrzymała lewy link do zamówienia kuriera albo płatności za meble.

fvbr 11.01.2022 11:19
WIĘCEJ płacic telefonami więcej uzywać konta przez telefon i bedzie wiecej kradziezy

~~~~ja 11.01.2022 11:34
Tak od razu na NIE, może jeszcze nie jeździć samochodami nie będzie wypadków... Chodzi o to by bardziej zwracać uwagę na bezpieczeństwo i patrzeć co się robi a nie bezmyślnie klikać i potwierdzać bez czytania.

lena 11.01.2022 13:04
coś ci w głowie buzuje jeszcze po nowym roku, ja płace telefonem tylko z głową, nie wchodzić na żadne podane linki, alleluja i do przodu z mózgiem

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a