Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Ignacy Łukasiewicz: ciekawostki, fakty i domysły

Oceń

Dziś rozpoczynamy kolejny cykl poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi. Tym razem będziemy Was zachęcać do odkrywania książek, tych nowych i tych starszych, które opisują tę niezwykłą postać. Jak się okazuje, od peanów pochwalnych do surowych ocen nie tak daleko.
Ignacy Łukasiewicz: ciekawostki, fakty i domysły
Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

O Łukasiewiczu napisano już wiele książek i drobniejszych publikacji

Warto poznać co najmniej kilka z nich, bo jak się szybko okaże, niektóre informacje podawane są w różny sposób, w zależności od źródła. To zaś może powodować całkowicie odmienną ocenę zachowania Łukasiewicza.

Dziś proponujemy Wam książkę Włodzimierza Bonusiaka pt. Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza. Jest to książka wydana w Rzeszowie w 1985 roku. Książka jest niewielka, bo liczy tylko 135 stron, w tym liczne przypisy i ilustracje.

Niewątpliwą zaletą książki są liczne odwołania do innych publikacji o Łukasiewiczu, które napisały osoby znające Łukasiewicza osobiście. Dzięki nim w książce Bonusiaka pojawiają się dość obszerne cytaty opisujące niektóre wydarzenia z życia Ignacego Łukasiewicza.

 

Dlaczego Łukasiewicz trafił do Gorlic?

To jeden z tych fragmentów, który może być dla nas szczególnie ciekawy. Autor publikacji z 1985 roku podjął próbę oceny tego, dlaczego wynalazca postanowił zmienić miejsce zamieszkania w przełomowym momencie jego życia.

Opisał to tak:

Na decyzję Łukasiewicza osiedlenia się w Gorlicach wpłynęły prawdopodobnie trzy przyczyny. Pierwsza związana była z położeniem geograficznym. Gorlice leżały blisko terenów roponośnych, dzięki czemu przy małych stosunkowo kosztach można było sprowadzić surowiec do destylacji.

 

Obecność księcia Stanisława Jabłonowskiego w Kobylance także była czynnikiem sprzyjającym

Książę otrzymywał tu asfalt z ropy naftowej i miał zaproponować Łukasiewiczowi współpracę.

Drugą przyczyną sprowadzenia się do Gorlic miała być nadzieja na wydzierżawienie apteki w pobliżu atrakcyjnych dla Łukasiewicza terenów. Kluczowe miało być laboratorium, w którym możliwe byłoby prowadzenie dalszych eksperymentów i coraz większe poświęcenie tematowi ropy naftowej.

Ostatni powód, najbardziej prozaiczny, ale prawdopodobnie kluczowy cytuje autor za Anczycem, który pisał tak:

Spółka (tzn. Mikolasch, Łukasiewicz i Zeh) się zerwała, a Łukasiewicz otrzymał 1000 reńskich i udał się do Gorlic.

 

W tym zerwaniu dotychczasowej współpracy widzi autor kluczowy powód przeprowadzki Łukasiewicza

W książce znajdziecie wiele ciekawych informacji podzielonych na kilka rozdziałów, m.in. opisujących działalność Łukasiewicza w ruchu narodowowyzwoleńczym, techniki wydobywania ropy naftowej czy działalność społeczno-polityczną Łukasiewicza.

Książkę W. Bonusiaka wypożyczycie m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!