Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Uśmiechnięty i swobodny: Łukasiewicz spoza Gorlic. Nie zgadniecie, gdzie ustawiono tę ławeczkę!

Oceń

Jeśli wydaje się Wam, ze ławeczka Łukasiewicza jest unikatem w skali kraju, pozwólcie wyprowadzić się z błędu. Nasz Łukasiewicz jest wyjątkowy, bo nasz. Nie oznacza to jednak, że pomników nie stawiają mu także inni. Czy wiecie, skąd pochodzi ławeczka zaprezentowana na miniaturze?
Uśmiechnięty i swobodny: Łukasiewicz spoza Gorlic. Nie zgadniecie, gdzie ustawiono tę ławeczkę!
Autor: Fot. wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl

 

Ławeczki znanych ludzi: charakterystyczny i chętnie fotografowany punkt

Ławeczka, która stoi w Gorlicach jest z pewnością traktowana jako ciekawy i bardzo chętnie fotografowany punkt w mieście. Niedawno odrestaurowana rzeźba, przypomina ważną dla regionu postać. Spojrzenie na ławeczkę ze zdjęcia pokazuje jednak, jak różne są artystyczne wizje tego samego człowieka.

U nas bardzo statyczny, poważny Ignacy w zadumie spogląda na miasto. W innym miejscu w Polsce Ignacy jakby swobodniejszy, bardziej rozluźniony, uśmiechnięty. To nie jest wizerunek, który często spotykamy.

 

Gdzie położona jest ta ławeczka Łukasiewicza?

Jeśli myśleliście, że ławeczka Łukasiewicza, którą widzicie w miniaturze, jest ustawiona nieopodal, na terenie Podkarpacia (ot, pewnie w jednym z charakterystycznych miejsc jego pracy bądź zamieszkania), pozwólcie się zaskoczyć!

Ławeczka Ignacego Łukasiewicza, która pokazuje go w tak lekkiej, swobodnej pozie ustawiona jest... w Poznaniu! Leży dokładnie na Grobli, na skwerku imienia Łukasiewicza.

Tamtejsza ławeczka powstała zgodnie z zamysłem Romana Kosmali, autora rzeźby poznańskiej. Została ona odsłonięta we wrześniu 2013. Projekt wpisywał się w obchody 160. rocznicy powstania przemysłu naftowego w Polsce. Miniaturka tego pomnika została przekazana w darze Muzeum-Kopalni w Bóbrce.

 

Gorlicka ławeczka: co o niej wiemy?

Gorlicka ławeczka została odsłonięta nieco wcześniej, niż poznańska, bo w kwietniu 2013 roku. Jest dziełem stworzonym przez Zdzisława Tohla. Odlana z brązu postać Łukasiewicza na przełomie roku 2021 i 2022 została odświeżona. Tuż po odsłonięciu, ławeczka stała na płycie rynku, naprzeciwko ratusza, w pobliżu skrzyżowania ulic. Czas, kiedy ławeczka była tam ustawiona, utrwalił w swoich rysunkach autor bloga >>>Gorlice w Rysunkach. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z twórczością tego młodego artysty!

Dziś ławeczka jest już w swoim docelowym miejscu, tzn. bezpośrednio przy murze gorlickiego ratusza, w którym mieściła się niegdyś prowadzona przez niego apteka.

Ławeczka Łukasiewicza jest miejscem, które bardzo chętnie wybierają turyści. Właśnie z tej ławeczki pochodzi wiele pamiątkowych zdjęć, które stają się wizytówką naszego regionu.

 

Źródło info: UM w Gorlicach, wikipedia

 


Napisz komentarz
Komentarze
ŚWIĘTY ANTONI 21.02.2022 03:48
GORLICZANIE UWAŻAJCIE!! DZIELNICOWY I PANI Z MOPS ROBIĄ BEZPRAWNE NALOTY NA MIESZKANIA, A WTEDY NALEŻY DZWONIĆ PO DYŻURNEGO POLICJI.

ed 21.02.2022 08:17
masz coś na sumieniu i się boisz

Fio 20.02.2022 20:13
Statyczny czy stateczny?

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!