Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Informacja o Ignacym, której nikt nie potrafi odczytać. Może uda się Tobie! [FOTO]

Oceń

Gorlickie Muzeum Regionalne PTTK zaprasza serdecznie na zwiedzanie niezwykle ciekawej wystawy czasowej. Tematem przewodnim jest Ignacy Łukasiewicz i jego życie w Gorlicach. Czeka tam na Was wiele zagadek i niezwykłych opowieści, a także eksponatów, które powinny budzić pytania.
Informacja o Ignacym, której nikt nie potrafi odczytać. Może uda się Tobie! [FOTO]
Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Zagadka na temat Łukasiewicza, której rozwiązania nie znamy

Widoczny w miniaturze tekst to jedna z nielicznych, zachowanych w oryginale informacji potwierdzających obecność Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach. Dlaczego jedna z nielicznych? Wiele oryginalnych dokumentów spłonęło, niszcząc na zawsze bezcenne informacje o mieszkańcach miasta i ich losach. Stąd też wiadomości o działalności i aktywności Łukasiewicza w wielu przypadkach pochodzą ze wspomnień i dokumentów innych niż klasyczne, urzędowe.

Jedna z niewielu ksiąg miejskich, które przetrwały czas zniszczenia, jest dziś do obejrzenia w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Co zawiera zachowana w niej informacja?

Tego nie wie nikt: być może właśnie Wam uda się odkodować niewyraźną wiadomość? To może być Wasz wkład w lepsze poznanie osoby Ignacego!
Przyglądajcie się, myślcie, proponujcie! Z gotowymi propozycjami możecie przyjść do gorlickiego muzeum, w którym jeszcze do połowy września dostępna jest wystawa poświęcona gorlickiemu okresowi życia Ignacego Łukasiewicza.

 

Ignacy Łukaszewicz? Dlaczego nie!

W muzeum nie chodzi tylko o oglądanie eksponatów, ale przede wszystkim o zadawanie pytań: dlaczego ta lampa tak wygląda? Gdzie tak naprawdę była pierwsza kopalnia i po co Łukasiewiczowi była przeprowadzka do Gorlic? Czy w druku wkradł się błąd, a może to my tkwimy w błędzie pisząc o naszym wynalazcy jako o Łukasiewiczu, a nie Łukaszewiczu?

Pytań możecie stawiać wiele, ale to odpowiedzi, zupełnie nieoczywiste i zaskakujące, pokażą Wam, że warto było wybrać się na spacer do gorlickiego muzeum.

Dowiecie się, jakie schorzenia próbowano leczyć ropą naftową w XVI wieku, jak wyglądał proces destylacji ropy, poznacie prywatne życie Ignacego.

Wystawa będzie czynna aż do 25 września 2022 roku. Później Ignacy ruszy w trasę, by zaprezentować się we Włoszech.

 

Źródło info: Muzeum PTTK w GorlicachNapisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023