Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep odzieżowy Roma, Gorlice, ul. Ogrodowa 25
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Nowi goście w Ropie. Czy znasz ten gatunek?

Podziel się
Oceń

Wczoraj w rzece Ropie spotkaliśmy nową, ciekawą parę ptaków. Jeden biało-czarny, drugi z piórami w odcieniach szarości i brązu: wyglądały na zadowolone. Czy zadomowią się u nas i zostaną na dłużej?
Nowi goście w Ropie. Czy znasz ten gatunek?

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Nurogęś: nowy bywalec rzeki Ropy?

Krótkie spotkanie pozwala nam niemal z pełnym przekonaniem stwierdzić, że w rzece Ropie pojawiły się nurogęsi. Czy również zdarzyło się Wam je spotkać?

Jako gatunek, nurogęś jest traktowana jako ptak najniższej troski. W Polsce nurogęś objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Oznacza to całkowity zakaz ingerencji człowieka w życie tych ptaków, w szczególności zakaz ich zabijania, płoszenia czy posiadania oraz zakaz uszkadzania ich siedlisk.

Widok nurogęsi w Gorlicach może być uznany za dość nietypowy.

Jak czytamy w danych na temat tego zimującego w Polsce gatunku, najczęściej możemy go spotkać na północy kraju. Pod koniec XX wieku całkowitą liczebność nurogęsi w Polsce szacowano na około 900 - 1000 par lęgowych, ale z biegiem lat liczebność ta wzrastała. Szacowano, że populacja zimująca u nas może liczyć nawet ponad 46 tys. osobników.

 

Piękny i bardzo charakterystyczny ptak

Nurogęsi mają bardzo charakterystyczny wygląd, dlatego w przypadku spotkania z nimi, nie powinniście mieć wątpliwości. Uwagę zwraca przede wszystkim długi dziób zakończony haczykiem oraz upierzenie ptaków, kontrastujące pomiędzy przedstawicielami obu płci tego gatunku.

Para spotkana w Gorlicach to typowi przedstawiciele gatunku: samiec o upierzeniu biało-czarnym, samica z brązową głową i szarymi piórami na tułowiu. Wspólnie pokonywali kolejne metry rzeki. Czytając o tym, jakie miejsca wybierają nurogęsi na swoje gniazdo widzimy, że ptaki te chętnie wybierają istniejące już dziuple, szczeliny czy porzucone gniazda innych ptaków. W okresie lęgowym nurogęsi oddalają się od innych przedstawicieli tego gatunku. Jaja składane w okresie między marcem a majem są wysiadywane około 30-35 dni. Już po około 2 dobach od wyklucia się, pisklęta wyskakują z gniazda, a już po trzech dniach potrafią nieźle nurkować. Zmęczone wskakują na grzbiet matki i tam odpoczywają.

 

Źródło info: wikipedia.pl


Napisz komentarz

Komentarze

Oggdo Bogdo 18.03.2022 06:55
Widuję je podczas spacerów nad Ropą już od paru lat. Czasem udało mi się zaobserwować razem dwie pary tych ptaków.

Misiek 17.03.2022 16:48
Nie tacy nowi, zimują już od dobrych kilku lat a przez dwa ostatnie sezony obserwowałem parę gniazdującą w Ropicy Polskiej.

x 17.03.2022 11:07
Kaczki ze ***zki

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 8°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12