Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Gorliccy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem uchodźców

Oceń

Mundurowi z gorlickiej Komendy Powiatowej Policji robią wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo ukraińskim uchodźcom, którzy przebywają w Gorlickiem.
Gorliccy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem uchodźców
Autor: Fot. KPP w Gorlicach

 

W naszym powiecie mieszka obecnie blisko tysiąc uchodźców, którzy schronienie znaleźli w ośrodkach wypoczynkowych i rekolekcyjnych, internatach, hotelach, a przede wszystkim bezpośrednio u rodzin, które przyjęły ich pod swój dach.

Gorliccy policjanci każdego dnia przeprowadzają kontrole w miejscach, gdzie przebywają uchodźcy – sprawdzają ich bezpieczeństwo i warunki, w jakich mieszkają, a także kierują do punktów recepcyjnych i punktów udzielania pomocy oraz przekazują ulotki informacyjne.

Na tych ulotkach są podstawowe informacje w języku ukraińskim i polskim o telefonach kontaktowych i instytucjach pomocowych działających na terenie powiatu gorlickiego, które udzielają różnorakiej pomocy uchodźcom – wyjaśnia starszy aspirant Gustaw Janas, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.


Policjanci zabezpieczają także przejazdy pociągów z uchodźcami przez teren powiatu gorlickiego, które docelowo kierowane są do Tarnowa.

Takich pociągów przejechało już przez nasz powiat kilkanaście.

Kontrolujemy i nadzorujemy pod kątem bezpieczeństwa także rejony magazynów pomocy dla uchodźców zlokalizowane we wszystkich gminach powiatu oraz Powiatowy Magazyn Pomocy w gminie Łużna.


Mundurowi udzielają także porad prawnych, bezpośrednio w trakcie wizyt kontrolnych w miejscach pobytu uchodźców, a także w urzędach gmin, gdzie gromadzą się uchodźcy oczekujący na nadanie numeru PESEL.

Jednocześnie przestrzegamy uchodźców przed nieuczciwymi osobami, bo chociaż większość chce im pomagać, to są i tacy, którzy chcą wykorzystać ich trudną sytuację. Funkcjonariusze zwracają uwagę uchodźcom, aby nie przekazywali obcym osobom swoich dokumentów, nie oddawali im telefonu, korzystając z ofert zatrudnienia byli rozważni i czujni, a także, aby byli w stałym kontakcie z rodziną lub znajomymi, informując ich o dokładnym adresie pobytu i każdej jego zmianie.


Ponadto Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach oraz w podległych jednostkach przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na zakup materiałów medycznych i opatrunkowych, dezynfekujących i przeciwbólowych dla ukraińskich kolegów policjantów.

 

Źródło info: KPP w Gorlicach/własne


ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!