Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2022 – pełen program
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Mieszkańcy powiatu dali schronienie blisko 1500 uchodźcom. Gdzie mieszka ich najwięcej?

Oceń

Praktycznie nie ma takiego dnia, by do naszego powiatu nie trafiali uchodźcy – zdecydowana większość z nich jest przyjmowana w prywatnych domach, u rodziny, przyjaciół, znajomych, a czasami u zupełnie obcych ludzi. Jest również sporo miejsc, gdzie Ukraińcy przebywają w skupiskach, jak choćby w bieckim czy gorlickim internacie.
Mieszkańcy powiatu dali schronienie blisko 1500 uchodźcom. Gdzie mieszka ich najwięcej?
W miejskiej świetlicy przy ulicy Wyszyńskiego w Gorlicach powstało miejsce spotkań, wsparcia i opieki dla ukraińskich dzieci
Autor: Fot. UM w Gorlicach / Teodor Włosek

 

W tej chwili w powiecie gorlickim przebywa ponad 1460 osób narodowości ukraińskiej, które trafiły do nas od 24 lutego do wczoraj (21 marca). Liczba ta na pewno nie jest dokładna, co najmniej z dwóch powodów – po pierwsze nie wszyscy jeszcze zdążyli się zarejestrować, a po drugie – część uchodźców jest u nas tylko na chwilę, by odpocząć i nabrać sił, a potem wyruszą w głąb kraju lub Europy.

Większość Ukraińców, którzy znaleźli dach nad głową w naszym powiecie, stanowią oczywiście kobiety i dzieci. Najwięcej przebywa ich obecnie w wysowskim hotelu Beskid – dokładnie 140 osób.

Miejsca noclegowe, którym dysponuje powiat, powoli wypełniają się, na szczęście jest jeszcze kilkadziesiąt wolnych łóżek, które zapewne w najbliższych dniach również znajdą lokatorów.

Wiemy, że część miejsc, które zostały przygotowane w remizach w Łużnej, Krygu, Bieczu i Uściu Gorlickim, jest już zajęta, ale nadal to właśnie strażnice druhów stanową u nas największą bazę noclegową z wolnymi łóżkami.

Gorlicka rzeczywistość zmienia się. Przybywa ludzi, nowych twarzy, w szkołach pojawiają się młodzi Ukraińcy, a w przedszkolach maluchy. Na razie staramy się zapewnić tym, którzy uciekają przed wojną, bezpieczny kąt. Za chwilę trzeba będzie jednak pomóc im stać się częścią naszej gorlickiej społeczności. Na to jednak muszą być gotowi nie tylko Oni...


ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!