Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Bartłomiej Sołtys: żeby spotkać wilka trzeba mieć ogromne szczęście

Oceń

To była bardzo miła a zarazem edukująca rozmowa. Jej tematem były podnoszone ostatnio w wielu mediach ataki wilków na zwierzęta domowe i ludzi. Rozmawialiśmy o tym z przedstawicielem Nadleśnictwa Łosie, Bartłomiejem Sołtysem.
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

 

 

Nie taki wilk straszny jak go się maluje – to stwierdzenie potwierdził nasz rozmówca Bartłomiej Sołtys, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie. 

 

Wilk, będący w dobrym stanie fizycznym, wykazuje naturalny instynkt lęku przed człowiekiem. Nasz rozmówca zapewniał, że żeby zobaczyć w lesie wilka, trzeba mieć naprawdę bardzo duże szczęście. Jest to bardzo inteligentne i sprytne stworzenie obdarzone potężnym zmysłem węchu, słuchu i wzroku, które pozwala mu wyczuć człowieka, zanim ten jeszcze zbliży się do niego na odległość wzroku.

Wilka nie należy się bać, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w bezpośrednim i bliskim kontakcie jest to niebezpieczne zwierzę. Dorosłe osobniki są w stanie osiągać masę 60 kg, co w połączeniu z siłą nacisku szczęki na poziomie 30 kg na każdy cm² powierzchni zębów, daje mu możliwość kąsania i miażdżenia kości bez żadnego problemu – podkreślał Bartłomiej Sołtys.

 

Nadleśniczy opowiedział o przypadkach spotkań z wilkami, które nie kończyły się dobrze dla ich uczestników. W większości zbadano te ataki a ich analiza doprowadziła do wyciągnięcia wielu wniosków natury anomalii, czyli niestandardowego zachowania się zwierzęcia. W wielu przypadkach zawinili też ludzie, którzy w sposób nieodpowiedzialny prowokowali agresywne zachowanie wilków.

Nasz rozmówca poinstruował również, w jaki sposób zachowywać się, gdy już taki wilk pojawi się na naszej drodze. Rozmowa była naszpikowana wiedzą, która wynikała z doświadczenia pana Bartłomieja i jego obycia w realiach lasu i nadleśnictwa. 


Ile jest wilków w Nadleśnictwie Łosie? Ile liczą sobie watahy? Jak te zwierzęta polują? Co jest faktem, a co mitem o tych zwierzętach?

Możecie się tego dowiedzieć słuchając ciekawej rozmowy z nadleśniczym Bartłomiejem Sołtysem.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a