Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Jak pokonać ślimaki, zwabić pszczoły, odstraszyć mszyce?  – EKO-TECH Gorlice, ul. 11 Listopada 27
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Czy mamy problem z tzw. ubóstwem energetycznym? Gmina Łużna podejmuje analizę

Oceń

Na stronie Urzędu Gminy w Łużnej pojawił się bardzo ciekawy komunikat. Analizie ma być poddane zjawisko tzw. ubóstwa energetycznego.
Czy mamy problem z tzw. ubóstwem energetycznym? Gmina Łużna podejmuje analizę
Autor: Fot. ilustracyjne/pixabay

 

Czym jest ubóstwo energetyczne?

Ubóstwo energetyczne to, najprościej rzecz ujmując, sytuacja, w której konkretne gospodarstwo domowe ma problem z zaspokojeniem swoich potrzeb w zakresie dostępu do energii elektrycznej i cieplnej.

To sytuacja, w której oszczędzanie staje się normą, która przeradza się w odmawianie sobie pewnych podstawowych dóbr. Przykładem mogą być sytuacje, w których osoby obniżają poziom ogrzania mieszkania bądź rezygnują z niego całkowicie, mimo niskich temperatur. Powodem tego jest fakt, że osób tych nie stać ich na pokrycie rachunków za energię niezbędną do ogrzania mieszkania lub domu. Ubóstwo energetyczne może być związane także z brakiem możliwości zakupu wystarczającej ilości opału na zimę. Problematyczna jest także nieefektywność przestarzałych instalacji przy jednoczesnym braku środków na ich wymianę.

Jako główne przyczyny ubóstwa energetycznego wskazuje się:

  • przyczyny techniczne – niski poziom efektywności energetycznej budynków, wadliwe działanie instalacji grzewczych,
  • przyczyny ekonomiczne – bezrobocie, niskie dochody gospodarstw domowych, rosnące ceny energii,
  • przyczyny związane z nieefektywnym korzystaniem z urządzeń grzewczych i elektrycznych.

 

Gmina Łużna w obliczu wyzwania

Rozwiązywanie problemów, z którymi mamy obecnie do czynienia w sektorze energetycznym, wymaga bardzo szerokiego spojrzenia na problem. To wyzwanie, które wiąże się nie tylko z pokrywaniem bieżących wydatków na rachunki, ale także planowanie możliwości wymiany źródeł ciepła na bardziej efektywne instalacje, promowanie ekologicznych, przystępnych cenowo rozwiązań. Czasem to też wyzwanie związane z dokonaniem termomodernizacji budynku mieszkalnego. Potrzeby są ogromne, a koszty wysokie.

Stąd też gmina Łużna podejmować będzie analizę problemu ubóstwa energetycznego. Analiza zjawiska ubóstwa energetycznego jest obowiązkiem gminy, który wynika z obowiązującego programu ochrony powietrza dla naszego województwa 

Wszyscy, którzy uważają, że są dotknięci tym zjawiskiem są proszeni o wypełnienie specjalnej ankiety i doręczenie jej UG w Łużnej. Wyniki ankiety będą wykorzystane do przygotowania programów wsparcia, które będą odpowiadały potrzebom mieszkańców. Mają one być też użyteczne w czasie pozyskania środków finansowych na realizację konkretnych propozycji wsparcia.

Ankietę dla mieszkańców gminy Łużna można pobrać >>>ze strony gminy. Jest także dostępna w formie wydruku, w budynku gminy.

 

Źródło info: UG w Łużnej


Napisz komentarz
Komentarze
Unkle 07.04.2022 21:31
Co żeście się Łużnej uczepili? Zobaczymy czym będą wszyscy ogrzewać jak gaz pójdzie 200% do góry. Węgiel już 100%droższy.

Mig 07.04.2022 23:10
Spytaj Unii skoro wg nich polski węgiel bee, piece na drewno złe, grzanie elektryczne też złe (bo przecież Turów - no chyba, że węgiel kupimy od Niemców to wtedy już wegiel ok). Czas chyba uciekac z tego euroburdelu, tak jak zrobili to Brytyjczycy..

Podpis 08.04.2022 07:28
Spytaj pisu dlaczego 6 lat temu odszedł od programu zmian źródeł energii na OZE i nic sensownego nie zrobił w tym kierudnku. Przypominam, że zadecydowali o powrocie do "polskiego" węgla, który kupowali w całości od putlera. O fotowoltaice nie ma co wspominać bo to był kolejny chwilowy przypał bez myślenia o tym czy infrastruktura jest w ogóle przygotowana do odbioru energii.

miki 07.04.2022 17:32
Może gmina Sekowa weźmie przykład

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!