Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KEBAB PARK – otwarcie wrzesień 2022 – Jesteśmy na Rydarowskiej 6
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Przeciwko wściekliźnie zaszczepiono prawie 12 tys. psów i niemal 300 kotów. Problem była grypa ptaków

Oceń

W czasie ostatniej sesji Rady Powiatu pojawiło się sprawozdanie z pracy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gorlicach. Czym się zajmowano?
Przeciwko wściekliźnie zaszczepiono prawie 12 tys. psów i niemal 300 kotów. Problem była grypa ptaków
Autor: Fot. ilustracyjne/pexels

 

W Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Gorlicach w 2021 roku zatrudnionych było:

  • 4 lekarzy weterynarii,
  • 3 inżynierów zootechników
  • 2 pracowników administracyjno-biurowych.

 

Kontrole, decyzje, kontrole sprawdzające

Łącznie w Inspektoracie przeprowadzonych zostało niemal 30 tys. czynności inspekcyjnych (29 998). W związku z tym nałożonych zostało 17 mandatów karnych. Podejmowano  współpracę z siedmioma lekarzami prowadzącymi prywatne lecznice weterynaryjne.

Inspektorat obejmuje nadzorem osiem zakładów przetwórstwa mięsnego, siedem punktów skupu dziczyzny. Dużo uwagi poświęca się w naszym regionie także przemysłowi mleczarskiemu. Nadzorem objęte są w tym obszarze dwa zakłady mleczarskie, dwadzieścia punktów odbioru mleka i niemal siedemset (678) gospodarstw, sprzedających mleko. Jedno gospodarstwo prowadzi sprzedaż bezpośrednią mleka z dwóch mlekomatów.

W sezonie pastwiskowym nadzorowane są też dwie bacówki wypasające owce z Podhala i produkujące na miejscu bundz, żętycę i serki wędzone.

Inspektorat kontroluje też sześć farm drobiu i dwadzieścia dziewięć podmiotów zajmujących się sprzedażą bezpośrednią miodu, jaj i nieoskórowanych tusz zwierząt łownych. Kontrolami objęte są też podmioty (łącznie 39) prowadzące działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego.

 

Wścieklizny nie stwierdzono

W 2021 roku nie został odnotowany żaden przypadek wścieklizny u zwierząt w naszym powiecie. Podejmowano jednak szereg działań profilaktycznych. Przeciwko wściekliźnie zaszczepiono:

  • 11 908 psów
  • 272 koty
  • wyłożono też 1 890 dawek szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów

 

Grypa ptaków w powiecie gorlickim

W 2021 roku w powiecie gorlickim po raz pierwszy stwierdzono wystąpienie ognisk grypy ptaków. Było ich łącznie 7, w tym trzy ogniska, które pojawiły się w obrębie komercyjnych ferm drobiu. Jedno ognisko pojawiło się w podmiocie, który zajmuje się odchowem i sprzedażą drobiu. Trzy pozostałe ogniska grypy ptaków wystąpiły w gospodarstwach przyzagrodowych.

Ze względu na stwierdzone zagrożenie do utylizacji przeznaczono łącznie 25 707 sztuk drobiu i 5 408 sztuk jaj.

 

Inne działania Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gorlicach

Dział bezpieczeństwa żywności przeprowadził w roku 2021 ponad 500 kontroli (534), które poskutkowały wydaniem 85 decyzji administracyjnych.
Przeprowadzono 120 kontroli dobrostanu zwierząt gospodarskich. Stwierdzone uchybienia (w łącznej liczbie 16) dotyczyły paszy oraz warunków w jakich przebywały zwierzęta w gospodarstwach.

Do utylizacji przeprowadzanej na terenie powiatu miechowskiego skierowano:

  • 193 padłe sztuki bydła
  • 237 owiec i kóz
  • 8 świń
  • 9 koni

 

Źródło info: Starostwo Powiatowe w Gorlicach


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!