Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama PWSZ – Trwa rekrutacja PWSZ w Nowym Sączu | Studia drugiego stopia, 3-semestralne, magisterskie | od 11 stycznia do 15 lutego 2022 | Kierunki studiów: Informatyka, Mechatronika, Zarządzanie i inżynieria produkcji | Panstwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A
Reklama Jagna Marczułajtis-Walczak – spotkanie w Gorlicach | 26 września 2022, godz. 16.30 – Dwór Karwacjanów i Gładyszów

Uwaga metanol! Zwróć uwagę na to, co pijesz

Oceń

Główny Inspektorat Sanitarny kilka dni temu wydał ostrzeżenie dotyczące spożywania alkoholu nieprzeznaczonego do spożycia dla ludzi.
Uwaga metanol! Zwróć uwagę na to, co pijesz
Autor: Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Kilkanaście osób zatruło się śmiertelnie metanolem

W ostatnich dniach kilkanaście osób straciło życie. Do zatruć etanolem doszło  na terenie województwa śląskiego i łódzkiego. Jak czytamy na stronie katowickiego sanepidu, zatrucia były spowodowane najprawdopodobniej wypiciem denaturatu.
 

Spożycie alkoholu niewiadomego pochodzenia lub alkoholu zawartego w produktach chemicznych nieprzeznaczonych do spożycia jest niebezpieczne i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia!

Ważne: Produkty chemiczne typu denaturat zawierają barwniki, substancje pomocnicze i środki skażające, w tym metanol.

Produkty niewiadomego pochodzenia mogą zawierać metanol, który jest związkiem silnie trującym i toksycznym.

Spożycie metanolu wiąże się z ciężkim zatruciem. Dawka metanolu zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to zaledwie 4 ml, natomiast śmiertelna - to tylko 30 ml.

Alkohol metylowy (metanol) od alkoholu etylowego (przeznaczonego do spożycia) nie różni się smakiem ani zapachem, a ich rozróżnienie bez badań laboratoryjnych jest niemożliwe.

Metanol występuje najczęściej w:

  • w denaturacie
  • alkoholu niewiadomego pochodzenia (np. zakupionym na bazarach)
  • w płynach do spryskiwaczy np. do odmrażania szyb
  • w rozpuszczalnikach


Alkohol metylowy to silna trucizna

Metanol ma wiele właściwości wspólnych z etanolem. Należą do nich: barwa, zapach, smak czy rozpuszczalność w wodzie. Dlatego też alkohole te bywają mylone. Wskutek omyłkowego wypicia metanolu dochodzi do ciężkiego zatrucia. Najszybciej uszkodzone zostają nerw wzrokowy, siatkówka i rogówka, co skutkuje nieodwracalną utratą wzroku.

Nie istnieje żaden domowy sposób na odróżnienie metanolu od etanolu. Alkohole wyglądają, pachną i smakują dokładnie tak samo oraz palą się takim samym płomieniem. Znane są metody analityczne, które pozwalają odróżnić od siebie te alkohole, ale nie są one w powszechnie dostępne.

 

Najważniejsze. Czyli jak pić i się nie za(b/p)ić...

 

Źródło info: GIS/własne


Napisz komentarz
Komentarze
Polski Polak 15.04.2022 11:03
Tak jest, jeżeli wóda to tylko ze sklepu z banderolką. Ku chwale ojczyzny!

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023