Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Ostatni dzień na złożenie PIT: zawsze możesz złożyć korektę!

Oceń

Jeśli jeszcze nie złożyliście zeznania podatkowego za rok 2021, to jeszcze dziś możecie to zrobić. Od rana w gorlickiej Skarbówce pojawiło się już bardzo wiele osób. Wszyscy chcą zdążyć złożyć zeznanie podatkowe za ubiegły rok.
Ostatni dzień na złożenie PIT: zawsze możesz złożyć korektę!
Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Złóż PIT dziś, by dochować terminu – na korekty będzie jeszcze czas

Jeszcze dziś (2 maja) możecie złożyć zeznanie podatkowe za rok 2021. Jak podaje serwis podatki.gov.pl do 24 kwietnia polscy podatnicy złożyli ponad 5 milionów PITów drogą elektroniczną. Weryfikacji i modyfikacji rozliczeń w usłudze e-PIT można dokonywać jeszcze tylko dziś (2 maja). Po tym dniu KAS dokona automatycznej akceptacji zeznań PIT-37 i PIT-38.

PITy można składać jeszcze dziś osobiście (wrzut do urny w Urzędzie Skarbowym), ale zrobienie tego przez internet spowoduje, że zwrot podatku nastąpi zdecydowanie szybciej: kwoty nadpłaty nie przekraczające 5 tys. zł z większości zeznań PIT-37 złożonych elektronicznie są zwracane w terminie do 7 dni (pozostałe nadpłaty złożone przez system Twój e-PIT zwracane są do 45 dni). Zeznanie złożone w formie papierowej oznacza nawet 3 miesiące oczekiwania na zwrot podatku.

Złożenie PITu w ten sposób jest szybkie i wygodne. Jak czytamy w statystykach na stronie rządowej, podatnicy korzystający z systemy e-PIT:

  • najczęściej rozliczali się w niedziele i poniedziałki
  • najchętniej wybierali na rozliczenie godziny między 19 a 20
  • najmłodszy podatnik, który skorzystał z tego rozwiązania miał 18 lat, a najstarszy 110!

 

Jeśli nie macie pewności co do tego, czy właściwie wypełniliście swoje zeznanie, nie martwcie się: nawet jeśli będzie zawierało błędy, to warto dochować dzisiejszego terminu. Na korektę błędów będziecie mieli wtedy jeszcze czas: nawet 5 lat! Kluczowe jest jednak dochowanie terminu, który w przypadku zeznań za rok 2021 mija właśnie dziś.

 

Ciekawe dane za rok 2021 – Polacy chętnie wybierają e-PIT

Nie da się ukryć, że pandemia przyspieszyła nieco zmianę, której od dawna wielu oczekiwało. Dzięki dostępnym danym KAS przygotowała gotowe zeznania roczne za 2021 r. dla niemal 24 milionów podatników (23 295 876 podatników). Wystarczy, że sprawdzą oni w systemie elektronicznym swoje PITy. Jeśli nie chcą wprowadzać do zeznań żadnych zmian wystarczy, że zatwierdzą gotowy, uzupełniony PIT. W przypadku braku zmian gotowy PIT zostanie automatycznie zatwierdzony przez system po 2 maja.

Podatnicy korzystający z usługi złożyli już ponad 5 mln formularzy PIT za 2021 rok, w tym:

  • 4,5 mln deklaracji PIT-37,
  • 224 tys. deklaracji PIT-28,
  • 138 tys. deklaracji PIT-38,
  • 107 tys. deklaracji PIT-36,
  • 30 tys. oświadczeń PIT-OP.

 

Jeszcze zdążysz: tak osobiście jak i elektronicznie

Usługa Twój e-PIT dostępna jest poprzez stronę e-Urząd Skarbowy. Wystarczy zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, za pośrednictwem bankowości elektronicznej poprzez aplikację mObywatel korzystać z usługi Twój e-PIT. Logowanie do systemu jest też możliwe dzięki podaniu numeru PESEL (albo NIP i daty urodzenia), kwoty przychodu z rozliczenia za 2020 r. (warto mieć stary dokument PIT pod ręką) oraz kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Ponieważ 30 kwietnia przypadał w tym roku w sobotę, jeszcze do 2 maja 2022 r. można zatwierdzać i modyfikować gotowe rozliczenia przygotowane przez KAS. Po 2 maja nastąpi automatyczne zaakceptowanie zeznań PIT-37 i PIT-38, przygotowanych podstawie danych KAS.

PIT może być więc złożony w terminie nawet wtedy, gdy podatnik nie podejmie żadnych działań.

Ten automatyzm nie działa w przypadku wielu zeznań PIT-36, ponieważ w znacznej większości wymagają one uzupełnienia informacji przez podatnika. Po upływie 2 maja podatnik nadal będzie miał wgląd do swojego zeznania. system pozwoli także na pobranie Urzędowego Potwierdzenia Odbioru i za pośrednictwem usługi elektronicznej będzie mógł także złożyć korektę zeznania podatkowego.

 

Źródło info: podatki.gov.pl


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a