Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaZapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
ReklamaFejklowicz, Gorlice, ul Chopina 38,  - Artykuły elektryczne - oświetlenie LED - kable i przewody - osprzęt elektroinstalacyjny - telewizja przemysłowa - systemy alarmowe - aparatura modułowa
ReklamaKup swój wymarzony rower w IwoBike - Gorlice, ul. Michalusa 1
Reklama TERMIX, znicze, wkłady, kwiaty - Przedmieście Dolne 73, Biecz - telefon 607 063 057 lub 501 569 020
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaRestauracja Galicja już otwarta, Klęczany 213 - Przyjdź, poczuj smak i atmosferę!
ReklamaStudio Treningu Personalnego, ul. Ogrodowa 2, Gorlice, tel. 535 990 898

Lampy Łukasiewicza w wykonaniu najmłodszych – zajęcia edukacyjne w gorlickiej MBP

Podziel się
Oceń

W czasie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowano wiele spotkań. Jedno z nich poświęcone było postaci Ignacego Łukasiewicza. Młodzi mieszkańcy naszego regionu mogli w ciekawej formie poznać jego postać i wynalazki.
Lampy Łukasiewicza w wykonaniu najmłodszych – zajęcia edukacyjne w gorlickiej MBP

Autor: Fot. MBP w Gorlicach

 

Przełomowe wynalazki, które do dziś zmieniają nasze życie

Odkrycie możliwości, jakie daje olej skalny, było momentem przełomowym w historii ludzkości. To właśnie wynalazki Łukasiewicza: zarówno sama konstrukcja lampy naftowej jak i wiedza na temat metod bezpiecznego wydobywania ropy naftowej i jej destylowania, stały się początkiem rozpoczęły nowy rozdział w historii przemysłu.

My to wiemy, ale czy wiedzę tę przekazujemy najmłodszym?

W czasie 19. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek z pomocą przyszła Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. W ramach spotkań z najmłodszymi czytelnikami zorganizowano zajęcia edukacyjne, w których centrum stał właśnie Ignacy Łukasiewicz.

 

Ignacy dla młodszych, Ignacy dla starszych

Opowieść o życiu tego wybitnego Polaka, twórcy przemysłu naftowego może być opowiedziana na wiele różnych sposobów. To postać wielowymiarowa: nie brak ciekawostek, które zafascynują dorosłych, ale i najmłodszych. Tak też stało się w gorlickiej bibliotece, gdzie uczniowie klasy drugiej z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 poznawali życie i działalność wybitnego mieszkańca Gorlic.

W czasie spotkania najmłodsi obejrzeli krótkometrażowy film animowany „Być jak Ignacy” oraz przejrzeli publikacje pokazujące życie tej postaci. Wraz z prowadzącymi spotkanie bibliotekarzami rozmawiali o Ignacym, jego wynalazkach oraz śladach jego życia i działalności, które możemy obserwować na co dzień w  przestrzeni publicznej naszego miasta.

Gdzie są miejsca związane z Ignacym? Ile pomników poświęconych jego osobie jest w Gorlicach i gdzie są zlokalizowane? Uczniowie wymieniali swoje spostrzeżenia, a potem sprawdzali swoją wiedzę dzięki prezentacji multimedialnej.

Na zakończenie zajęć, inspirując się wynalazkami Ignacego, uczniowie wykonali z papieru symboliczne lampy.

 

Źródło info: MBP w Gorlicach


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama
Reklama
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego